Mikrop Hikmet: “İzmir Eskiden Daha Eğlenceliydi”

RÖPORTAJ |  || Mikrop Hikmet: “İzmir Eskiden Daha Eğlenceliydi”
1 Aralık 2019

Mikrop Hikmet: “İzmir Eskiden Daha Eğlenceliydi”

  • 1 Aralık 2019
  • 712 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Yıllarını eğlence sektörüne vermiş, kendi deyimiyle; çılgın, manyak, deli, şovmen şarkıcı Mikrop Hikmet. İzmir gecelerinin renkli kişiliği olan Hikmet Durmuş (Mikrop Hikmet) ile İzmir’deki eğlence anlayışını konuştuk. Bu konuda biraz dertli olan Durmuş, İzmir’in eskiden daha eğlenceli olduğunu söyledi. Ekonomik nedenlerden dolayı da insanların haricinde mekânların da bazı değişikler yapmasının eğlence sektörünü farklılaştırdığını belirtti.

 

Uzun yıllar İzmir eğlence sektörü içerisinde bulunan biri olarak İzmir’deki eğlence sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

İzmir’deki eğlence önceden daha aktif ve daha güzeldi. Son zamanlarda eğlence şekilleri, eğlence mekânlarının içeriği değişti. Eğlence mekânlarının içerisinde tükettiğin içecek ve yiyecekler değişti. Servis değişti, müzikal anlamda canlı, cansız, ince saz anlayışı değişti. Kısacası eski eğlence anlayışı yok, aslında biraz tatsız ve tuzsuz. Bunu ben kesinlikle ekonomiye bağlıyorum. En başta alkole çok zam gelmesi bunda büyük etken. İnsanlar mekânlarda alkolden para kazanıyordu. Alkolün yanında diğer tüketilen şeylere de zam gelince insanlar farklı alternatifler denemeye başladı. Hem tüketiciler hem de mekânlar. Mangal yapan yerler artık içkini al gel, yiyeceğini al gel tarzında kampanyalar yapmaya başladı. Sizden belli bir miktar hava parası alıyor ve her şeyini kendin götürüyorsun. Böyle bir şey yoktu. Türkiye’de bunu insanlara ittiler. Önceden bu tip şeyler çok nadirdi. Şimdi ise çok yaygın. Bunu bildiğimiz çok ünlü restoranlar bile yapmaya başladı. Dışarıda mangala giden ailelerin gideri, restoranda oturduklarına denk olmaya başladı neredeyse. Ben bir hesap yapıyorum (yine aileler daha uygun deseler de) restoran fiyatları ile neredeyse kafa kafaya çıkıyor.

“MÜZİK KALİTELERİ ÇOK DÜŞTÜ”

Ege Life | Mikrop Hikmet: “İzmir Eskiden Daha Eğlenceliydi”

Mekânlara gidince zaten müzik dinlenmiyor. Bunun yanında müzik kaliteleri de çok düştü. Bana göre bu tip mekânlarda müzik dinlenmiyor. Çünkü bas ve tizleri kaçırıyorlar. Hepsi için bunu söylemem mümkün değil, bunların içerisinde çok kıymetli hocalarımız da var. İzmir’de eğlenceler özel günlerde, bayramda oluyor. Bunlar 3 grup: kimisi kendi içinde al gel muhabbeti yapacak, kimileri otellerin getirdiği ünlüler doğrultusunda eğlenecek, kimileri de restoranlarda fiks menü üzerine çalışanlar olacak. Ben kendi açımdan konuşmam gerekirse çok solistli, çok ünlülü olan mekânları tavsiye etmiyorum. Oralarda eğlenemezsiniz. Hepsi için değil ama gelen ünlü kendi albümünü tanıtacak, başka bir ünlü ile olan polemiğini anlatacak.

İzmir’de insanlar eğlenmek istiyor, vur patlasın, çal oynasın misali. Arka arkaya ünlüler çıkınca hepsinin şarkıları neredeyse aynı oluyor. Aynı parçaları söylüyorlar. Seçerken dikkat etsin insanlar, bu kişi beni dinlettirecek mi, yoksa oynattıracak mı? Bir de bunların arasında çok program olanlar var. Uzun saatler süren. Tam eğlenirken biri çıkacak, tam eğlenirken benim program bitti hadi görüşürüz diyecek. En fazla 2 solisti olan mekânları tercih edin.

Ege Life | Mikrop Hikmet: “İzmir Eskiden Daha Eğlenceliydi”

Gazinolar bitince eğlence sektörü de bitti. Ben bunu ünlülerin istediği fahiş fiyatlara bağlıyorum. Ünlü geliyor, mekân sahibi onu yedirip içiriyor, gezdiriyor, sazlarını da aynı şekilde ağırlıyor. Sonra çok fiyatı bu adam nereden çıkartacak. Mekân zaten en fazla 300 kişilik.

Daha çok gençlerin eğlendiği disko, pub tarzı mekânlardaki eğlence anlayışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bana göre müzik adına ne yapılıyorsa ben bunu yargılamıyorum. Mesela Reynmen gibi arkadaşlarımız çıktığı zaman laf edenler var. Hayır arkadaşım, o interneti kullanarak kendine göre bir tarz geliştirmiş. Ben bu duruma olumsuz bakmıyorum. Gençler artık bu tarzları takip ediyor. Bir de şimdilerde mekânlarda fasılla giriyorlar sonra Ankara’nın Bağları’ndan çıkıyorlar. Eskiden böyle miydi? Bir makamla başlayıp o makamla bitermiş. Kültür karmaşası da yaşanmış oluyor. Müzik anlayışı da değişti. Ben şovmen şarkıcıyım, sanatçı değilim. Herkesin kendi tarzı vardır. Uzun yıllardır bu sektörün içerisindeyim. Ancak mekânların da farklı arayışlar içerisine girmesini yadırgamıyorum. Çünkü ekmek artık aslanın ağzında değil, midesinde. En popüler durum neyse insanlar bunu kullanıyor.

Ege Life | Mikrop Hikmet: “İzmir Eskiden Daha Eğlenceliydi”

İnsanlar yazın neden sadece Çeşme, Alaçatı’daki kulüplerde? İzmir’de kalanlar bu durumda eğlenemiyor çünkü İzmir’e sanatçı gelmiyor. Hepsi Alaçatı’da, Çeşme’de. Uç noktada eğlence anlayışları da var. Köpük partisi vb. Gençlerin eğlence anlayışına saygı duymak zorundayız. Bizler de kendi eğlence anlayışımızı anlatıp eskilerde neler yaptığımızı aktarmak zorundayız.

“EĞLENCE ANLAYIŞINDA ÖZENTİLİK ÇOK FAZLA”

Eğlence anlayışı, içerisinde yaşadığın sosyal durumla paralellik gösterir. Özentilik ve benzerlik çok fazla. Mesela bir arkadaşımız bir gün sahnede bir hareket yapıyor, ertesi gün başka bir arkadaşımız aynı hareketi yapıyor. Bu şarkılarımıza da geçmiş durumda. Benzer sözler, benzer melodiler ve benzer yüzler. Bu yüzden insanlar farklı yerler ve farklı kişiler denemeye başlıyor.

Ege Life | Mikrop Hikmet: “İzmir Eskiden Daha Eğlenceliydi”

Şimdilerde saman alevi şarkıcılar çok fazla. Bir çıkıyor parlıyor ve iki sene sonra adı bile hatırlanmıyor. Ancak 80’li 90’lı yılların parçalarını hala söylemeye devam ediyoruz. Eski şarkıları sürekli okuyoruz. 3-5 şarkı var ve bunlardan kimse vazgeçemiyor. Bazı popçular ısrarla arabesk okuyor ve enteresan bir şey ortaya çıkıyor. Ben özgürlükten yanayım, herkes istediğini söyleyebilir. Karşıdaki kişi mutluysa bundan bize ne? Ancak eski bir üstadımızın şarkısını söylüyorlarsa onu anmak zorundalar. Ben her gösterimde bunu yaparım. Çünkü, onlar bizim üstadımız. Biz onların eserlerini seslendiriyorsak onlara da saygı göstermeyi çok görmeyelim.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500