METİN AYDINOĞLU: “Önce Can, Gerisi Teferruat”

RÖPORTAJ |  || METİN AYDINOĞLU:  “Önce Can, Gerisi Teferruat”
1 Eylül 2020

METİN AYDINOĞLU: “Önce Can, Gerisi Teferruat”

  • 1 Eylül 2020
  • 654 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

 

Konuğumuz Türk futbolunun emektarlarından; gazeteci, spor yazarı, eski Milli, klasman hakemlerinden, 1. Lig hakemlerinden Metin Aydınoğlu. Yıllarını sadece futbola değil diğer branşlara da adayan, spor denince sadece skor peşinde koşmayan, sporu yalnızca futbol olarak görmeyen Aydınoğlu, dobra dobra açıklamalarda bulundu. Korona salgınından VAR'a, yabancı futbolcu hayranlığından hakem hatalarına, Süper Lig'de düşmenin kaldırılmasından, diğer liglerin iptaline kadar her şeyi konuştuk, paylaşımda bulunduk.

 

“OYNATMIŞ OLMAK İÇİN OYNATTILAR”

 

Sevgili hocam TFF ligden düşmeyi kaldırdı. Takımlar bundan nasıl etkilenecek, bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ankaragücü, Malatyaspor ile Kayserispor küme düştükleri hâlde, alınan kararla seneye de devam dendi. Çok yanlış yapıldı. Eşyanın tabiatına aykırı bir durum. Bence bu konu, yani küme düşmenin kaldırılacağı biliniyordu, boşu boşuna oynattılar, oynatmış olmak için oynattılar. Dikkatinizi çekti mi alt sıralardan kurtulmak isteyen bu 3 takımla beraber yaklaşık 9 takımımızda bir gram stres yoktu. Hazırlık maçı oynar gibi oynadılar. Tribünde, stat girişinde, çıkışında seyirci, taraftar olmadığı için stres, baskı çok azaldı ama, küme düşmenin olmayacağı konusunda sanki ipucu verildi. Ne diyelim hayırlısı olsun, saygı duymaktan başka bir şey denmez. Hal böyle olunca 21 takımlı oldu Süper Lig. Asıl konu bu tek sayılı lig olmaz. Ya 22 olmalı ya da 24. 21 takım olması demek, her hafta bir takım bay kalacak yani haftayı boş geçirecek demek. Bu da çok sakıncalar doğurur.

 

Ege Life | METİN AYDINOĞLU:  “Önce Can, Gerisi Teferruat”

 

Peki ne yapılmalı?

Seri penaltı atışları sonucu, başa baş mücadelenin ardından bir tek atılamayan, gole çevrilemeyen penaltı atışı nedeniyle Süper Ligi en az Fatih Karagümrük takımı kadar hak eden Adana Demirspor da alınmalı. Yetmez Play-offtan çıkamayan Bursaspor ile Akhisarspor da alınmalı. Böylece çift sayı olur sorun kalmaz, üzülen de olmaz. Mademki amaç sevindirmek, böylece adalet sağlanır.

 

Bu durum Süper Lig’deki futbol kalitesini etkiler mi?

Etkilemez mi hem de çok etkiler. 21 takım zaten çok, yeni bir korona salgını gelirse, ki gelecek gibi görünüyor. Hangi ara bu kadar maçı oynatacaklar bilemiyorum. Çok sayıda maç olunca yorgunluk, sakatlık artacak, kalite düşecek.

 

“SEYİRCİ CANDIR, HEYECANDIR”

 

Rekabet azalır mı?

COVID19 bize şunu gösterdi ki, demek ki neymiş, 'Seyircisiz de maç oynanıyormuş', 'Taraftarımız 12. oyuncumuz, onlara güveniyoruz' sözleri hamasetten, günü kurtarmaktan başka bir şey değilmiş. Seyirci candır, heyecandır. Her yere giden, dip dibe olan, maskesiz, sosyal mesafesiz dolaşan, AVM'lerden çıkmayan seyircinin, tribüne alınmaması çok ilginç bir görüntü. Sporla, etikle taban tabana zıt bir konu. Liglerin hepsi ya oynatılmalı ya da hiçbiri oynatılmamalıydı. Para için verilen sözler ve vaatler için oynatıldı, oynatılmaya devam edildi. Şükürler olsun ki alınan çok iyi tedbirler sayesinde çok ağır bir tablo ve de can kabı yaşamadık. Ya yaşansaydı.

 

Ege Life | METİN AYDINOĞLU:  “Önce Can, Gerisi Teferruat”

 

İzmir ve Ege takımları için neler söyleyeceksiniz?

Öncelikle temsilcilerimiz Göztepe ile Denizlispor'un pandemiden sonraki tepetaklak inişlerine rağmen küme düşmemesine, daha doğrusu son 3'e kalmamalarına çok sevindim. Yoksa dedikodu, torpil iddiaları alır başını giderdi. İyi ki iki ekibimiz de hak ederek ligde kaldılar, kutlarım. Karşıyaka ile Çiğli Belediyespor'a çok üzüldüm, ikisine de çok yazık oldu, seneye inşallah. Altay ise sonunda doğru hocayı, teknik adamı buldu. Denizlispor'u Süper Lig'e çıkaran tecrübeli teknik adam Yücel İldiz'le anlaştılar, hayırlı uğurlu olsun. 

 

“YERLİ FUTBOLCULARIN YERİ EV DEĞİLDİR”

 

Yabancı futbolcu kararı hakkında ne diyeceksiniz?

Bu kadar çok sayıda yabancı futbolcunun olmasına şiddetle karşıyım, her zaman yerli bizim futbolcularımızdan yanayım. Ligi hatırlayınız sahaya çıkan, seremonide dizilen kadrolarda 11+0'ı gördük. Bir tek Türk futbolcu olmadan maça başlayan takımlar gördük. 10+1, 9+2'ye aşina olduk. Sıradanlaştı. Yabancı futbolcu sayısı en fazla 4 olmalı, 4+7 yani, bize de yakışan bu. Türk futbolcularının, kendi ülkemizde, kendi takımlarımızdaki yeri yedek kulübesi, tribünde veya evde oturup maç izlemek zorunda kalmak, formalı sahada olması gerekirken evde pijamayla dolaşmak değildir. Bu kader değildir. Bakınız sevgili Seyit Mehmet Özkan'lı Altınordu'ya, tek yabancı olmadan bizim evlatlarımızla 1. Lig'de oynuyor. Hedef Süper Lig'e yükselip 'yabancısız' da mücadele verilebileceğini göstermek. Kutlarım yolun yolumuzdur sevgili Altınordu.

 

Ege Life | METİN AYDINOĞLU:  “Önce Can, Gerisi Teferruat”

 

VAR konusuna değinirseniz neler söylersiniz?

M.A; Temelde olması gereken bir yenilik ama. Bu kadar da olmaz, her kararını VAR'a gidip veren hakemleri gördük, bu kadar olmaz. Hakem dediğin cesur, yürekli, kararlı olmalı, futbolu, topu bilmeli, oynamış olmalı, hakemliğe yatkın olmalı. Kuralları ezberlemekle, atletik testlerde derece yapmakla, boy ile pos ile hakem olunmaz, hakemlik yapılmaz. Önündeki, burnunun dibindeki pozisyon içindeki pozisyon için de VAR'a gidilmez. O zaman sen nesin, sen necisin, sen hakem değil misin, burada ne işin var ne iş yaparsın demezler mi adama? Sadece çok özel anlarda, durumlarda VAR'a gidilir, gidilmeli. Bunaldın, daraldın, tıkandın, yok karar veremiyorsun o zaman, gidilir. Top çizgiyi geçti mi geçmedi mi, sarı kartları mı karıştırdın o zaman gidilir. VAR böyle giderse hakemliği de bitirecek. Zaten VAR, 4. hakemliği bitirdi, hakem yardımcı hakem iş birliği diye bir şey kalmadı, yardımcı hakemlik de kalmadı. Yan hakemlikti hakeme destek olsun diye yardımcı kelimesi eklendi. Yardımcı kelimesi de kalkmalı, elinde bayrakla koşan adam denmeli. Nasıl olsa bir katkısı yok, her şeyi VAR'a sorarsan ne aldım ben bu işten.

 

Söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Üst ligler yine oynayacak peki alt yapı ne olacak. Spor okulları ne olacak? Futbol okulları ne olacak? Amatör sporcularımız ne olacak? Gece karanlığında dağda yürümek gibi bir şey bu, Allah sonumuzu hayır etsin. Son olarak sözüm de şu. Ligi, statüsü, konumu her ne olursa olsun, önce can, önce sağlık, önce insan hayatı, gerisi de inanın teferruat. 

 

Teşekkür ederim ilginiz için Metin Hocam.

Ben de size çok teşekkür ederim, yazılarınızı, haberlerinizi fotoğraflarınızı, ödüllerinizi yakından, ilgiyle takip ediyorum, başarılarınızın devamın diliyorum, selam olsun Ege Life ailesine, emekçilerine, kolay gelsin.

 

METİN AYDINOĞLU kimdir?

1966 İzmir, Eşrefpaşa doğumludur. İlk, orta, lise, üniversitesi eğitimini İzmir'de tamamladı. Hakemlikten önce gazeteciliğe başladı. Hürriyet, Sabah, Yeni Asır, Fotomaç, Gazete Ege, Ege'de Bugün gazetelerinde yazdı, çok sayıda ödül aldı. Kısa süre de olsa basketbol ve voleybol hakemliği yapmasına rağmen, 18 yıl süresince futbol hakemi olarak ter döktü. Şimdiki adıyla 1. Lig'e kadar yükseldi, düdük çaldı. Şimdi ise Haberhürriyeti Gazetesi, Ege Telgraf Gazetesi, Spor Life, Devir, Asklepion Life, Roll Life dergi, gazete ve haber internet sitelerinde yazıyor, gündeme katkı sağlıyor. Wesida Medya grubunda Yakın Markaj adıyla spor gündemine damgasını vuracak yayınlar yapıyor. İlerleyen yaşına rağmen master ve veteranlar liginde hakemliğe devam ediyor.

 

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500