Melisa Şirin: “Müzik Hayatımda Her Zaman Vardı”

RÖPORTAJ |  || Melisa Şirin: “Müzik Hayatımda Her Zaman Vardı”
01 Ocak 2021

Melisa Şirin: “Müzik Hayatımda Her Zaman Vardı”

  • 1 Ocak 2021
  • 526 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

Müzik sektörünün genç isimlerinden olan; ancak uzun süredir bu yolda yürüyen, ne istediğini bilerek emin adımlarla bugüne gelen Melisa Şirin ile harika bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Bize kendinizi tanıtır mısınız?
1995, İstanbul doğumluyum. Silivri’de büyüdüm. Kişisel özelliklerime gelince; çocuk ruhluyum, ciddi duruşumun yanı sıra sıcakkanlı ve alçakgönüllü olduğumu söylerler. Sosyal ilişkilerimde en önem verdiğim şey samimiyet ve dürüstlük. Doğal biriyim, duygularımı gizleyemem, rol yapamam, yani nasıl görünüyorsam öyleyim.

 

Ege Life | Melisa Şirin: “Müzik Hayatımda Her Zaman Vardı”


İrem Derici ve Aydın Kurtoğlu'nun vokalistliğini yapmıştınız. Sektörün bilinen isimleriyle sahne almak nasıl bir duygu?
Aslında ilk vokalistlik deneyimim 2015 yılında oldu. Nil Karaibrahimgil’e Harbiye Açıkhava konserinde vokal yapan tavşan kızlardan biriydim. Benim için şahane bir duyguydu. Hem Nil Karaibrahimgil’e hayran olmamak mümkün mü? Sadece Harbiye konseri için bir araya gelinmişti. Harika bir konserdi. 2017 yılında hiç beklemediğim bir anda gelen teklifle Fatih Ürek’le çalışmaya başladım. Sonrasında İrem Derici’yle yoluma devam ettim. Vokalistlik dönemimde onlarla paylaştığım her sahnede Allah’a şükrettim. İrem Derici’yle bir sene çalıştım. Sonrasında Aydın Kurtoğlu ve Yücel Arzen gibi isimlere vokalistlik yaptım.

 

GÜZEL YORUMLARI VE PAYLAŞIMLARI GÖRÜNCE ÇOK MUTLU OLUYORUM”

 

Ege Life | Melisa Şirin: “Müzik Hayatımda Her Zaman Vardı”


Yakın zamanda çıkan “Göçmen Kızı” adlı ilk tekliniz yayınlandı. Kısa sürede olumlu dönüşler aldınız. İlk klibiniz olmasından dolayı neler hissediyor ve düşünüyorsunuz?
Geçtiğimiz yaz Dinç Müzik’in sahibi Polat beyle tanıştım. YouTube Elapro sahne aracılığı ile yüklenen Selanik türküsünü benim sesimden dinlemiş, ortak tanıdığımız aracılığıyla bana ulaştı ve bu şekilde tanışmış olduk. Bir araya geldik ve birlikte çalışmalara başlama kararı aldık. Ben Göçmen kızı şarkısını ilk Melihat Gülses’ten dinledim. Beni çok etkileyen bir türküydü. O şarkıyı Polat beyle paylaştığımda bana çok yakışacağına inandığını söyledi. Bu şekilde ilk çalışmamıza Göçmen kızıyla başladık. Elbette heyecanlı bir süreçti. Güzel yorumları ve paylaşımları görünce çok mutlu oluyorum. Şarkı söylemek benim için kendimi ve duygularımı ifade etmenin tek yolu. Allah izin verdiği sürece yolum uzun. Yoluma ışık tutan Polat beye bir kez daha teşekkür ederim.
 

 

“MÜZİK BENİM HAYATIMDA HER ZAMAN VARDI”

 

Ege Life | Melisa Şirin: “Müzik Hayatımda Her Zaman Vardı”


Müzik sektörüne girişiniz nasıl oldu?


Biraz klasik olacak ama müzik benim hayatımda her zaman vardı desem yanlış olmaz. İki yaşındayken anneme beste yapıp balkona çıkıp şarkılar söylüyormuşum. Ama hayatıma müzikle devam etmek istiyorum dediğimde ortaokula gidiyordum ve müzik öğretmenim okullar arası Türk Sanat Müziği yarışmasına adımı yazdırmıştı. Sarmaşık Gülleri şarkısı ile ikinci olmuştum. Sonra Tekirdağ Güzel Sanatlar Lisesi/ Müzik bölümünü kazandım. Lisede okulun Türk Müziği orkestrasının solisti oldum. Aynı zamanda operaya da ilgim vardı. Opera eserlerine çalışıp öğretmenime teneffüs aralarında dinletiyordum. İlk olarak Ankara Üniversitesi Sahne Sanatları Opera bölümünü daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi bölümünü kazandım. Eğitimime İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarında devam etmeyi tercih ettim.

 

Ege Life | Melisa Şirin: “Müzik Hayatımda Her Zaman Vardı”


İlham aldığınız sanatçılar kimler?
Hayran olduğum sanatçılara; Sezen Aksu, Kayahan, Nil Karaibrahimgil, Gülşen’i örnek verebilirim. Özellikle Sezen Aksu’nun çok güçlü kalemi ve yorumu bana ilham veriyor.

 

Ege Life | Melisa Şirin: “Müzik Hayatımda Her Zaman Vardı”


Genç seslerin sektöre getirdiği yenilikleri nasıl buluyorsunuz?
Müzik hayattaki her şey gibi değişim hâlinde. Yeni nesil pek çok müzik türüyle ilgileniyor ve şarkılar çok çabuk tüketiliyor. Şimdiki popüler kitleye hizmet eden genç şarkıcıları başarılı buluyorum.

 

Ege Life | Melisa Şirin: “Müzik Hayatımda Her Zaman Vardı”


Bu yolda ilerlemek ve kariyerini ilerletmek isteyen okuyucularımıza önerileriniz neler?
Yetenek %1 ise çalışmak %99 derdi öğretmenim, bu işi meslek olarak yapmak isteyen herkese sadece istemek değil çaba ve emek vermeleri gerektiğini vurgulamak istiyorum. İnsanların sözlerinin manevi enerjilerini kırmasına izin vermeyip yola devam etmeleri de en önemli şeylerden biri. Müziğe gönül vermiş herkese bu yolda başarılar diliyorum.

 

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500