MARY ELIZABETH BOWDEN: “İzmir'i Ve Şehirdeki Tüm Kedileri Seviyorum!”

RÖPORTAJ |  || MARY ELIZABETH BOWDEN:  “İzmir'i Ve Şehirdeki Tüm Kedileri Seviyorum!”
01 March 2022

MARY ELIZABETH BOWDEN: “İzmir'i Ve Şehirdeki Tüm Kedileri Seviyorum!”

  • 01 March 2022
  • 6893 Görüntülenme
  • YORUM

Röportaj ve Fotoğraf: Süleyman Gülen

 

Dünyayı gezerek nefesini herkese dinleten, senfoni orkestraları ile birlikte seslendirdiği konçertolarla büyük beğeni toplayan, trompete hayat veren kadın: Mary Elizabeth Bowden. İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde senfoni orkestrası ile verdiği konser İzmirliler tarafından büyük beğeni ile karşılandı. Biz de sizler için Bowden'ın trompet ile olan hikâyesini konuştuk.

 

Trompet ile olan hikâyeniz nasıl başladı?

Trompet ile hikâyem 10 yaşında başladı. Chicago bölgesinde okudum ve Chicago Senfoni Orkestrası ile Bud Herseth'in performansını izleyerek büyüdüm. En sevdiğim trompetçi (ve hâlâ öyle!) Sergei Nakariakov. Müzik ve performans konusunda tutkuluydum ve profesyonel bir müzisyen olmak istediğimi erken yaşta anladım. Prestijli Curtis Müzik Enstitüsü ve Yale Müzik Okulu'nda çalışmalarıma devam ettim. Şimdi solist olarak dünyayı dolaşmayı ve orkestralarla performans sergilemeyi seviyorum.

 

UZUN BİR ŞEKERLEME YAPIYORUM”

Konsere çıkmadan önce yaptığınız rutinleriniz nedir?

Büyük bir performanstan önce, yeterince uyku ve su aldığımdan emin olmak isterim. Konser günü mümkünse uzun bir şekerleme yapmayı seviyorum. Rahatlamak için meditasyon yapıyorum, geriniyorum ve sahnede eğlenmeyi, seyircilerle bağlantı kurmayı bir öncelik hâline getiriyorum.

 

ÇOK DUYGULANDIM”

 

Türkiye'de konser vermek nasıl bir duygu?

Güzel salonda performans sergilemeyi ve konser sırasındaki deneyimlerimi yansıtmayı çok sevdim. Efes'i ziyaret ettikten ve İzmir'de çok güzel insanlarla tanıştıktan sonra çok duygulandım. Bir gün bu harika ülkeye tekrar gelmeyi umuyorum!

En çok hangi bestecinin eserini çalmayı seviyorsunuz?

Şu anda Kanadalı besteci Vivian Fung'un benim için yazdığı yeni bir konçerto ile geziyorum. Bu virtüöz ateşli bir iş ve gerçekleştirmesi çok heyecan vericidir. Ben en çok çağdaş konçertoları çalmayı seviyorum. Yakında besteci Clarice Assad, Reena Esmail ve Tyson Davis'in trompet ve orkestra için yeni çalışmalarını paylaşacağım. Bunun aksine, piccolo trompetini ve Bach'ın 2 No'lu Brandenburg Konçertosunu da seviyorum.

 

Trompet çalmak isteyen gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz? Meraklı ve ilhamlı kalın. İş ahlakınızda pratik yapın, sabırlı ve gayretli olun.

Son olarak Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Beni Türkiye'ye davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. İzmir'i ve şehirdeki tüm kedileri seviyorum! Lütfen beni Instagram hesabım olan: @marytrpt ve Facebook hesabımdan takip edin. Kendinize iyi bakın!


Yorumlar

Yorum Yap

500