KLASİK MÜZİĞİ GÜLDÜRÜ İLE HARMANLAYAN PAGAGNINI TÜRKİYE’DE

RÖPORTAJ | || KLASİK MÜZİĞİ GÜLDÜRÜ İLE HARMANLAYAN PAGAGNINI TÜRKİYE’DE
1 Aralık 2019

KLASİK MÜZİĞİ GÜLDÜRÜ İLE HARMANLAYAN PAGAGNINI TÜRKİYE’DE

 • 1 Aralık 2019
 • 719 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Klasik müzik tarihinin en önemli keman virtüözlerinden Paganini’nin yaratıcı eserlerinden ilham alan ve izleyicilere eğlenceli ve dinamizmi hiç düşmeyen, çağdaş bir klasik müzik dinletisi sunan Pagagnini Türkiye’deki müzikseverlerle buluşacak.

Efsanevi keman virtüözü ve besteci Paganini’nin dehası, gösterinin sadece adına değil, tüm akışına da yansıyacak. Thomas Potiron, Fernando Clemente, Gueorgui Fournadjiev ve Isaac M. Pulet’den oluşan virtüöz dörtlü, Paganini’nin sofistike kompozisyonlarını, cüretkâr kişiliğini ve tartışılmaz yeteneğini sahneye taşıyacak. Sanatçılar gösteri boyunca Paganini’nin bestelerinin yanı sıra Mozart, Pachelbel, Chopin, Boccherini, Falla ve Sarasate’nin eserleri ile rock ve folk melodilerin de yer aldığı renkli bir repertuvar seslendirecek.

Ege Life | KLASİK MÜZİĞİ GÜLDÜRÜ İLE HARMANLAYAN PAGAGNINI TÜRKİYE’DE

Çello ve kemanların bir anda gitara, mandoline ve vurmalı çalgılara dönüşeceği sürprizlerle dolu Pagagnini, mizahla müziği buluştururken izleyenleri de gösterinin bir parçası hâline getirecek. Farklı müzikal tatları harmanlarken dinleyicilere de duygu potpurisi yaşatan Pagagnini ile Türkiye’deki konserleri öncesinde söyleşme şansı bulduk.

Pagagnini izleyenlere ne vadediyor? Gösteriyi bize nasıl anlatırsınız?

Pagagnini bir müzikal ve izleyiciyi müzikle eğlendiren bir gösteri. Elbette içeriğindeki mizahi öğelerin ve esprilerin bu eğlencede payı büyük.

Ege Life | KLASİK MÜZİĞİ GÜLDÜRÜ İLE HARMANLAYAN PAGAGNINI TÜRKİYE’DE

Dünyadaki saygın salonlarda, festivallerde konserler veriyorsunuz. Dinleyicilerin gösterilerinize olan ilgisi nasıl?

Müzikseverlerden olağanüstü güzel dönüşler alıyoruz. Dünyanın birçok farklı ülkesinde konserler verdikten sonra anlıyorum ki müzik ve mizah insanlığın vazgeçemediği ve orta noktada buluştuğu iki unsur. Biz de bu iki unsuru bir araya getirdiğimiz için gösteriler harika geçiyor ve coşku patlamaları yaşıyoruz.

Pagagnini gibi klasik müzik ile güldürüyü bir araya getiren gösterilerin gençlerin klasik müziğe olan ilgisini artırdığını düşünüyor musunuz?

Galiba gençler bu müziği anlamayacakları endişesiyle klasik müzikten çekiniyorlar ve uzak duruyorlar. Klasik müzikle mizahı bir araya getirmek gençlerin klasik müzikten zevk almasının o kadar da zor olmadığını göstermenin yollarından yalnızca biri. Klasik müzik dünyasının aşırı ciddi ve katı duruşunu yumuşatarak gençleri bu türü tanımaya davet ettiğimizi düşünüyoruz.

Ege Life | KLASİK MÜZİĞİ GÜLDÜRÜ İLE HARMANLAYAN PAGAGNINI TÜRKİYE’DE

Gösterinize ilham veren efsanevi keman virtüözü Paganini için neler söylersiniz?

Gösterimiz tüm zamanların en iyi kemancısına ithafta bulunuyor. Paganini, müzik tarihinin ilk rock starıdır. Kendi müzik türünü popüler hale getirmiş ve çok geniş kitlelere konserler vermiştir. Ve elbette bizim için de yeri çok ayrıdır.

Türkiye’ye daha önce de gelmiştiniz. Dinleyici kitlesine ve ülkemize dair neler söylersiniz?

Türkiye’de hep çok sıcak karşılanıyoruz. Müzikseverlerin gösterilerimize gösterdiği ilgi de bizi çok mutlu ediyor. Her defasında biletlerimiz tükeniyor. Umarım bu kez de aynısı olur.

Ege Life | KLASİK MÜZİĞİ GÜLDÜRÜ İLE HARMANLAYAN PAGAGNINI TÜRKİYE’DE

SANATÇILAR HAKKINDA

Thomas Potiron (Keman)

Thomas Potiron 1981 yılında Fransa’da dünyaya geldi. 4 yaşında keman çalmaya başlayan Potiron, Nantes Konservatuvarı’nda eğitimine başladı. Daha sonra Bordeaux Konservatuvarı’na devam eden sanatçı 1999 yılında katıldığı keman yarışmasında birincilik ödülüne, ertesi yıl da onur ödülüne layık görüldü. Paris Superior Konservatuvarı’nda da eğitim gören sanatçı, Paris’in ünlü kabarelerinden “Rasputin”’in kadrosuna katıldı ve Doğu Avrupa’da konserler verdi. Her yıl Le Coeur en Musique Festivali’ne davet alan Potiron, 2005 yılında Madrid Senfoni Orkestrası’nın başkemancılarından biri oldu.

Ege Life | KLASİK MÜZİĞİ GÜLDÜRÜ İLE HARMANLAYAN PAGAGNINI TÜRKİYE’DE

Fernando Clemente (Keman)

Fernando Clemente, müzik eğitimine Sevilla Konservatuvarı’nda başladı. Dünya müziğinden caza, teknodan folk melodilere ve Flamenko’ya uzanan geniş bir alanda performans sergileyen sanatçı, dans gösterileri, görsel-işitsel projeler ve filmler için eserler besteliyor.

Ege Life | KLASİK MÜZİĞİ GÜLDÜRÜ İLE HARMANLAYAN PAGAGNINI TÜRKİYE’DE

Gueorgui Fournadjiev (Viyolonsel)

Sofya’da dünyaya gelen Gueorgui Fournadjiev, 1981 yılında San Sebastián’a (İspanya) taşındı ve babasının izinden giderek viyolonsel öğrenmeye başladı. Madrid’deki San Lorenzo de El Escorial Konservatuvarı’nda müzik çalışmalarını tamamlayan sanatçı, Madrid Senfoni Orkestrası’na katıldı ve İspanya’nın her yerinde konserler verdi. Orkestra çalışmalarının yanı sıra Flamenko’nun önemli isimlerinden María Pagés’in Japonya turnesine de katılan Fournadjiev, 2014 yılından bu yana Pagagnini kadrosunda yer alıyor.

Ege Life | KLASİK MÜZİĞİ GÜLDÜRÜ İLE HARMANLAYAN PAGAGNINI TÜRKİYE’DE

Isaac M. Pulet (Keman)

Klasik müzik alanında uzun ve başarılı bir kariyere sahip olan Isaac M. Pulet, barok kemanda uzmanlaştı. Madrid Konservatuvarı’nda eğitim alan sanatçı, antik İspanyol müziklerine özel bir ilgi duyuyor. Pulet’nin bu merakı Ars Combinatoria isimli ortaçağ müzikleri yapan bir grup kurmasına vesile oldu. Opera Omnia’nın da kurucusu olan sanatçı, 17. ve 18. yüzyılda İspanya kiliselerinde söylenen şarkıları gün yüzüne çıkararak dinleyicilere sunuyor. Pulet, İspanya Ulusal Tiyatrosu’nun temsillerinde de yer alıyoR..

Röportaj:IŞIL GEREK


Yorumlar

Yorum Yap

500