KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”

RÖPORTAJ | || KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”
01 Nisan 2021

KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”

 • 1 Nisan 2021
 • 532 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

Onu ne sesiyle ne de dış görünüşüyle tanıyoruz; daha çok çizgilerinden tanıyabildiğimiz biri. Türkiye'nin en başarılı illüstratörlerinden biri olan Kaan Bağcı ile konuştuk! Günbegün başarılı işler sergileyen, birçok global markada illüstrasyonlarını gördüğümüzde artık şaşırmadığımız bir isim. Dikkatle çevremize baktığımızda sıkça denk geldiğimiz çizgilerin sahibi, Kaan Bağcı hem kendinden hem de işlerinden bahsetti. Keyifli okumalar dileriz!

 

"SEÇİMLERİMDEN DOLAYI ÇOĞU ŞEYİ ZOR YOLDAN ÖĞRENMEK DURUMUNDA KALDIM"

Ege Life | KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”


İllüstrasyon camiasında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden birisiniz. Kaan Bağcı kimdir, biraz bahseder misiniz?

‘86 doğumluyum, bir süre tiyatro ve müzikle ilgilendikten sonra illüstrasyon ve resim alanına bir yönelimim oldu ve yaklaşık 8-9 yıldır profesyonel olarak illüstratörlük yapıyorum. Bu alanda bir eğitim almadım ama çok sevdiğim ve istediğim için bol bol çalışarak kendimi eğitmeye gayret ettim ve hâlâ da bu gayretim devam ediyor. Yaptığım seçimlerimden dolayı çoğu şeyi zor yoldan öğrenmek durumunda kaldım ama bu başka güzelliklerin yolunu açtı bana. Meslekte alaylı olmak benim için güzel bir hissiyat, okullu olmayı da isterdim aslında ama cesaretsizliğimin kurbanı oldum. İçten içe bunlarla savaşırken bir yandan da Türkiye'de ve dünyada birçok global markayla iş birliği yapma fırsatı buldum. Hâlâ birçok markayla aktif olarak çalışmaktayım.

Ege Life | KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”


Sanatınızın etkileyici bir gücü var. Çoğunlukla nelerden ilham alıyorsunuz?

İlham o kadar karmaşık bir şey ki direkt bir adres verebilmek çok zor aslında. Fikirlerim doğrultusunda olabildiğince lafı dolandırmadan kendimi net bir şekilde ifade etmeye çalışıyorum. Bu ifade biçimi, yaşadıklarım ve beni etkileyen tüm etkenlerle birleşince ortaya bir formül ya da karışım çıkarıyor, bu süzgeçten geçen her şekil, her fikir bir çalışmaya dönüşüyor. Kendi çapında ufak bir fabrika gibi düşünebiliriz bunu. Bizi ve duyularımızı derinden etkileyen ya da yüzeysel – günlük olarak etkileyen birçok uyarıcı var çevremizde. Geçmişte ve o anda yaşadıklarımızın toplamı bu "ilham" kelimesinin altını dolduran şeyler bence.

 

"BENİ ETKİLEYEN ŞEYLERİ ÇİZGİME TAŞIMAYI GÖREV EDİNDİM"

Ege Life | KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”

Tasarımlarınızla, çizgilerinizle sizi rahatlıkla tanıyabiliyoruz. Tasarımlarınızda sıkça doğa ve hayvanları işliyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

Beni etkileyen şeyleri çizgime taşımayı görev edindim. Gerçi istesem de istemesem de bu yansıyacaktır çizgime. Sanırım tanınmasının da sebebi bu gibi sebepler... Ortaya koyduğum işler aslında benim yaptıklarım kadar yapamadıklarımı, yaşadıklarım kadar yaşamadıklarımı da yansıtıyor. Bu da her canlıda tamamen birbirinden farklı olduğu için, zaman içinde bu çizgiyi ya da fikri tanır hâle geliyoruz. Tarz dediğimiz şey de sanırım. Bunların tecrübeyle birlikte yoğurulmasıyla ortaya çıkıyor.

 

"KENDİMİ YETERLİ GÖRMEYİP OKULUNU OKUMA CESARETİ GÖSTEREMEDİM"

Ege Life | KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”

İllüstrasyonu kendi kendinize öğrendiğiniz ve kendinizi geliştirdiğiniz doğru mu?

Evet. Baba mesleğime çok yakın bir alan olmasına rağmen kendimi yeterli görmeyip okulunu okuma cesareti gösteremedim ama çok çalıştım diyebilirim. Sevdiğim için çok çalışabildim sevmeden, gönül vermeden yapılabilecek bir iş değil. Örnek vermek gerekirse bu yüzden birçok sağlık sorunu yaşıyoruz ben ve meslektaşlarım. Bu konuda izlenecek yolların doğruluğğu tartışmaya açık ama çok fazla yol var dışarıdan. Her ne kadar herkes aşağı yukarı aynı şeyleri yapıyormuş gibi görünse de herkes kendi tavrında ve kendine özel bir yolda ilerliyor. Biraz da bu tercihlerimden dolayı kendi kendimi geliştirmek zorunda kaldım, bir yola girdim ve yürümeye devam ediyorum.


"MÜKEMMEL OLMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ"

Ege Life | KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”

Şu an ismini sıkça duyduğumuz bir illüstratörsünüz. Genç ve ilgili illüstratörlere neler söylemek istersiniz?

Hep aynı şeyi söylüyorum; çalışmaktan yılmayın ve kendinizi ve çizginizi olduğunuz gibi sergilemekten çekinmeyin ya da utanmayın. Bir sanat dalında yer edinebilmek için her zaman mükemmel olmak zorunda değilsiniz tam tersi bir tarzınız ve bir yeriniz olabilmesi için kendiniz olmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.


"BİR SÜRÜ İŞİME, ÇOK İLGİNÇ YORUMLAR VE HİKÂYELER YAZILDI"

Ege Life | KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”

Çizgilerinizle bir mesaj vermek için mi çiziyorsunuz yoksa görselliği mi ön planda tutuyorsunuz?

Ne mesajı ne de görselliği birbirinden ayırabiliriz aslında, ikisi de eşit ilerliyor. Çizgimi gören birinde bir şeyler uyandırma dürtüsünü engelleyemem diye düşünüyorum, ki çoğu zaman "bu çalışma da hiçbir mesaj içermiyor" dediğim bir sürü işime çok ilginç yorumlar ve hikâyeler yazıldı. Bunun önüne geçmek çok anlamsız olurdu. O yüzden gizli ya da apaçık bir şekile içindeki mesajla birlikte ortaya çıkıyor çalışmalarım.

 

"BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK"

Ege Life | KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”

Sanatla harmanlanmış bir ruha sahipsiniz. İllüstrasyon, fotoğraf ve müzikle ilgileniyorsunuz. Sizi en çok mutlu eden hangisi?

Bunların hiçbirisi aslında. Beni mutlu eden şey "yaratmak". Bugün illüstrasyon olur, yarın fotoğraf olur, devamlı değişebilir. Burada bir sorun görmüyorum ama yaratmak isteyip yaratamamak büyük bir problem olurdu. En azından benim için. Yani kısacası yolu önemli değil ve yapmaya çalıştığım şeyi gücümün yettiği yere kadar devam ettirmeyi düşünüyorum. Çünkü ancak bu şekilde mutlu olabilirim.

Ege Life | KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”

Şu an var olan ve yaklaşan projelerinizden bahseder misiniz?

Aslında çok fazla proje var ama çoğunun bu süreçte gizli kalması gerekiyor. Maalesef bu sebepten bilgi veremiyorum ama özellikle istanbul'da insanların gün içinde bolca gözgöze geleceği kocaman bir duvar çalışması yapacağım gibi görünüyor. Bunu söyleyebilirim.

Ege Life | KAAN BAĞCI: “BENİ MUTLU EDEN ŞEY YARATMAK”

Son olarak Ege Life okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Yıllardır bildiğim, okuduğum bir dergide günün birinde röportajımın yayınlanacağını pek hayal edemezdim. Garip bir duyguymuş bu. :) Bana yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Ne olursa olsun inandığınız yolda yürümeye devam edin!

 

 • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500