İzmir'in Güzel Seslerinden: AYŞE ÇINAR

RÖPORTAJ |  || İzmir'in Güzel Seslerinden: AYŞE ÇINAR
01 Mart 2021

İzmir'in Güzel Seslerinden: AYŞE ÇINAR

  • 1 Mart 2021
  • 553 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

İzmir'in Güzel Seslerinden:

AYŞE ÇINAR

Enerjisinin güzelliğiyle hayallerini gerçekleştiren ve harika işler yapan bir isimle konuştuk. Müziğe ufak yaşta duyduğu sevgiyle başladı her şey. Sonra hobiden çıkarıp meslek hâline getirdi bu sevgi duyduğu şeyi. Emin adımlarla ilerleyen, kariyerinde yükselişte bir isim olan Ayşe Çınar ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik, geçmişten, gelecekten ve bugünden bahsettiğimiz söyleşimizde Çınar'ı daha yakından tanıma şansına eriştik. Hakkında tüm merak edilenler ve daha fazlası röportajımızda!

Ege Life | İzmir'in Güzel Seslerinden: AYŞE ÇINAR


Müzik kariyerinizin başlangıcından, geldiğiniz yere ve varmak istediğiniz noktaya kadar hikâyenizden bahsedebilir misiniz?

Aile insanın yaşantısında en önemli kilometre taşıdır. Ailemizde sanatın yeri çok büyüktü. Hemen hemen herkes amatör olarak mutlaka bir enstrüman çalardı. Düzenli olarak konserlere, tiyatroya gidilirdi. Erken yaşta müzik dersleri ile başlayan yolculuğum, üniversite yıllarında profesyonelliğe dönüştü ve bugünlere geldik. Müzikte hedefler her daim değişiyor. Siz bir noktaya geldiğinizde, hedef otomatik olarak bir tık yukarı çıkıyor; yani hedefin sonu yok; ama her geçen gün artan bir ivme ile yola devam etmekten mutluyum.

 

TÜM ŞARKI SEÇİMLERİNE EKİPLE KARAR VERİYORUZ”

 

Yeni single’ınız “Başın Sağ Olsun” geçtiğimiz günlerde müzikseverlerle buluştu. Şarkıyla buluşmanızı, aldığınız geri dönüşleri sizden dinleyebilir miyiz?

Şarkı seçimlerimize ekip olarak karar veriyoruz. Süreç içerisinde bir çok şarkı dinleyip, içlerinden seçiyoruz ve demo okumalar yapıyoruz ve son kararı okumalardan sonra veriyoruz. “Başın Sağ Olsun” u ilk dinlediğimizde sevgili Gamze Karaman BostanAyşe Hanım, bu şarkıyı sizde duymak istiyorum, bir demo okuma yapalım.dedi ve şarkı hayatımıza girdi. Şarkımın sözleri Gökhan Şahin’e, bestesi ve aranjesi Şahin Kurnaz’a ait. Ekip olarak gelen yorumlardan çok mutluyuz. Sosyal medyada şarkıya çok tatlı, eğlenceli videolar çekiyorlar, paylaşıyorlar çok mutlu oluyorum.

Ege Life | İzmir'in Güzel Seslerinden: AYŞE ÇINAR


Klipleriniz oldukça renkli. “Başın Sağ Olsun” un klip hikayesini ve planlanma sürecini anlatır mısınız?

“Başın Sağ Olsun” aslında isminin tam zıttı olan pozitif, kıpır kıpır, atarlı giderli bir şarkı... Aşktan güçlü çıkmış, kendi kıymetini bilen, giden aşka; “Ben buradayım, güçlüyüm, beni çok güzel şeyler bekliyor senin “Başın Sağ Olsun” diyen bir şarkı. Şarkının video klibi Gökhan Özdemir yönetmenliğinde Life Park’ta çekildi. Pandemi nedeniyle tüm kurallara harfiyen uyarak, 7 kişilik küçük bir ekip çalıştık. Ortaya çok keyifli, şarkının ruhunu yansıtan bir iş çıktı.

 

"ŞARKI SÖYLEMEK BENİM İÇİN HEP BÜYÜLÜ BİR ŞEYDİ"


Sesinizi nasıl keşfettiniz?

Yeteneğin doğarken verilen bir hediye olduğunu düşünüyorum ve kendiliğinden sizi yönlendiriyor. Su akar yolunu bulur derler ya, işte aynen öyle. Doğalından sizi bir şeyler içine çekiyor. Müzik, şarkı söylemek benim için hep büyülü bir şeydi ve kendimi bildim bileli şarkı söylüyorum. Sonrasında da ilk çevreniz size bunu hissettiriyor ve gerisi geliyor.

 

Ege Life | İzmir'in Güzel Seslerinden: AYŞE ÇINAR

 

"NE KADAR YETENKLİ OLURSANIZ OLUN, KENDİNİZİ GELİŞTİRİN"

 

Sesiniz eğitimli mi yoksa alaylı mısınız? Bu iki durum arasındaki farklardan bahsedebilir misiniz?

Alaylıyım… Konservatuvarda okumadım, işletme okudum ve sonrasında da pazarlama master’ı yaptım. O dönemlerde ailem; “Altın bileziğin olsun sonra hangi mesleği yapmak istersen onu yaparsın” demişti. Ben de öyle yaptım. İlk şan eğitimimi Beyhan Demirdağ’dan aldım, çok uzun yıllar sevgili Gül Sabar Hocam ile çalışmaya devam ettim. Bu derslerin bana çok büyük katkısı oldu. Sesimin sınırlarını keşfedip, sahneye daha hâkim olarak şarkı söylememi sağladı ve sağlıyor. Her zaman, her alanda eğitimden yanayım. Ne kadar yetenekli olursanız olun çıktığınız yolda kendinizi geliştirerek, sağlam adımlarla ilerlemeniz için eğitim almak çok önemli ve kıymetli. Buradan bana emek veren hocalarıma da tekrar tekrar teşekkürü bir borç bilirim.

 

Ege Life | İzmir'in Güzel Seslerinden: AYŞE ÇINAR

 

Müzik nasıl mesleğiniz ve yaşantınız hâline geldi?

Müzik hep vardı ve müziksiz bir hayat asla düşünemiyorum. Hayatta ne isterseniz, ne ekerseniz aslında o size misli ile geri geliyor. Hayattan ne istediğiniz, kendiniz için neyi layık gördüğünüzde çok önemli. Benim kendim için tasarladığım, istediğim şey müzikti ve onu yaşıyorum.

 

"KURUMSAL KARİYER, MÜZİK DÜNYAMIN İÇİNE GİRDİ"


Kurumsal kariyerden müzisyenliğe evrilen bir kariyeriniz var. Bu nasıl gerçekleşti?

Aslında tam tersi oldu.. Yola müzik ile çıktım ve kurumsal kariyer istediğim müziği yapabilmem için yaşama aracım oldu; yani kurumsal kariyer müzik dünyamın içine girdi.

 

HER AKTÖRÜN/AKTRİSİN RÜYASINDA BİR MÜZİKAL OYUNDA YER ALMAK VARDIR”


Hem sahne sanatçısısınız hem de müzikalleri seslendiriyorsunuz. Türkiye'deki müzikaller hakkında neler düşünüyorsunuz?

Müzikaller, tiyatro sanatı içindeki en gösterişli, en büyülü sahne gösterileri bence.. Hele ki yurt dışında New York – Broadway, Londra - West End’de tiyatronun lokomotifidir müzikaller. Büyük prodüksiyonlardır ve ciddi ilgi görürler. Türkiye’de de müzikaller seviliyor. Yapıldığı zaman seyirci büyük bir ilgili ile gidiyor hem sevdiği oyuncuları görüyor hem de sevdiği oyuncuların dans etmesi, şarkı söylemesi gibi farklı dallarda sergilediği yeteneklerini büyük bir ilgi ile izliyor.

Müzikaller pahalı prodüksiyonlar olduğu için günümüzde Türkiye’de çok sık yapılamıyor.

Aslında her aktörün/ aktrisin rüyasında bir müzikal oyunda yer almak vardır; fakat müzikaller kendi aktör ve aktrislerini kendi yetiştirir. Türkiye’de çok başarılı müzikaller sahnelendi, hedefine ulaşamayan projeler de oldu; ama ne kadar çok müzikal yapılırsa, bu yolda o kadar büyük ilerlemeler kaydedileceğini düşünüyorum ve yürekten destekliyorum. Sahnelenen her işi mutlaka görmek istiyorum ve yapılan her işte de bir şekilde katkım olmasını arzu ediyorum. Devlet Tiyatroları’nın birçok müzikalinde oyuncularımız, şarkıları benim okuduğum demolardan dinleyip çalıştılar. Böyle bir destekte bulunmak benim için büyük bir zevkti.

Ege Life | İzmir'in Güzel Seslerinden: AYŞE ÇINAR


"MONICA MOLINA İLE BİRLİKTE SAHNEDE OLMAYI HAYAL ETTİM, GERÇEK OLDU"

 

Hayallerinize çok bağlı olduğunuzdan ve çokça hayal kurduğunuzdan bahsediyorsunuz. Monica Molina ile olan hikâyenizi bizlerle paylaşabilir misiniz?
Film gibi biraz… Bir gece sabaha karşı uykum kaçtı, televizyonu açtım karşıma Monica Molina çıktı. Çok güzel bir ses, çok güzel bir şarkı söylüyor. O kadar etkilendim ki hayran hayran seyrederken kendimi, ekranda gördüğüm şarkıcıyla dost olduğumu ve şarkıyı birlikte söylediğimi hayal ederken buldum. Yanlış hatırlamıyorsam 2010 yılıydı Monica Molina’nın İstanbul’daki bir konserinde tanışma imkânım oldu ve böylece hikâyemizin ve hayalimin 2. perdesi başladı…

Albüm yapmaya karar verdiğimizde, Monica’yı ilk dinlediğimde bu şarkıyı söylemeyi o kadar istemiş ve hayal etmiştim ki, sevgili Sinan Ufuk Nergis (O dönemde ve hâlen Monica’nın bağlı olduğu menajerlik şirketinin sahibi) eşimin arkadaşıydı; ben de o cesaretle ve heyecanla istedim. Sonrasında şarkıya Türkçe sözleriyle bir demo hazırlayıp, İspanya’ya gönderdik. Monica da çok heyecanlanmış ve şarkıyı albümümde okumam için destek verdiler. Ve böylelikle “Kalbimin Çaresi” çıktı…

Ege Life | İzmir'in Güzel Seslerinden: AYŞE ÇINAR


Yeni Türkü” grubunun üyesi olan Erkin Hadımoğlu ile evlisiniz. Aynı sektörden biriyle evlenmek nasıl bir şey? Avantajlarından ve dezavantajlarından bahseder misiniz?

Aslında çok keyifli ve bir o kadar da zor.. Özellikle albüm çalışmalarında; çünkü inanılmaz titiz ve mükemmeliyetçi bir yapısı var, bana çok şey öğretiyor. Eleştirilerimizde dünya savaşı yaşıyoruz. Bazen gizli bir kamera yerleştireceğim eve ve stüdyoya, hâlimi görsünler diyorum, gülüşüyoruz. Ben fazla aceleci, heyecanlı bir yapıya sahip olduğum için, çoğu zaman Erkin’i çıldırtıyorum... Diğer taraftan dışardan görüldüğü gibi rahat ve eğlenceli bir hayat yaşamıyoruz. Turne zamanı olduğunda 2 hafta görüşmediğimiz zamanlar oluyor; bayramlar, özel günler bizim için çalışmak anlamına geliyor. Böyle durumlarda sevdiğimiz işi yapıyor olmamız, tesellimiz. Farklı sektörlerde olsak birbirimizi anlamamız veya sabır göstermemiz zor olurdu, iyi ki aynı sektördeyiz.

 

"HER ZAMAN SÖYLEMEKTEN ZEVK ALDIĞIM, HİSSETTİĞİM VE HİKÂYESİ OLAN ŞARKILARI SÖYLEMEYİ TERCİH ETTİM"


Uzun süredir müzik sektörünün içinde olmanıza rağmen, her zaman kendi tarzınızla yer almışsınız. Popüler müziğe mesafeliyim” diye bir söyleminiz var. “Cadı Kazanı” ve “Başın Sağ Olsun” single’larıyla bu mesafe yine kendi tarzınızda azaldı sanırız ki. Ne dersiniz?

“Müzik kariyerinize baktığımız zaman popüler kültürden uzak duran bir çizginiz var” olarak sorulmuştu soru bana, hatırladığım kadarıyla şu cevabı vermiştim: Yola çıktığım ilk günden bugüne her daim söylemekten zevk aldığım, hissettiğim ve hikâyesi olan şarkıları tercih ettim. Şarkı söylemek farklı duyguları yaşmak ve yaşatmak ondan zevk almak ve zevk vermektir. Hissettiğiniz ve kaliteli işler yaptığınız zaman günü geldiğinde mutlaka herkesin hayatına dokunmuş oluyorsunuz, onun için herhangi bir şeyden uzak durmuyorum aslında… Yeni single’ım “Başın Sağ Olsun” u ve ondan bir önce yayımladığım “Cadı Kazanı” isimli şarkımı da diğer şarkılarım gibi çok severek okudum; fakat onlar popüler kültürden daha fazla ilgi gördüler, mutluyum.

Ege Life | İzmir'in Güzel Seslerinden: AYŞE ÇINAR


Bu güzel röportaj için teşekkürler... Bir İzmirli olarak Ege Life okuyucularına ve sizleri sevenlere neler söylemek istersiniz?

İzmir doğduğum, büyüdüğüm, tüm anılarımın olduğu şehir. Hayallerimin başladığı nokta... İzmir deyince vefa, dostluk, arkadaşlık geliyor aklıma. Komşuluk, otlarımız, boyoz... Çok özlüyorum. İzmir'e geldiğim zaman ana kokusunu alıyorum; pazara çıkmak ayrı keyif, çocukluk arkadaşlarımla eski günleri yad etmek ayrı keyif…

Tüm İzmirlilere herşeyin en güzelini, en iyisini temenni ediyorum, hep sevgiyle ve aynı kalın.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500