İSMAİL DERSE: "Gelecek Yillarda Su Daha Maliyetli Olacak"

RÖPORTAJ |  || İSMAİL DERSE:
01 Eylül 2021

İSMAİL DERSE: "Gelecek Yillarda Su Daha Maliyetli Olacak"

  • 01 Eylül 2021
  • 252 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj ve Fotoğraf: Süleyman Gülen

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı İsmail Derse, İzmir İtfaiyesi'nin son durumu ve yangınlardaki performansına ilişkin açıklamalarda bulundu. Susuz söndürme ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Derse suyun geleceği hakkında ise "Gelecek yıllarda su daha maliyetli olacak" dedi.

 

"FAZLA EKSİĞİMİZ YOK"

 

İzmir İtfaiyesi'ndeki son durumu nedir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olanakları 282 araç, 1262 personelle çalışmakta. Araçlarımız arasında yüksek katlı binalar için Türkiye'de tek sayılabilecek 104 metre ve 90 metre boyutunda merdivenler var. Hem yangın söndürme hem de kurtarma faaliyetlerinde kullanabilecek araçlar var. Çeşitli mesafelerde kullanabilecek 22, 32, 36, 38, 42, 46 ve 52 olmak üzere çeşitli boylarda araçlarımız mevcut. Bir tane endüstriyel yangınlara müdahale edebilecek aracımız mevcut. Bir adet temiz hava solunum cihazı dolum aracı hidrosof dediğimiz sel ve su baskınlarına müdahale edebileceğimiz tarzda pek çok aracımız mevcut. Dar alan araçlarına ihtiyacımız bulunmakta. Bunlar da yakın zamanda bünyemize katılacaktır.

Ege Life | İSMAİL DERSE:

 

İlk yangın ihbarı alındığında yapılanlar ve yangına müdahale süresi nedir?

112 çağrı merkezine ihbar düştükten sonra yangın çağrısına düşüyor. Yangın sorular sorularak türüne göre ayrılıyor ve adres bilgileri alınıyor. Bölge amirliğine iletiliyor süreç bu şekilde başlıyor. Bu sürecin başlangıcından yangına çıkış süresi 90 saniye ile 120 saniyesi arasında gerçekleşiyor. Yangınla merkezin arasındaki mesafe ve trafik süresini de atarsak 5-6 dakika içinde yangına ulaşmayı hedefliyoruz. İstatiklerimiz 5-6 dakika aralığında göstermektedir. Yaptığımız projelerle gelecekte iyileştirmeyi hedefliyoruz.

 

İzmir İtfaiyesi'nin son yangınlardaki performansı nasıldı?

Biliyorsunuz çok acı 30 Ekim depremini yaşadık. İzmir İtfaiyesi sadece yangnlara müdahale eden bir ekip değil, profesyonelleşen ve uzmanlaşan bir ekip hâlinde çalışmaktayız. Yangın kendi içinde çeşitlikler gösteriyor. Kısa sürede müdahale edilen yangınlara adi yangınlar, ev gibi yangınlara basit yangın deniliyor. İş yeri ve sanayi yangınları gibi ilerlemekte olan yangınlar uzmanlık gerektiren seviyesine göre ayrılıyor. İzmir Büyükşehir Belediye teşikalatı kendi içinde uzmanlaşmış bir ekip var. Bu ekipte arama kurtarma ve afet işleri müdürlüğü, acil müdahale şube müdürlüğü var. Kısa zaman önce kurulan yeni bir müdürülüğümüz var: orman köyleri ve kırsal alan yangınları şube müdürlüğü. Daire başkanlığımızın altında 6 tane faaliyet gösteren birimimiz var.

 

"HER YANGININ MÜDAHALESİ FARKLIDIR"

Ege Life | İSMAİL DERSE:

Her seviye yangın için farklı bir grup mu söz konusu?

Hayır. Yangın çeşitliliğinde bir olaya müdahalenizdeki riskleri değerlendirmede ayrıcalıklar var. Bir tünel yangını müdahalesi ayrıdır, ev yangını müdahalesi ayrıdır, bir orman yangını müdahalesi ayrıdır. Mesela bir tünel yangınıysa jet fanlar önemli, dumanı boğma mı yoksa tahliye yönetimini mi kullanacaksınız? Birçok yöntemi hangi aşamada neyi yapmanız gerektiğiyle ilgili detaylara ne kadar hakimsiniz? Bu çok önemli. Birinci öncelik tahliye, ikinci öncelik ise yangın söndürmedir.

 

"GELECEK YILLARDA SU DAHA MALİYETLİ OLACAK"

 

Susuz söndürme ile ilgili çalışmalarınız var mı?

Suyun ömrümüzde yeri çok fazla ve bu konuyla ilgili pek çok çalışma devam ediyor. İklimsel krizler sonucunda hızlı şekilde müdahale edilmesinde suyun önemi çok fazla. Ancak günümüzde suyun petrol gibi maliyeti bulunmakta ve kaynaklarımız tükenmekte. Bu durumun karşılığında yağmur suyuyla depolama yapmak ve daha sonra kullanım alanları oluşturabiliriz. Gelecekte daha da artacak ve müdahale gerektirecek yangınlar için daha düşük maliyetli çözümler üretmeye çalışıyoruz. Mesela yangın söndürmede etkili olabilecek metaryaller üstünde çalışıyoruz. 1 litre suyla yüzde 99 köpük karıştırıldığında çıkacak maliyet su maliyetinden daha düşükse tercih köpükten yana kullanılmalı. Bunun gibi ürün çeşitliliğiyle toz kum gibi özel püskürtmeli aletler gibi maaliyeti düşerecek üzerinde çalışmak gerekli. Suyu daha az kullanarak gelecek için daha farklı yollar arıyoruz ve dışardan da teknik destek alıyoruz bu konuyla ilgili. Özellikle üniversitelerin ilgili bölümleriyle, meslek odalarıyla çalışarak gerçekleştiriyoruz.

Ege Life | İSMAİL DERSE:

Kurumlarla anlaşma yapıldı mı?

Henüz bir kurumla anlaşmamız yok, sadece çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

 

"KÜÇÜK HAREKETLER BÜYÜK FELAKETLERDEN KORUR"

 

Yangın konusunda halka vereceğiniz mesajlar nedir?

Tüm insanlar yangın eğitiminden geçmeli; depreme, heyelana ve tüm acil durumlara karşı eğitim almalı. İzmir Büyükşehir Belediyesi kapsamında bulunan eğitim şube müdürlüğümüz bu desteği sağlıyor. Atmosfer değişikliğiyle yaşananlar sıklaşıyor ve vatandaşların bilgili olması gerekiyor. Şehrin riskine göre daha detayı eğitim alınması gerekiyor. İzmir birinci derece deprem bölgesi, deprem eğitimi daha çok olmalı. Yangınsal eğitim her zaman her daim karşılanacak bir sonuçtur, buna evde yakalanırsa ne ayapcaksınız, dışarıda olduğunuz yerlere göre ne yapacağını bilerek haraket etmeli. Bu durumlara karşılık olarak yakın zamanda çocuklar için hazırladığımız bir proje var ve faaliyete geçtiğinde duyuracağız. Herkesin evinde, arabasında en az 6 kg yangın tüpü olmalı. Püf noktalardan birkaçı da dumanlı ve zehirli gazların olduğu yerlerde çökerek veya emekleyerek tahliye etmeliler. Gaz vanaları elektrik şartellerini kapatmalılar. Böyle küçük haraketler, büyük kazalardan korur. Son zamanlarda çıkan küçük yangınlar izmaritler yüzünden. Bir izmaritin ucunda 700 derece ısı var ve söndürülmeden atıldığında kolay yanıcı maddeleri tutuşturabilir olmasıyla yangına dönüşüyor. Son zamanlarda çok olan sebeplerden bir diğeri de pek çok elektronik cihazın aynı prize takılması sonucunda gerçekleşen yangınlardır.

 

Son zamanlarda ülke genelinde yaşadığımız yangınlarda Türk itfaiyesi sizce nasıl bir sınav verdi?

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte birçok yangın çıktı. İzmir ekibi olarak Muğla, Antalya gibi yerlere destek verdik. Şimdi iki konu var: orman ve kentsel yangınlara müdahale. Kentin geneline baktığımızda ayrım gerçekleştirmiyoruz. İBB bu konuda başarılı, diğer belediyeler de oldukça başarılı. Orman ve ev yangınları ve diğer yangınlar farklı riskler taşımakta. Tüm yangınlarda farklı uzmanlıklar devreye giriyor ve birbirinden ayrı profesyone ekipler müdahale etmekte. Son zamanlarda sarp kayalık ve benzeri alanlarda oluşan yangınları gördüğümüzde helikopter uçak ve benzeri uygulamayla söndürülebiliyor. Diğer olanaklar böyle alanlar için mümkün olmuyor.

 

"İTFAİYE DENİLİNCE AKLA SADECE YANGIN GELMEMELİ"

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Konu sadece yangın değil, birçok görevimiz mevcut. İtfaiye deyince akla hemen yangın geliyor. Aslında bizim yangının dışında arama kurtarma, trafik kazası kurtarmaları, paramedik ekiplerle iş birliğiyle ilerliyor. Bunların dışında ileriki yıllarda göreceğimiz K.B.R.N. (Kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer) olaylar var ki en çok yaşanacaklar arasında olacaktır. Covid-19 da bunlardan birisi. Kimyasal olaylara karşı gerekli önlemleri almaktayız.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500