İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMAK GÜVENLİ Mİ? Utku Bilgin: “İçiniz Rahat Olsun”

RÖPORTAJ |  || İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMAK GÜVENLİ Mİ? Utku Bilgin: “İçiniz Rahat Olsun”
1 Temmuz 2019

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMAK GÜVENLİ Mİ? Utku Bilgin: “İçiniz Rahat Olsun”

  • 1 Temmuz 2019
  • 766 Görüntülenme
  • 0 YORUM

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMAK GÜVENLİ Mİ?

Utku Bilgin: “İçiniz Rahat Olsun”


Ege Üniversitesi İşletme mezunu olan Utku Bilgin, 2005 yılında kurduğu Orion Yazılım ile 2008 yılında Akıllı Ticaret ile iş birliği yaparak e-ticaret yapmak isteyenlere alt yapı sunuyor. E-ticaret üzerine yöneticilik bazında araştırma ve geliştirme deneyimleri bulunan Bilgin, Ege Life okuyucularına seslenerek “İnternetten alışveriş yaparken herkesin içi rahat olsun” dedi ve internetten alışverişin güvenli yollarından bahsetti.

Ege Life | İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMAK GÜVENLİ Mİ? Utku Bilgin: “İçiniz Rahat Olsun”

E-ticaret nedir? Bize ne sunar?


E-ticaret, kişi ve şirketlerin mağazalarından yaptıkları satışları online olarak devam etmesi işidir. E-ticaretin başındaki “e” aslında her şeyi anlatıyor. Tüm satışların elektronik ortama dökülmesi anlamına geliyor. E- ticaret artık eskisi gibi değil, birçok alışveriş aracı var elimizin altında. Girişimciler farklı arklı platformları tercih edebiliyor. Son zamanlarda sektörlere göre bile e-ticaret araçlarımız belirlenmeye başladı. Çok rekabeti yüksek olan ve talep edilen ürünler pazar yerlerinde satılıyor. Moda ürünleri daha çok Instagram’da satılıyor. Daha spesifik ürünler e-ticaret sitelerinde satılıyor. E-ticarette ürünlerinizi elektronik ortamda müşteriye sunuyorsunuz ve satışını da bu ortam üzerinde gerçekleştiriyorsunuz. Ürünün gösterilmesi, ürünün farklı seçeneklerinin sunulması, reklamının daha fazla kitleye ulaştırılması ve satış işleminin gerçekleştirilmesi e-ticaretin bir parçası. Kargonun e-ticarette büyük bir önemi var. E-ticaret her geçtiğimiz gün büyüdükçe kargoların da perakende satışa olan katkıları artıyor. Önceleri kargo şirketleri, firmalar arası taşıma yaparken artık günümüzde bir çoraba kadar kargo taşımaları yapabiliyor. 

Ege Life | İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMAK GÜVENLİ Mİ? Utku Bilgin: “İçiniz Rahat Olsun”

Tüketiciler internetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeli?

Kullanıcılar internette alışveriş yaparken öncelikle ürünü alacakları sitenin kurumsal bir yer olmasına dikkat etmeli. Özellikle Instagram’da her gördükleri sayfadan alışveriş yapmasınlar. Orada çok fazla dolandırıcı mevcut. O insanların ne tür satış yaptıklarını bilemiyoruz. Resmi yerlerden almaları gerektiğini söylememin nedeni de e-ticarette kanunen yeni düzenlemeler yapıldı. Örneğin normal bir satış sözleşmesi gibi e-ticarette mesafeli satış sözleşmesi var. İnternetten alışveriş yaparken ürünü satın aldığınız firma mesafeli satış sözleşmesinin kurallarına uymuyorsa ürünü alamıyorsunuz. Kurumsal firmanın Instagram hesabından ürünü aldığınız zaman korunmuş oluyorsunuz. İşte dolandırıldım, kutudan salatalık çıktı kısımları da hikâye oluyor. O durumlar normal ticarette de söz konusu. Siz alışverişinizi güvenilir kaynaklardan yaptığınız sürece her türlü kendinizi korumaya alırsınız. Kredi kartınızdan istemediğiniz bir tutar çekilirse o bankanız tarafından iade edilir. Yine size satın aldığınız üründen başka bir ürün teslim edilirse bunu on beş gün içerisinde iade etme hakkınız var. 

Ege Life | İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMAK GÜVENLİ Mİ? Utku Bilgin: “İçiniz Rahat Olsun”

İnsanlar internetten alışveriş yaparken güvenilir kaynağı nasıl anlar?

Aslında çok basit. Günlük hayatta güvenerek alışveriş yaptığınız bir mağazanın internet sitesinden yapabilirsiniz. İnternet sitesine bakarak da güvenilir mi, değil mi anlayabilirsiniz. Normal satış yapan mağazalar internetten satış yapmak için internet pazar yerlerine kayıt yaptırıyor. Hepsiburada, n11, gittigidiyor gibi internet pazar yerleri bünyesinde satış yapmak isteyen firmaların güvenliğini teyit etmeden kendi bünyelerinde satış yaptırmıyorlar. O yüzden internet pazar yerleri güvenli diyebiliriz. Kurumsal firmanın internet sitesinden alışveriş yapmak da güvenlidir. Yine de kuşkunuz varsa iletişim bilgilerini kontrol edebilirsiniz, gerçekten bu numara var mı? WhatsApp’tan mesaj atabilirsiniz. Alışveriş yaptığınız site ile ödeme yaptığınız sistem bilgilerinin aynı olması gerekiyor. En kolay bu şekilde anlayabilirsiniz. 

Ege Life | İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPMAK GÜVENLİ Mİ? Utku Bilgin: “İçiniz Rahat Olsun”

Gelecekte drone kargoculuğundan söz edebilir miyiz?

Evet edebiliriz. Şu sıralarda bile bunun pilot uygulamaları deneniyor. Bu dönemde iki tane önemli faktör dünyada baş gösteriyor. Bunlardan bir tanesi yapay zekâ; işin yazılım kısmı. Düşünebilen ve kendisini geliştirebilen. İleride yapay zekâ kargo taşımacılığı için kullanılabilir. İkinci önemli konu ise robotik teknoloji. Bugün Amerika menşeli bir firma çok önemli robotik teknoloji gerçekleştiriyor. İnternette reklamlarını görebilirsiniz; koşturan, bir şeyler taşıyan, hoplayıp zıplayan robotlar. Yapay zekâ ile robotik teknoloji birleştiği zaman sorunuza cevap kargo taşımacılığı oluşuyor. Bu drone olur veya başka bir şey olur. Bunu bilemiyoruz şu anda.  Malum karadaki trafiğe bakarsak gelecek için hava taşımacılığı revaçta, drone neden olmasın diyoruz. Biz bu teknolojilere sıcak bakıyoruz. 
Yorumlar

Yorum Yap

500