GÖKTAN ÇELİKİZ: " HAYAT HEP BİZDEN DAHA YÜKSEK SESLE ŞARKILAR SÖYLÜYOR"

RÖPORTAJ |  || GÖKTAN ÇELİKİZ:
01 Nisan 2021

GÖKTAN ÇELİKİZ: " HAYAT HEP BİZDEN DAHA YÜKSEK SESLE ŞARKILAR SÖYLÜYOR"

  • 1 Nisan 2021
  • 561 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy


2000'li yılların unutulmaz şarkılarını seslendiren Göktan Çelikiz, sessizliğini bozarak yeniden dinleyicilerle buluştu. Müzik kariyerinin zirvesindeyken bir molaya ayrılan Çelikiz’le, bu dönemde neler yaptığından ve bundan sonra neler yapacağından bolca bahsettik. Geri dönüşünün enerjisiyle, rüzgâr etkisi yaratan projelere imza atmaya başlayan Gökhan Çelikiz ile ilgili tüm merak edilenler ve dahası röportajımızda. İyi okumalar!

 

"2000'LERİN MÜZİĞİ, GEÇMİŞİN TÜM ÇAĞRIŞIMLARINA DUYULAN ÖZLEM"

Ege Life | GÖKTAN ÇELİKİZ:

2000'lerin başında Türk pop ile hayatlarımıza girmiş bir isimsiniz. 90'lar ve 00'ler popuna hissedilen özlem hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu özlemin iki sebepten kaynaklandığını düşünüyorum. Birincisi, geçmişe duyulan yalın özlem. Geçmişin tüm çağrışımlarına duyulan özlem. Müzik gibi bizi derinden etkileyebilen bir şey hatıralarla da çok güçlü bağlar kuruyor. Bu çağrışımsal bağlar, geçmişle bugünümüz arasında ışınlanma yaratacak bir sihri var müziğin. İkincisiyse, o dönemlerin müzikal tatları bugüne göre daha lezzetliydi sanki. O dönemin geçmişten bağımsız olarak da duyguları kavrayıcı eserler bıraktığı bir gerçek. Bu yüzden de o dönemi sevenler yalnızca o dönemi bilenler değil. Yeni kuşaklar da o şarkılardan kendilerine bir arka bahçe yapıyorlar.

Ege Life | GÖKTAN ÇELİKİZ:

Bugünün müziği ile geçmişin müziği arasındaki farklılıkları nasıl yorumlarsınız?

Bütün dünyada döngüsel bir süreç işliyor. Belli bir zaman diliminde üretilenler önündeki şeylerin ortaya çıkmasında sanki bir tohum gibi etkili oluyor. Sonra gelen kuşaktaki dinleyici, kendi önüne güncel sunulan şarkıları dinlerken onları oluşturan bu tohumlardan da zevkle besleniyor. Bu nostaljik döngüyü bizim gençliğimizde de yaşadık. 80’li yıllarda pop müzik tüm dünyada elektronik yapıların da etkisiyle bambaşka heyecanlı bir şekil almışken, bir yandan 70’lerin ve 60’ların şarkıları da o dönemde kült eserler olmaya dönüştüler. 80’ler kendine özgü tatlar yaratma açısından bence çok başarılı bir on yıllık dönem olduğu hâlde, 60 ve 70’li yılların dönemlerini unutturmadı ve değersizleştirmedi. Günümüzdeki müzik eserleri, profesyonel üretme imkânlarının artması ve kolaylaşması yüzünden sayısal bir büyüme gösteriyor ancak hem sayısal artış hem de daha çok ticari yaklaşım anlayışlarının artması yüzünden özgün ve estetik olabilmekte çoğu zaman zorlanıyor. Tabii ki özgün ve estetik olanlar da var bir yandan ama biliyorsunuz bunlar çok göreceli değerlendirmeler. Geçmişte ve şimdi her zaman birilerimiz için güzel müzikler var, her zaman da olacak.

 

"MÜZİKLE ARAMDA ESKİYE GÖRE DAHA BAŞKALAŞMIŞ SIKI BAĞLAR BULDUM"

Şimdilerde neler yaptığınızdan bahseder misiniz?

Ne yapıyorsun nasılsın soruları bana oldum olası cevaplaması zor gelmiştir. Çok kısaca müziğe geri döndüm diyebilirim. Müzikle aramda eskiye göre daha başkalaşmış sıkı bağlar buldum. Söyleyeceklerim de var. O yüzden yeni şarkılarla ilgileniyorum. Geçtiğimiz yıldan bu yana üç tekli şarkı çıkardım. Çoğu eski dinleyici hâlâ bilmiyor. Zamanı gelince karşılaşacaklardır sanırım. Günlerim aynı geçmiyor. Üç gün kitap okuyorum, bir iki gün sadece kendimle kalıyorum, derken bunu izleyen birkaç gün gitar ve mikrofonla geçiyor zamanım. Rutin bir rutinsizlik demek hem şık hem doğru olur.

İstanbul’dan uzak kaldığım yıllarda yazdığım bir şarkıdır ‘Bugünlerde’. Alabildiğine deniz, rüzgâr, gökyüzü gibi dijital dönemin öncesinde çok sık kullanılmış metaforlarla dolu. Aşkın içinde, karşısındaki insandan çok yaşamın kendisine ve dünyaya odaklı bir adamın hikâyesi. Özlemi ve duyduğu arzu maço değil. Ayrılığı kabullenen ve bu kabulün üzerine hayatı bir örtü gibi örten duyguların şarkısıdır. Değerli müzisyenler Erdem Sökmen ve Süha Rami’yle birlikte kendi hikâyemi müzikal bir tada dönüştürdüm.

 

"ZAMAN BİR İLLÜZYON GİBİ"

Ege Life | GÖKTAN ÇELİKİZ:

Kariyerinizde uzun soluklu aralıkların olmasının sebebi nedir?

İstediklerime ulaşamadıkça durdum. Başka nedenlerle de uzun aralar oldu. 2008’de çıkardığım ‘Beşinci Sonbahar’ albümü ve 2013’e kadar süren sahne hayatımdan sonra biraz durup nefes almaya ihtiyaç duydum. Kimim, ne yapıyorum, tek ve biricik hayatın içinde istediğim bu mu gibi, zaman zaman çoğu insanın üzerine çöken sorularla biraz ara vermeyi planlamıştım. Bu boşluk öyle iyi geldi ki, ben hiç fark etmeden yılları arkasına sarmalamış. Müzikle tekrar gözümü açtığımda on yıldan fazla süre geçmişti. Zaman bir illüzyon gibi biliyorsunuz. Asıl olan hep şimdi. Ve şimdi, yeni şarkılarla tekrar dönmenin mutluluğunu yaşıyorum.

 

"BÜYÜK BİR MÜZİKAL PROJENİN İÇİNDE OLMAK"

Ege Life | GÖKTAN ÇELİKİZ:

Yapmak istediğiniz; ancak dinleyicilerle buluşturamadığınız bir projeniz var mı?

Müzikal tatta bir pop şarkı hayalim vardı ki neredeyse sonuna geldim. Müzikal bir kompozisyondan esinlendiğim bu şarkı “Hayalimde bir kadın”. Mayıs ayında dinleyiciyle buluşturmayı planlıyorum.

Bir de hayata geçmemiş bir hayalim vardı ki o da büyük bir müzikal projenin içinde olmak ve şarkı söylemekti. Canlı performanslarla müzikli görsel bir şölen gibi. Uyarlama olmayan, bize özgü bir şey. Eğer birileri daha önce yaparsa hem kıskanabilirim hem de sevinirim sanırım…

 

Bundan sonra neler yapmayı planlıyorsunuz?

Son birkaç yılda yazıp tamamladığım şarkıları kısa aralıklarla tekli hâlde çıkarmayı planlıyorum. O dönemde yazılanlar bittikten sonra, çok muhtemel bir kırılma daha olacak. Akustiği ve elektroniği birleştiren duyumlar gün geçtikçe beni daha çok büyülüyor. Biraz buralara açılmak istiyorum. Yeni şarkılar, planlar var ancak biliyorum ki hayatın planları da var.  Hayat hep bizden daha yüksek sesle şarkılar söylüyor. Ona iyi bir vokalist olmaya çalışıyorum. Yeni, güzel şarkılarla, yeniden buluşmalar için çalışıyorum.


Son olarak, Ege Life okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Hep birlikte daha önce deneyimlemediğimiz belirsiz bir süreçten geçiyoruz. Bu süreci en az olumsuz etkiyle geçirmelerini diliyorum. Okunacak çok fazla güzel kitap var. Keşfedilip dinlenecek harika şarkılar ve izlenecek birbirinden güzel filmlerle dolu renkli bir dünyadayız. Dünya bu anlamda içeriksel olarak hiç bu kadar zengin olmamıştı. Kendi iç dünyanızı zenginleştirmek kendinize değer katmak birer tık mesafede. Kendilerini güzel anlatımlarla buluştursunlar. Sokaktaki küçük dostları unutmasınlar.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500