GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

RÖPORTAJ | || GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”
01 Aralık 2020

GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

 • 1 Aralk 2020
 • 587 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

 

GÖKCAN SANLIMAN:

“Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

 

Sektöre merhaba dediği ''Yesterday'' adlı albümünde, yabancı klasiklerin yeniden yorumlanmış hâliyle müzikseverle buluştu. Bu şekilde müziğinin alışagelmiş dışında bir soluk getireceğini hissettiren Gökcan Sanlıman ile harika bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisinden ve düşüncelerinden bahsettikçe müziğine daha da ilgi duymaya başlatan Sanlıman, içten cevaplarıyla röportajımızı da keyifli hâle getirdi.

 

Ege Life | GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

 

Müzik sektörüne girişiniz 2010 senesinde ''Yesterday'' albümüyle oldu. Girişiniz alışagelmişin dışında, yabancı dünya klasiklerinin yeniden yorumlanmış hâliydi. Ayrıca bu albümde Teoman, Şebnem Ferah ve Göksel yer alıyor.  İlk albümünüz genelden farklı bir tarzda, bilinen ve sevilen isimlerleydi. Dinleyiciler tarafından geri dönüşler nasıl oldu?

Çok önemli şarkılar vardı o albümde, şimdi baktığım zaman benim için ne kadar önemli bir tecrübe olduğunu görüyorum. Gerek yaptığımız düetler gerekse albümün repertuvar çalışmaları bana çok şey öğretti. Başlarda korkuyordum açıkçası gelebilecek tepkilerden ama çok güzel geri dönüşler aldım o dönem ve hâlâ dinleyen ve beni tebrik eden insanlar ile karşılaşıyorum.

 

TEOMAN İLE YAKINDAN OLAN İLİŞKİM, AVANTAJDAN ÇOK DEZAVANTAJ OLDU”

 

 

Ege Life | GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

 

 

Sizi ilk dinleyenlerin sesinizi ve tarzınızı Teoman'a benzetmesine alışık olmalısınız. Ayrıca Teoman'ın menajerliğini de müzik sektöründe tanınan sevgili anneniz Funda Sanlıman yapıyor. Bu benzerliğin ve tesadüfün ne gibi avantajları ve dezavantajları var?

Teoman’ın kariyerine çocukluğumdan beri birebir şahit oldum. Onu izleyerek ve şarkılarını dinleyerek büyüdüm. Kendisi Türkiye’deki en önemli şarkı yazarlarından biri ve ustamdır. Annemin mesleği ve onunla olan yakın ilişkisi insanların benimle ilgili dikkatini çeken ilk şeydi hep ve bu durum avantajdan çok dezavantaj oldu benim için çünkü hep bir kıyaslanma ve önyargı ile karşılaştım.

 

Ege Life | GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

 

Müzikle profesyonel ilgilenmeye üniversiteden mezun olduktan sonra başladınız. Peki profesyonellikten önce müzik hayatınızın başlangıcında süreç nasıldı sizin için?

Ortaokulda gitar çalarak başladım müziğe, devamında lisede amatör gruplarda gitar çalarak devam ettim. Kendi şarkılarımı yazmaya başladığım o zamanlarda ufak tefek onları mırıldanarak şarkı söylemeye çalışıyordum, bu durum cover gruplarında solistliğe terfi etmemle daha ciddi bir hâl aldı ve şarkıcılığı çok sevdim. Üniversite ile birlikte artık hayatımı şarkı söyleyerek geçireceğime karar vermiştim.

 

“KENDİMİ VE YAŞADIKLARIMI YAZIYORUM”

 

Ege Life | GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

 

Şarkı ya da söz yazarken neler hissediyorsunuz?

Şarkılarımda kendimi ve yaşadıklarımı yazıyorum. Çoğunlukla anılarım ve geçmişim devreye giriyor bu süreçte. Yalnızlık, hüzün ve en çok da aşk duygularımı tetikliyor. Bazen okuduklarımdan ve seyrettiklerimden esinlendiğim de oluyor tabii. Her iki koşulda da yazmak ve duygularımı bu yol ile ifade edebiliyor olmak beni mutlu ve motive eden bir eylem.

 

SÖZLER VE HİKAYELER HEP DAHA ÖNEMLİ”

 

Ege Life | GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

 

Yakın zamanda çıkan yeni single’ınız “Olsun Sevgilim”in söz ve bestesi size ait. Dinlerken yaylı enstrümanların ve piyanonun bütünleşmesi dinleyicilere derin bir his yaratıyor. İlhamınızın çıkış noktası nedir?

Şarkılarımda sözler ve hikâyeler hep daha önemli oldu benim için. “Olsun Sevgilim”i piyanoda ilk bestelediğimde de alt yapısının sade ve duygusal olması gerektiğini biliyordum, sözlerin ön planda kalması açısından. Sonradan eklediğimiz yaylı partisyonları ise tam istediğim hüzünlü etkiyi yarattı şarkıda ve daha fazla bir şey yapmamıza gerek kalmadı.

 

Ege Life | GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

 

Çok sevilen şarkıları yeniden yorumlama fikri nasıl oluştu?

Eski şarkıları yeniden gündeme getirmek ve onları yeniden yorumlayarak ömürlerine ömür katmak bence çok önemli; çünkü ne varsa eski şarkılarda var. Eskiyi unutturmamak ve dinleyiciye yeniden hatırlatmak gerekli diye düşünüyorum.

 

SAKİN BİR HAYATIM VAR”

 

Ege Life | GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

 

Müzik dışında neler yapıyorsunuz?

Sakin bir hayatım var, çalışmadığım zamanlarda arkadaşlarıma vakit ayırıyorum. Evcil bir insanım o yüzden beni arayanlar genelde evde bulurlar. Spor yapmaya çalışıyorum ara sıra, futbola çok meraklıyım. Entelektüel spor aktivitelerinden ise en çok kitap okumayı tercih ediyorum.

 

Ege Life | GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

 

 

Oyunculuk eğitimi aldığınızı ve oyunculuk eğitimini sadece oyunculuk yapmak isteyenlerin değil, herkesin alması gerektiğini belirtmişsiniz. Sizce neden oyunculuk eğitimi alınmalı, size kazandırdıkları ne yönde oldu?

Oyunculuk metotlarının çoğu kendi iç dünyanızı ve salt duygularınızı keşfetmenizle ve sizi bu yola teşvik etmek ile ilgili. Bu yüzden kendinizi tanımanızda ve öz benliğinizi keşfetmenizde çok yararlılar. Aldığım eğitimler sayesinde sahnede hem daha özgür hem de daha farkında biri hâline geldim.

 

NE VARSA ESKİLERDE VAR”

 

Ege Life | GÖKCAN SANLIMAN: “Duygularımı En Çok Aşk Tetikliyor”

 

Müziğin birbirini besleyen bir sanat olduğunu söylemiştiniz. İlhamla yenilenen bu sektörde siz kimden ilham alıyorsunuz?

Kesinlikle öyle, yeni keşfettiğim ve hoşuma giden bir sürü şarkı var, son zamanlarda hepsi benim için birer ilham kaynağı. Seyrettiğim filmler, okuduğum kitaplar, yaşadığım olaylar beni besliyor genelde. Fakat kesin olarak söyleyebilirim ki en çok eskilerden ilham alıyorum, o şarkılardaki, o filmlerdeki saf duygular artık yok. Biraz önce de söylediğim gibi ne varsa eskilerde var.

 

Son olarak Ege Life okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Bütün okurlarımıza sevgilerimi ve saygılarımı iletiyorum. Özellikle bu zor salgın günlerinde kendilerine çok dikkat etmelerini rica ediyorum.

 

 • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500