FREDDIE MERCURY SHOW - YUNUSCAN KAYA "Freddie Kulağımın Aradığı Ses Tonuna Sahipti"

RÖPORTAJ | || FREDDIE MERCURY SHOW - YUNUSCAN KAYA
01 Eylül 2021

FREDDIE MERCURY SHOW - YUNUSCAN KAYA "Freddie Kulağımın Aradığı Ses Tonuna Sahipti"

 • 01 Eylül 2021
 • 640 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy


Tüm dünyanın tanıdığı, tüm nesillere hitap eden ve efsane hâline dönüşen Freddie Mercury'e benzerliğiyle tanınan ve bu benzerliği The Freddie Mercury Show'a dönüştüren Yunuscan Kaya ile konuştuk! Yunuscan Kaya aynı zamanda ses, görüntü ve piyano becerileriyle kariyerinde büyük başarılara imza atmaya devam ederken isminden bolca söz ettirmeye devam ediyor. Merak ettiklerimizi cevaplayan Yunuscan Kaya'yla siz okuyucularımızı baş başa bırakıyoruz.
 

Öncelikle Yunuscan Kaya'yı okuyucularımızla tanıştırır mısınız?
Ankara doğumluyum, küçük yaşta hocam Nuriye Arıkan'dan piyano dersi almaya başladım. Yine o zamanlar ilk konserlerimi verip, daha sonra Hacettepe konservatuarına girdim. Piyano uyarlamaları ve Queen tribute grubunu kurmamla başlayan projelerim, daha sonra kendi bestelerimi yayınlamam ve tiyatro oyunlarına müzik direktörlüğü yapmamla devam etmektedir.

 

"HAYATIMIN EN GÜZEL YILLARI HACETTEPE'DE GEÇTİ"

Ege Life | FREDDIE MERCURY SHOW - YUNUSCAN KAYA

Konservatuar mezunu bir piyanistsiniz. Ankara Devlet Konservatuarı’ndan bahseder misiniz?
Müzikoloji bölümünden mezun oldum. Beşevler kampüsündeydim ve maalesef şimdi yıkıldı. Açıkcası eğitim hayatımın en güzel yılları Hacettepe'de geçti. Orada kurduğum bağlar ve aldığım eğitim benim için çok değerli.


İşinde çok iyi bir piyanist olmak size nasıl hissettiriyor?
Çok teşekkür ederim ama bu çok iddialı olur. :) Ben hiç bir zaman kendimi iyi bir piyanist olarak nitelendirmedim çünkü bu mesleğin bir sonu yok ve benim daha almam gereken çok yol var. 10 yıl önce çaldığım bir eseri bugün çok farklı yorumlayabiliyorum, bir on yıl sonra çok daha farklı yorumlayacağım, önemli olan kendimi geliştirmem ve kendime yeni şeyler ekleyebilmem...

 

"SAHNEDE OLMAK HARİKA AMA QUEEN TRİBUTE OLARAK SAHNEDE OLMAK HARİKA BİR DUYGU"

Ege Life | FREDDIE MERCURY SHOW - YUNUSCAN KAYA

 

Queen grubunun solisti olan Freddie Mercury'i, bir şov olarak seyirciyle buluşturuyorsunuz. Tüm dünyada tanınan ve çok sevilen birini sahnede canlandırmak nasıl bir duygu?
Sahnede olmak harika bir duygu ama Queen tribute olarak sahnede olmak bambaşka güzel ve bir o kadar da gerilimli. Çünkü rock müzik tarihinin en güçlü sesinin eserlerini seslendirmek hem çok zor hem de seyirci için bunu başarılı yapabilmek ayrı bir zor. Her konser başında seyirci en başta dikkatlice sizi süzer sonra atmosfere girer ve artık müziğin ritmine kapılıp şarkıları hep bir ağızdan söyler... İşte bu harika bi duygu. "Bohemian Rhapsody" gibi bir şaheseri bir müzisyen olarak çalıp seyirciyle beraber söylemek gerçekten ayaklarımı yerden kesiyor... Teşekkürler Freddie :)


Freddie Mercury'e olan hayranlığınız nasıl başladı?
Sanırım lise birdeyken televizyonda onun sesini duydum ve dikkat kesildim çünkü kulağımın aradığı ses tam olarak buydu ve sonra babama sordum ve babamdan gelen cevapla Queen ve Freddie aşkı başlamış oldu. Freddie'yi araştırdıkça keşfettikçe hayranlığım kat kat arttı. Çünkü O sadece muhteşem bir ses değil aynı zamanda müthiş bir besteci, kullandığı formlar armoniler ve yeni şeyler deneme çabası sonucu ortaya çıkan eserleri muazzam. Sahne enerjisi ve insanları avucunun içine alabilme gücü de cabası...

 

"BOHEMIAN RHAPSODY ÇALDIĞIMIZ AN HEP BİR AĞIZDAN SÖYLEDİK"

Ege Life | FREDDIE MERCURY SHOW - YUNUSCAN KAYA

Queen/Freddie Mercury tribute grubu solisti olarak, bu şovun doğuş hikâyesini ve ilk kez seyirciyle buluştuğunuz günü anlatır mısınız?
Bir Queen âşığı müzisyen olarak ülkemde de tiyatral bir şovla Queen tribute grubu olmasını ve bu sayede Queen sever dostlarla bir araya gelip hep beraber şarkılar söylemeyi, Freddie'nin anısını yaşatmayı istedim. İki yıldan fazla bir süre zamanım müzisyen aramak ve stüdyoda prova yapmakla geçti. Ama bu inat sonucunda grubu kurduğumuz müzisyen dostlarımla birlikte 2012 yılında o sıralar prova yaptığımız stüdyonun Ankara If'de yaptığı festivale bizi de katmasıyla ilk sahnemizi aldık. Açıkcası çok gergindik ve o gün çok kalabalıktı. Fakat Bohemian Rhapsody'yi çaldığımız an sanki koca mekân bir bütün oldu hep bir ağızdan söyledi. İşte o an aldığımız enerji devam etmeliyiz demişti bize...

 

"BİRBİRİMİZE OLAN SEVGİYLE BİR ŞEYLER YARATIYORUZ VE YARATTIĞIMIZ ŞEYLERLE BİRBİRİMİZİ SEVİYORUZ"

Ege Life | FREDDIE MERCURY SHOW - YUNUSCAN KAYA


Sanatınıza eşlik eden ilişkinizde, Ayçe Abana ile çok güzel işler yapıyorsunuz. Uyum hâlinde birlikte başarılara imza atıyorsunuz. İş ilişkisini ve duygusal birlikteliği nasıl sürdürüyorsunuz, dengelerden bahseder misiniz?
Ayçem benim için çok büyük bir şans, bana çok şey kattı ve katmaya devam ediyor. Önce beraber kurduğumuz grubumuz (Deep Blue) ile dünyaca meşhur müzikalleri film klasiklerini seslendirdik. O devam ederken, tiyatroda harika oyunlar yazmasıyla ve benim de onlara bestelerini yapmamla çok iyi bir ikili olduk. Daha sonra bana ilham verdi, onun için besteler yaptım ve yapmaya devam ediyorum sayesinde. Biz mesleğimizi hayatımızın bir parçası olarak değil yaşam biçimi olarak görüyoruz. Bu sebeple yaratıcılığı her an'a yansıtabiliyoruz sanırım. Birbirimize olan sevgiyle bir şeyler yaratıyoruz ve yarattığımız şeylerle birbirimizi seviyoruz.

 

"ÇOK YAKIN ZAMANDA SAHNELERDEYİZ"

Ege Life | FREDDIE MERCURY SHOW - YUNUSCAN KAYA

Yakın zamanda seyirci karşısına çıkma planlarınız var mı, varsa gelecek programınız nasıl?


Biz yakın zamanda İngiltere'ye taşındık ve uzun bir aradan sonra DeepBlue olarak Ayçem ile birlikte İngiltere'de sahnelere geri döndük. Queen tribute olarak da çok yakın zamanda yine sahnelerde olacağız.


Son olarak Ege Life Dergisi okuyucularına ve hayranlarınız neler söylemek istersiniz?


Bugün hayatımızda pek çok şey olumsuz ve sıkıntılı görünebilir ama içinizi aydınlık tutun bol bol müzik dinleyin ve mutlaka aşı olun. :) Güzel günler yakın.

 • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500