FERAH ZEYDAN: “İnan ve Asla Pes Etme!”

RÖPORTAJ |  || FERAH ZEYDAN: “İnan ve Asla Pes Etme!”
1 Eylül 2020

FERAH ZEYDAN: “İnan ve Asla Pes Etme!”

  • 1 Eylül 2020
  • 583 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

X Factor şarkı yarışması ile sesini tüm Türkiye’ye duyuran, sokaklarda en sevdiği olan müziği uzan zaman dile getiren ve sempatik kişiliğinin sesine yansıdığı bir şarkıcı: Ferah Zeydan. Sinan Akçıl ile yaptığı düetlerle milyonlarca dinleyiciye ulaştıktan sonra tekli parçalar yayınladı. Hayalinin 200’e yakın beste yapmak olduğunu dile getiren Zeydan, “Ve sonra bırakın kulaklarınızda yaşasın sesim” dedi.

 

Ege Life | FERAH ZEYDAN: “İnan ve Asla Pes Etme!”

 

Bir söyleşide “Güle Güle” isimli şarkınızı dinlerken ürperdiğinizden bahsetmişsiniz. Bize o anki duygularınızdan biraz bahseder misiniz?

Bu sadece güle güle için geçerli değil söylediğim bütün şarkılarda o ürperme olayı oluyor ve bu mutlaka olmalı.

 

Müzik yaparken hissettiğiniz duyguları bizimle paylaşır mısınız?

Ruhumun bu dünyadan yavaşça soyutlanıp astral bir gezintiye çıktığını hissediyorum.

 

“PLANSIZ GERÇEKLEŞTİ”

 

Müziğe ilk sokak şarkıcısı olarak başladınız ve sokaklarda müzik yaptınız. Sizin için o dönemler nasıl geçti?

Sokak müziği planda olmayan bir eylemdi aslında. Ben güzel sanatlar lisesinde müzik bölümünde okuyordum ve sınıfımda 24 birbirinden güzel müzisyen ve enstrümanist vardı. Hiç unutmam o günü doğum günüm ve biz bir alışveriş merkezinde hep birlikte geziyoruz. Kutlama bitmiş herkesin enstrümanı elinde viyolonsel viyola keman kontrbas ne arasınız var yani. Sonra biraz dinlenmek için merdivenlere oturduk. Ve ben içimde ki tüm şehvetle gitarımı kılıfından çıkarttım biraz sonra oranın büyük bir konser alanına dönüşeceğini hissetmişim gibi. Şarkı söylemeye başladım arkadaşlarım şaşırsa da tepkiler güzelleştikçe onlarda bir bir çıkartıp eşlik etmeye başladılar. Şarkılara çok sesli eşlik ettiler ve çıkan sesler ruhu acayip okşuyordu 1 saat konser verdik. Ve her şey bittiğinde o kalabalık gittiğinde kalabalıktan kastım ünlü bir sanatçı konser vermiş gibiydi iğne atsanız yere düşmezdi. Kılıflarda toplanan paraları gördüm ve inanamadım. Bu sanatı icra ederken para da kazanabilirim demek ki dedim. Zaten durumumuz iyi değildi, o günden sonra her hafta sonu tek başıma gidip şarkılar söyledim.

 

“ELİMDE OLSA TÜM ÜLKEYİ DOLAŞIRDIM”

 

Karantina sürecinde canlı yayında sevenlerinize evden şarkılar söylediniz. Sizin için nasıl bir deneyim oldu?

Muhteşem bir deneyim. Balkondan tüm mahalleye ulaşabilmek komşularıma ve kendime moral vermek bunu sadece müziğimle yapmak onu yine bambaşka bir hâle büründürmüştü gözümde. Elimden gelse o sokağa çıkma yasağında bir üstü açık arabayla tüm Türkiye’yi dolaşıp şarkı söylerdim öyle bir hazdı işte.

Ege Life | FERAH ZEYDAN: “İnan ve Asla Pes Etme!”

 

Bir hayvansever olarak siz de evinizde kedi besliyorsunuz. Bu tatlı arkadaşınızla günleriniz nasıl geçiyor?

Bir hayvan dostunuz varsa bilin ki bu hayatta asla yalnız değilsiniz. Yani evde hep bir bebek olduğunu hissediyorsunuz. Varlıkları tarif edilemez. Oyunlar oynuyoruz, seviyorsunuz, öpüyorsunuz. Evlat işte nasıl tarif edebilirim ki (gülüyor).

 

“ÜZERİMDE ÇOK FAZLA EMEĞİ VAR”

 

Sinan Akçıl ile milyonlar tarafından dinlenen ve çok sevilen şarkılarda düet yaptınız. Yine sizleri yeni bir düette yan yana görebilecek miyiz?

Sinan Ağabey bana ve Türkiye’ye verdiği sözleri tuttu. Şarkılar düetler yaptık belli bir noktaya geldik. (Üzerimde çok fazla emeği var ) Ama onun da isteği bu saatten sonra tek başıma ilerlemem yönünde olacaktır. Zira sevenlerimin benden albüm olsun single olsun, çok fazla beklentisi var.

 

Ege Life | FERAH ZEYDAN: “İnan ve Asla Pes Etme!”

 

Sağlık nedeniyle 152 kilodan 82 kiloya düştünüz. Sizin için nasıl bir süreç oldu?

Kilolardan kurtulmak hayata kocaman beyaz bir sayfa açmak gibi. Tekrar doğmak da diyebilirim. İyi ki kurtuldum. Darısı isteyen herkese.

 

Ege Life | FERAH ZEYDAN: “İnan ve Asla Pes Etme!”

 

Sizin de televizyonda yayınlanan X Factor gibi şarkı yarışmasında sesinizi duyurma fırsatınız oldu. Bu tip şarkı yarışmalarının Türk müziğine katkı yaptığını düşünüyor musunuz?

Tabii ki beni şu an tanıyorsanız sebebi o yarışma. Başka türlü nasıl tanır veya duyardınız bilmiyorum. Birçok başarılı isimler var bu yarışmalardan çıkmış.,

 

“ÖLMEDEN ÖNCE EN AZ 20 ALBÜM”

 

Gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Sesimi çok daha büyük kitlelere duyurmak. Evet Youtube üzerinde toplam 500 Milyon küsur dinlenmemiz olsa da yetmiyor bir sanatçıya. Milyarlara ulaşmak hedeflerim arasında.

Ölmeden önce en az 20 albüm, 200’e yakın beste

Ve sonra da bırakın kulaklarınızda yaşasın sesim.

 

Ege Life | FERAH ZEYDAN: “İnan ve Asla Pes Etme!”

 

Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

İnan ve asla pes etme, sevgiler.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500