EZGİ AYÇE “HEDEFİM DÜNYAYA HİKÂYELER ANLATMAK”

RÖPORTAJ |  || EZGİ AYÇE “HEDEFİM DÜNYAYA HİKÂYELER ANLATMAK”
01 Aralık 2020

EZGİ AYÇE “HEDEFİM DÜNYAYA HİKÂYELER ANLATMAK”

  • 1 Aralk 2020
  • 619 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Hakan Akoğlu

 

EZGİ AYÇE

HEDEFİM DÜNYAYA HİKÂYELER ANLATMAK”

 

Kendi şarkılarını yazan, güçlü sesi ve yorumculuğu ile Enbe Orkestrası’nın 2018’de yayınlanan albümünün çıkış parçası olan ve klibi Barcelona’da çekilen “Yarım Sevda” ile müzik dünyasına merhaba diyen Ezgi Ayçe, 2019 yılında Serdar Ayyıldız ile ortak bir çalışmaya imza atarak, sözü müziği Sezen Aksu’ya ait “Ateş Böceği” ile kısa sürede büyük ilgi gördü ve şarkı Serdar Ayyıldız’ın proje albümünün çıkış parçası oldu.

 

Müzik öğretmeni olan anne babanın çocuğu olarak küçüklüğünden bu yana müzikle büyüyen, Ortaokul yıllarında annesinin yönettiği korolarda, lise yıllarında ise babasının kurduğu lise orkestrasında bas gitar çalan ve şarkı söyleyen Ezgi Ayçe, başta Ajda Pekkan olmak üzere birçok sanatçı ile aynı sahneyi paylaşmış ve çocukluğundan gelen müzik tutkusunu sahne ve albümlere taşımıştır.

 

Iphone 11 Pro Max ile çekilen ve sözü müziği kendisine ait yeni şarkısı “Derin Yemin”i 3 Kasım’da dinleyici ile buluşturan Ezgi Ayçe ile yeni şarkısı Derin Yemin’i ve müzikal yolculuğunu konuştuk.

 

Ege Life | EZGİ AYÇE “HEDEFİM DÜNYAYA HİKÂYELER ANLATMAK”

 

Müzik öğretmeni bir anne babanın kızısınız. Müzikal olarak nasıl bir ortamda büyüdünüz? Müzikle doğuştan tanıştınız diyebilir miyiz?

Kesinlikle öyle. Müziğin içinde büyüdüm diyebilirim. Müziğe olan ilgim çok küçük yaşlarda başladı. Hatta lisede dershaneye giderken öğle aralarında eve gelir şarkı sözleri yazardım ve kendimi müzikle çok mutlu hissederdim.

 

Sesinizi Enbe Orketsrası ile birlikte seslendirdiğiniz “Yarım Sevda” ile duyduk. Enbe Orkestrası ile yollarınız nasıl kesişti?

Enbe Orkestrası ile bir araya gelişim Ali Tolga Demirtaş’ın beni Altan Çetin ile tanıştırması ile başladı. Şarkılarımı Altan Çetin'e dinletiyor ve görüşlerini alıyordum. Önemli hitlere imza atmış biri olarak onun görüşleri benim için çok önemli. Bir gün beğendiği 2-3 şarkımı Samsun Demir'e ve Behzat Gerçeker'e göndermiş, onlar da şarkıların içinden 'Yarım Sevda'yı çok beğenip, Enbe Orkestrası’nın 2018’de yayınlanan albümünün çıkış parçası yapmak istediklerini söylediler. Böylece bir araya gelmiş olduk.

 

Ege Life | EZGİ AYÇE “HEDEFİM DÜNYAYA HİKÂYELER ANLATMAK”

 

Avrupa Korosu ve ardından Boğaziçi Caz Korosu ile dünya çapında 150’nin üzerinde konsere katıldınız. Solo olarak sahneye çıkmak ile bir ekiple birlikte söylemek nasıl bir his?

Çok farklı duygular ve tecrübelerdi. Solo sahnenin keyfi bambaşka. Ekip ile sahne almak bana birlikte müzik yapmak, ekip olabilmek, insan ilişkilerini güzel dengeleyebilmek ve kriz çözümü gibi önemli konularda harika tecrübeler kazandırdı. Hâlâ o günleri anarken burnum sızlar. Müzik kariyerimin en renkli ve zevkli yıllarıydı.

 

Ege Life | EZGİ AYÇE “HEDEFİM DÜNYAYA HİKÂYELER ANLATMAK”

 

Müzik tarzınızı nasıl ifade edersiniz? İlk defa dinleyen biri için Ezgi Ayçe’nin müziği içinde neler barındırıyor?

Sadece duygu, derin duygu… Kalpten kalbe kolayca sızan saf duygularla yazıyorum şarkılarımı, o yüzden direkt dinleyicinin kalbine dokunuyor sanırım.

 

Sezen Aksu’nun “Ateşböceği” şarkısını tekrar yorumladınız. Bilinen bir şarkıyı yakın zamanda tekrar seslendirmek riskli değil miydi? Şarkının sizin sesinizden bu kadar sevilmesini neye bağlıyorsunuz?

Tabii riskliydi ama demoyu alır almaz öyle büyülendim ki şarkıyı seslendirmek istedim. Zaten orijinali de ayrı güzeldi ama biz tekrara düşmemek için şarkıyı deep house - trap bir sound ile kaydettik. Sevilmesi, şarkı ve düzenlemenin sesimdeki yumuşaklıkla örtüşmesinden ötürüdür diye düşünüyorum.

 

Ege Life | EZGİ AYÇE “HEDEFİM DÜNYAYA HİKÂYELER ANLATMAK”

 

Kariyerinizde şu ana kadar Ajda Pekkan, Behzat Gerçeker, Sertab Erener, Yıldız Tilbe ve Nil Karaibrahimgil gibi sanatçılarla sahne ve albüm kayıtlarında yer aldınız. Bu iş birlikleri her bir isim özelinde size neler öğretti?

Aralarından en uzun Ajda Pekkan ve Behzat Bey ile çalıştım. Özellikle Ajda Hanım gibi bir süper star ile çalışırken, sahne adabından repertuvara, insan ilişkilerinden mesleki disipline kadar çok farklı bilgiler edindim. Kendimi bu konuda oldukça şanslı sayıyorum.

 

Ege Life | EZGİ AYÇE “HEDEFİM DÜNYAYA HİKÂYELER ANLATMAK”

 

3 Kasım’da “Derin Yemin” şarkısını dinleyici ile buluşturdunuz. Şarkının klibini cep telefonunuzla çektiniz. Şarkının ve klibin hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz? Dijital çağ her şeyi daha kolay hâle mi getiriyor?

“Derin Yemin” yapayalnız bir gecede, aşkın hissettirdikleri ile başbaşayken bestelediğim bir şarkı. Tam bir ilham anıydı. Geçirdiğimiz son aylarda, müziğin durma noktasına ulaştığı bu zor günlerde, ‘Derin Yemin’i dinleyici ile buluşturabilmek benim için büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Bu aşamada bana en büyük desteği müzikal partnerim Ali Tolga Demirtaş verdi. Aranjeyi, neredeyse tüm enstrümanları canlı çalarak kendisi düzenledi, mix-masteringi yaptı ve ATD Production etiketiyle kendi prodüktörlüğü ile yayınladı. Klip ise kendi imkânlarımızla iPhone 11 Pro Max ile çekildi. Tabii ki bu aşamada da yönetmen gözüyle Ali Tolga çok güzel bir iş çıkardı. Bir telefonla çekilebilecek en güzel İstanbul manzaralı klip oldu diyebilirim. Hep İstanbul’un tarihi güzellikleri ile dolu bir klibim olsun isterdim, sonunda oldu. Galata, Karaköy manzaraları ile görüntülenen ‘Derin Yemin’ ruhunu tam olarak bulmuş oldu.

 

Ege Life | EZGİ AYÇE “HEDEFİM DÜNYAYA HİKÂYELER ANLATMAK”

 

Şarkının adı Derin Yemin. Sizin hayatınızda yemin ettiğiniz anlar var mı?

Çok fazla. Ama ben tüm yeminlerimden aşk uğruna döndüm...

 

Müzikle ilgili hedefleriniz neler? Şimdiye kadar hayallerinizi gerçeğe dönüştürdüğünüzü düşünüyor musunuz?

Daha yolun çok başındayım. Başlangıç için bile iyi işler yaptığımı düşünüyorum. Hedefim en güzel duygularımı aktaran söz ve melodilerle, dünyaya hikâyeler anlatan bir şarkıcı olmak.


Yorumlar

Yorum Yap

500