ELİF SANCHEZ: “Dünya Müziği Yapıyorum”

RÖPORTAJ |  || ELİF SANCHEZ:  “Dünya Müziği Yapıyorum”
01 Mart 2021

ELİF SANCHEZ: “Dünya Müziği Yapıyorum”

  • 1 Mart 2021
  • 726 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Hakan Akoğlu – Passion Turca

 

ELİF SANCHEZ:

Dünya Müziği Yapıyorum”

 

Müzisyen bir aileden gelen ve 10 yaşına kadar ailesinden aldığı müzik eğitiminin ardından, İstanbul Devlet Konservatuvarından üstün başarı ödülü ile mezun olan Elif Sanchez, 2017’de Bill Pierce Ödülü ve Akdeniz Müzik Enstitüsü Ödülü’nü kazanarak Berklee College of Music’den mezun oldu. Elif Sanchez Boston’da kaldığı süre boyunca, 2015’te kurduğu “Mediant Collective” grubu ile 14 Grammy ödül sahibi Javier Límon’un dikkatini çekti ve “Refuge of Sound” projesine konuk sanatçı olarak davet edildi.

2016'da Orta Doğu ve Latin müziğini harmanladığı projesiyle Latin Amerika'nın en popüler uluslararası TV kanalı “Univision” ile röportaj yaptı ve kendi bestesi de dahil üç şarkı kaydetti. 2020’nin son aylarında Türkiye’ye dönüş yapan Elif Sanchez, Cenk Erdoğan’la birlikte iki Türkçe, iki de Azerbaycan Türkçesi olmak üzere 4 şarkı kaydetti. Elif Sanchez ile 2021’in bahar aylarında tüm dijital platformlarda dinleyici ile buluşacak single çalışmasını, Berklee’ye uzanan müzik yolculuğunu ve gelecek projelerini konuştuk.

 

Ege Life | ELİF SANCHEZ:  “Dünya Müziği Yapıyorum”

 

“AMERİKA’DAKİ YANLIŞ YAPABİLME ÖZGÜRLÜĞÜ, DAHA ÇOK ÜRETMEMİ SAĞLADI”

 

Uzun yıllar Amerika’da yaşadınız. Türkiye ve Amerika’yı karşılaştırdığınızda müziğe yaklaşım ve müzik eğitimi anlamında nasıl farklar görüyorsunuz?

Türkiye’deki disiplini özledim ama oradaki yanlış yapabilme özgürlüğü daha çok üretmemi sağladı. Orada en çok aradığım şey buradaki öğrenci- öğretmen ilişkisi oldu. Obua hocam Yaşar Hoca babam gibidir, hâlâ konuşuruz, fikir alırım. Hayatımdan hiç çıkmayan bir figür kendisi. Okulda da ders saati olsun olmasın hep eli üstümüzdeydi. Saatlerce çalışırdık. Derdim olduğunda anlatırdım. Ağlamak istediğimde ağlardım, gülerdim. Berklee’de ders 45 dakika ise 46. dakikada gönderiyorlar seni dışarı.

Ege Life | ELİF SANCHEZ:  “Dünya Müziği Yapıyorum”

Javier Límon’un “Refuge of Sound” projesinde konuk sanatçı olarak davet edildiniz. Javier Límon ile yollarınız nasıl kesişti?

Javier Limón’la yollarımız Akdeniz Müzik Enstitüsü’nün yaptığı Paco de Lucia Tribute konseri ile kesişti. Konuk sanatçı olarak şu an dünyadaki en iyi harmonika sanatçılarından biri olan Antonio Serrano’nun davet edildiği inanılmaz bir konser düzenlediler ve beni de çalmam için davet ettiler. Orada tanıştık. Sonra beni “Refuge of Sound” projesine davet etti.

 

“YAPTIĞIM MÜZİK TAM ANLAMIYLA DÜNYA MÜZİĞİ”

 

Yaptığınız müziğin tarzı için neler söylersiniz. İlk single çalışmanızda nasıl bir sound yakalamaya çalıştınız? Elif Sanchez Dünya müziği içinde nerede duruyor?

Farklı yerlerin müziğinden beni en çok etkileyen motifleri alıp kendi versiyonunu yarattım. Müziğimde birçok şeyin etkileşimi var. O yüzden de yaptığım müzik tam anlamıyla dünya müziği. Yaptığım aranjmanlarda klasik müziğin ve cazın etkileşimini duyabilirsiniz. Yorumumda da çok dinleyip söylediğim için Yunan, Azerbaycan tınıları duymanız çok muhtemel. Biraz farklı bir sound yakalamaya çalıştık. Türküleri modernleştirdik. Benim için de yeni bir tecrübe oldu. Hem türkü sevenlere bir sürpriz hem de yeni nesle hitap edebilmek için güzel bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Elif Sanchez’in nerede duracağını bilmiyorum fakat umarım ürettiğim şeyler ileride Elif yokken de hatırlanacak işler olur.

 

MÜZİKAL ANLAMDA BİRÇOK DALI OLAN BİR KÜLTÜRÜMÜZ VAR”

 

Birçok ülkenin özgün müzik tarzları dünyada biliniyor. Sizce kendi topraklarımızın müziğini yeteri kadar ifade edebiliyor muyuz?

Bence bizim müziğimiz her yerde çok değer verilen bir müzik; çünkü tarihimiz ve müziğimiz hayran olunmayacak gibi değil. Türk müziği sadece Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği’nden ibaret değil. Müzikal anlamda birçok dalı olan bir kültürümüz var. Daha çok icra edilebilir mi? Tabii ki. Ama biraz daha yenilikçi olmakta fayda var diye düşünüyorum. Ustalarımız en iyi şekilde icra etmişler ve onun üzerine de yüzlerce kişi aynı icrayı yapmış. Çok da başarılı yapmış fakat nesil değiştikçe o icralar artık dinlenmiyor. Dinlenmedikçe de müzik yavaşça kayboluyor. Biz ne kadar kendi müziğimizi bilirsek ve ne kadar onun üzerine üretirsek bizi de dışardan o kadar çok dinleyen ve merak eden olacak.

Ege Life | ELİF SANCHEZ:  “Dünya Müziği Yapıyorum”

El Pais, Univision gibi yabancı gazete ve kanallara da röportajlar verdiniz. Müziğinizle ilgili en çok merak edilen neydi?

En çok sorulan sorulardan biri neden dünya müzikleri tercih edip obua çalıyor olmamdı. Türk müziğinin kendi müziğimdeki etkileri ve Amerika’da müzisyen olarak karşılaştığım zorluklar oldu.

Ege Life | ELİF SANCHEZ:  “Dünya Müziği Yapıyorum”

Yeni albümde Cenk Erdoğan ile çalıştınız. Repertuvarı nasıl seçtiniz? Bizi nasıl bir çalışma bekliyor?

Cenk Erdoğan’la çalışmak benim için bir ayrıcalık oldu. Cenk benim için Türkiye’nin en iyi müzisyenleri arasındadır. O yüzden inanılmaz keyifli bir süreç oldu. Her fikre açık ve denemekten sıkılmayan bir insan olduğu için ikimizin de çok içine sinen bir çalışma çıktı ortaya. Türküler benim dinleyerek büyüdüğüm çok sevdiğim türküler. Benim için özel olan türkülerden birkaçını seçtim. Çok dinamik yeni fikirler denediğimiz bir çalışma dinleyeceksiniz.

Bundan sonraki projeleriniz neler?

Kafamda birçok proje var. Her gün yeni bir fikirle uyanıyorum. Ama önceliğim yakında çıkacak olan EP’im. Ondan sonra kendi şarkılarımdan oluşan İspanyolca ve Türkçe bir proje ve albüm yapmak istiyorum.


Yorumlar

Yorum Yap

500