EFRUZE Türk Sanat Müziği Müthiş Derin ve Zamansız

RÖPORTAJ |  || EFRUZE Türk Sanat Müziği Müthiş Derin ve Zamansız
1 Ekim 2020

EFRUZE Türk Sanat Müziği Müthiş Derin ve Zamansız

  • 1 Ekim 2020
  • 516 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Hakan Akoğlu – Passion Turca

 

EFRUZE

Türk Sanat Müziği Müthiş Derin ve Zamansız

 

Efruze, Türk Sanat Müziğini yeni nesile sevdirmek amacıyla, şarkı seçimleri ve stüdyo kayıt süreci ile birlikte titiz hazırlık çalışmaları bir yıl süren “Assolist” albümünde, hepimizin ezbere bildiği şarkıları, Türk Sanat Müziği severlerle buluşturuyor.

Stüdyo çalışması beş günde, eski bir yöntem olan “hücum kayıt” sistemiyle canlı olarak kaydedilen 11 şarkılık albümde, “Gözleri Aşka Gülen”, “Gizli Aşk Bu”, “İçin İçin Yanıyor”, “Şu Güzeller Güzeli”, “Kalbe Dolan O İlk Bakış”, “İnleyen Nağmeler”, “Ankara Rüzgârı”, “Fikrimin İnce Gülü”, “Ay Beyaz Deniz Mavi”, “Üsküdar’a Gider iken” ve “Beyoğlu’nda Gezersin” olmak üzere Türk Sanat Müziği’nin en seçkin eserleri yer alıyor.

“Büyüklerimizin dinlediği tertemiz, sade, estetik dolu yorumlar şimdi yerini ağdalı, notaların birbirine karıştığı yorumlara bıraktı. Ben Assolist albümünde sade ve tertemiz bir yorum sunmaya çalıştım” diyen Efruze, “Gözleri Aşka Gülen” ve “Kalbe Dolan O İlk Bakış” şarkılarının ruhunu, çektiği dönem klipleriyle yaşatırken, albümün fotoğraf çekimlerinde de 1950 ve 60’lı yılların sahne kadınını yansıtıyor.

 

Opera eğitiminden geliyorsunuz. “Assolist” albümü ile sizi Klasik Türk Sanat Müziği repertuvarı ile dinliyoruz. Peki siz günlük hayatınızda alaturka bir kadın mısınız?

Günlük hayatımda Efruze gibi değilim açıkçası. Maria Callas der ki ‘Ben sahnede Callas, evde Maria ‘yım. Sanırım birçok sanatçı da eve sahnesini ya da rolünü taşımıyordur. Aksi takdirde eve iş getirmek olur. Ama şunu itiraf etmeliyim her sabah bir yayına çıkacakmış gibi giyinir ve makyajımı yaparım. Beni her an şarkı söyleyecek gibi hazırlanmış bulabilirsiniz.

 

Ege Life | EFRUZE Türk Sanat Müziği Müthiş Derin ve Zamansız

 

Albümdeki eserleri seçerken nelere dikkat ettiniz? Sizi en çok etkileyen makamlar hangileri?

Ben neşeli bir yapıya sahip biri olarak neşeli, ritmik yapısı renkli eserleri hep daha çok sevmişimdir. Albüme eserlerimi seçerken sahnelerimde en çok eşlik edilen eserlerden seçmeye çalıştım. Albümde birçok şarkım Nihavenddir o yüzden.

 

Birçok ülkenin kendine özgü müzik tarzları dünyada biliniyor. Sizce Türk Sanat Müziğini doğru ifade edebiliyor muyuz?

Çok doğru ifade edildiğini ve Türk müziğimizi dünyaya dinleten çok fazla örnek olduğunu düşünmüyorum. Keşke devlet daha çok desteklese ve sanatçılar devlet imkânları ile seslerini istedikleri gibi duyurabilseler. En büyük hayalim uluslararası büyük jazz festivallerinde müziğimizi tüm dünyaya tanıtmak.

 

Ege Life | EFRUZE Türk Sanat Müziği Müthiş Derin ve Zamansız

 

 

Batı enstrümanları ile Türk Sanat Müziği icrası hakkında neler düşünüyorsunuz? Siz albümde nasıl bir sound yakalamaya çalıştınız?

Batı Müziği çok sesli bir yapıya, Türk Müziği ise tek sesli bir yapıya sahip müzik türleri. Türk Müziğini icra etmenin zorluğu da bence bu tek sesli yapıdan ileri geliyor. Gerçek mükemmelliğe en sade hâlde ulaşmak gerekiyor. Bu yüzden ustaların yanında senelerce meşk ederek öğrenilen bir sanat olmuş hep Türk Müziği. Batı Müziği ise tam tersi müthiş bir matematik ve kurallar üzerine kurulu bir yapı. Ben bu albümde Türk Müziği sazlarımdan batının notaya bağlı kalma disiplinini ve Türk Müziğinin meşk ruhunu çıkarmalarını istedim. Ve çok da güzel olduğunu düşünüyorum. Aynı şekilde Batı Müziği sazları ile nota disiplininden azıcık uzaklaşıp meşk usulü ile çok güzel sonuçlar alınabilir.

 

Ege Life | EFRUZE Türk Sanat Müziği Müthiş Derin ve Zamansız

 

Sizce Türk Sanat Müziği de diğer türler gibi ticarileştirilmeye çalışılıyor mu?

Günümüz dünyasında ticari olmayan bir kulvar yok gibi. Hayatta kalma para kazanma arzusu her sektörü etkiliyor ve maalesef en etkilenmemesi gereken sanatı da. Ve ortaya türü belli olmayan şarkılar anlaşılmayan sözler çıkıyor. Ama benim insanoğluna güvenim tam. Gerçekten değerli bir şeyi herkes bağrına basıyor. Anlasa da anlamasa da.

 

Assolist’in ardından yeni projeler neler? Sizden nasıl bir repertuvar dinleyeceğiz?

Assolist klasik bir albüm zamanı ve modası olmayan… O yüzden senelerce dinleneceğini düşünüyorum. Bundan sonraki projem yine aynı türde tabii ki ama farkı bir sunuş ile olabilir. Sürpriz olsun.

 


Yorumlar

Yorum Yap

500