Eda Tahmaz: “Dekorasyonda En Büyük Hata Plan ve Yerleşim”

RÖPORTAJ |  || Eda Tahmaz: “Dekorasyonda En Büyük Hata Plan ve Yerleşim”
1 Ağustos 2019

Eda Tahmaz: “Dekorasyonda En Büyük Hata Plan ve Yerleşim”

  • 1 Ağustos 2019
  • 748 Görüntülenme
  • 0 YORUM

EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, ev dekorasyonu üzerine tavsiyelerde bulundu. Dekorasyonda doğru bildiğimiz yanlışlara da değinen Tahmaz, Ege Life okuyucuları için küçük odaları dekorasyon sayesinde büyük gösterme ipuçları verdi.

 

Ev dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmeliyiz?  

Öncelikle mekânın konumu, büyüklüğü ve kimlerin kullanacağı çok önemli. Ardından mekânın doğru çalışması ve doğru kurgulandırılması, plan olarak en önemli konu. Bu bilgiler elde edildikten sonra uygun renk, boyut ve dokulardaki mobilyalar, duvar kağıtları veya boya, ve aydınlatma elemanları gibi ihtiyaçlar ön planda olmalı. Sonrasında ise aksesuarlarla da birlikte mekân zenginleştirilmeli.

Küçük bir odayı dekorasyonla nasıl büyük gösterebiliriz?

Mekânın planlanmasında daha verimli bir kullanım için, daha az yer kaplayan, iç içe çözümler sunabilen ürünler tercih edilmeli. Depolama ve düzen ihtiyacına yönelik olarak akla ilk gelen alternatiflerden birisi, mobilyaların üzerine ilave çekmece ve dolap yerleşimiyle kişiye daha ferah ve aydınlık bir ortam sunmak. Kolon ve kirişlerle sınırlandırılmış alanlar da gömme dolap sistemleri ile işlev kazanarak depolama alanlarına dönüştürülebilir. Bölme duvarlar içerisinde oluşturulacak gömme dolaplar ya da varsa merdiven altında yapılacak çekmece veya dolaplar ile mekân içerisindeki estetik görünümü de bozmadan depolama fonksiyonunu karşılamak mümkün. Mobilyalarda katlanabilir, dönüştürülebilir tasarımların tercih edilmesi de kişiye oldukça işlevsel bir kullanım sağlayacak.

YUMUŞAK RENKLER DENGELEYİCİ KONUMUNDA

Yaz ayı dekorasyonları için hangi renkleri tercih etmeliyiz?

Güçlü petrol yeşilleri ve mavileri, bordolar, morun tonları ve canlı sarılar bu yılın dekorasyon renk trendleri arasında yer alıyor. Daha yumuşak renkler ise dengeleyici bir unsur olarak koyu tonlarla harmanlanıyor. Uçuk bejler, bebek mavisi ve pembesi gibi açık tonlar, bu sene de kullanılmaya devam ediyor. Renkleri ise, pirinç ya da bakır detaylar ve aksesuarlar tamamlıyor.

“GÜN IŞIĞI YAŞAM ALANINDA YER ALMALI”

Dekorasyonda doğru bildiğimiz yanlışlar nedir?

Dekorasyon hatalarının başında plan ve yerleşim geliyor. Mobilyalar, mekânın büyüklüğüne göre seçilmeli. Yanlış boyut ve aynı zamanda yanlış renk tercihi, mekânda yakalanması gereken bütünlüğü bozar. Işık da en az yerleşim kadar önemli bir faktör. Gün ışığı, mutlaka yaşam alanları içine alınmalı. Bu açıdan bakıldığında beyaz ışık kullanımın büyük bir hata olduğunu söyleyebilirim. Kullandığımız armatürlerde de tercihimiz her zaman gün ışığından yana olmalı. Çünkü beyaz ışık, mekân içerisindeki tüm renkleri olduğundan farklı gösterir.

“MOBİLYALARIN İŞLEVSELLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Dekorasyonda önceliğimiz eşya mı yoksa renk mi olmalı?

Öncelikle mobilyaların ergonomisi ve işlevselliği çok önemli. Bunun dışında aynı tonda devam eden renk seçimi de kişilerin ruh halini olumsuz yönde etkiliyor. Aksesuarlar, duvarlar, mobilyalar, döşeme kumaşları ya da perdelerde kullanılabilecek canlı renklerle mekâna kimlik kazandırılması gerektiği kanaatindeyim.

Çocuk ve genç odası dekorasyonlarında nelere önem vermeliyiz?

Çalışma için ayrılan bölümde sandalyenin ergonomisi, konsantrasyon açısından en az renk seçimi kadar önemlidir. Dikkat dağınıklığını minimum düzeyde tutabilmek adına dağınıklığı önleyen çekmece ve dolaplar tercih edilmeli, derslerine konsantre olmalarını sağlayacak bir çalışma köşesi oluşturulmalı, rahat ve sağlıklı bir yatak seçilmelidir. Okul çağındaki çocuk odaları için zekâ gelişimlerini olumlu etkileyecek sarı ve mor tonlar birlikte kullanılabilir. 11 - 12 yaşlarındaki çocuklar için ise kırmızı, turuncu, sarı ve tonlarındaki renkleri tercih edebilirsiniz. Ders çalışırken konsantrasyon eksikliği yaşayan çocuklar için yeşil renkli duvarlar faydalı olacaktır. Yeşil tonları aynı zamanda çocukların güven duygusunu geliştirerek rahatlamasını sağlayacaktır.

Seçilen malzemelerin kanserojen maddeler ve alerjenler içermemesi, mümkün olduğunca malzemelerin ham hallerini kullanmak ya da geri dönüşümlü malzemeleri kullanmaya özen göstermek aynı zamanda çocuklarımıza çevre bilincini aşılamak adına gereklidir. Mekânı kullanacak çocukların yaş grubuna göre detaylar belirlenerek sivri köşelerden kaçınılmalı ve gerekiyorsa mobil elemanlar kullanılmalı.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500