DR. SİBEL UYAN: "Pandemide Aile Hekimleri Görmezden Gelindi"

RÖPORTAJ |  || DR. SİBEL UYAN:
01 Ağustos 2021

DR. SİBEL UYAN: "Pandemide Aile Hekimleri Görmezden Gelindi"

  • 01 Ağustos 2021
  • 137 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 Röportaj ve Fotoğraf: Süleyman Gülen 

 

DR. SİBEL UYAN:

"Pandemide Aile Hekimleri Görmezden Gelindi"

 

İzmir Tabip Odası Aile Hekimi Komisyon Başkanı Dr. Sibel Uyan, pandemi süresinde aile hekimlerinin durumlarını değerlendirdi. Halkı bilgilendirmede ve halk ile ilk temasta olan aile hekimlerinin olduğunu belirten Dr. Uyan, bakanlığın bu süre içerisinde aile hekimlerini görmezden geldiğini belirtti. Dr. Uyan "Olağanüstü çaba ve özveri ile halkı bilgilendirmeye çalışan aile hekimlerinde çok yıpranmalarından kaynaklı emeklilik isteme oranı geçen sene arttı" dedi.

 

"AİLE HEKİMLERİNİ YOK SAYDILAR"

Ege Life | DR. SİBEL UYAN:

Dr. Sibel Uyan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: "Pandemiyle beraber ülkede bir korku ve telaş başladı. İnsanlar ne olduğunu bilmediği bir durumla karşı karşıya kaldı. Kendilerini korkumaya çalıştılar. Bunun için ne yaptılar? Kendilerince en iyi bildikleri yer olan Aile Sağlığı Merkezlerine başvurdular. İlk dönem çok yoğun insan kalabalığıyla uğraştık. Medyada o kadar çok bilgi kirliliği vardı ki. İnsanlar gelip bilgiyi birinci ağızdan duymak istediler. Herkese tek tek anlattık. Maske, mesafe ve temizliği ilk günden beri yineliyoruz. Devlet bunun devamında esnek çalışmayı devreye soktu. Ancak bu aile hekimlerine gelmedi. Hastaneler bile esnek çalışmaya girdi, biz bunun dışında tutulduk. Triajımızı biz kendimiz yaratmak zorunda kaldık. Aile Sağlığı Merkezlerini tek tek konuşup arkadaşlarımıza triajı nasıl ve nerede yapacağız şeklinde bilgilendirmelerde bulunduk. Devlet aylar sonra bunun hakkında yönetmelik çıkarabildi. Biz kendi hamurumuzu kendimiz yoğurduk. Aramızda kronik hastalığı varken çalışan hekim arkadaşlarımız var, bunlar için çağrıda bulunduk ancak yanıt alamadık."

 

"ŞUNU DA ARADAN ÇIKARALIM..."

Ege Life | DR. SİBEL UYAN:

Dediler ki acil işler askıya alınsın, giriş çıkışlar ona göre kontrol edilsin. Bu AVM'ler dahil her yerde uygulanırken aile sağlığı merkezleri yine görmezden gelindi. Biz ehliyet kurslarının kapalı olduğu dönemde ehliyet raporları verdik. Biz spor salonları ve okullar kapalı olduğu dönemde sporcu sağlık lisans raporları verdik. Çok ilginçtir nasılsa lazım olacak bu arada bunu halledin dediler. Ehliyet raporu başvuru sayısı arttı. Evlilik yasak ancak evlenme raporları aldılar. Hazır evdeyken bu tip şeyleri alıp aradan çıkaralım mantığı oluştu. Asker sevklerinin ertelendiği dönemde bile asker muayeneleri yaptık. Gerekli gereksiz tüm tahlilleri yaptık. Belirtmek istediğim nokta asıl ihtiyaç sahipleri bu dönemde hizmet alamadı ya da kapıdaki yoğunluğu görüp hiç gelmek istemedi. Suni bir kalabalık oluştu. Telefonla mümkün olduğu kadar yardımcı olmaya çalıştık. Çalıştığınız ortamın büyüklüğü belli, buraya sınırlı sayıda insan alabiliyorsunuz. Tabii her insandan sonra 15 dk havalandırmanız gerekiyor. O yüzden gün içerisinde tahlil yaptıran kişi sayısı da sınırlı oluyor. Ben bilemiyorum ki bu bekleyen gerçekten ihtiyaç sahibi mi? Biz bunları sesli söyleyince şikayet edildik. Aile hekimlerinin şimdiye kadar en çok şikayet edildiği dönem bu pandemi sürecidir. Çünkü gerçekten ihtiyacı olan kişi seni şikayet etmez. Bakanlık aile hekimlerinden randevusuz muayene olabilirsiniz reklamı yaptı. Yani ben hastaneyi kısıtlıyorum siz de aile sağlığı merkezlerine gidin demiş oldu. Biz randevulu yapalım daha düzenli ve sağlıklı karşılayalım dedikçe ters tepti. Ancak sonra aşıları randevusuz yaptırmayalım dedi bakanlık. İdare tarafından aile hekimlerinin randevulu çalışmasına engel olunmaya çalışıldı.

 

"GİDEN GİTTİ, GİDEMEYEN PİŞMAN"

Ege Life | DR. SİBEL UYAN:

Geçen sene bu yıllık izinlerin yasaklanmadığı dönemde çok yoğun şekilde aile hekimlerinde emeklilik oldu. Biz bu şartlarda çalışamıyoruz dediler. Tabii daha sonra bunlar olmadı çünkü, izin, istifa ve emeklilik yasak. Giden gitti, gidemeyen de pişman bir şekilde kaldı. Pandeminin başından beri aile sağlığı merkezleri bakanlık tarafından görülmedi. Hiçbir düzenleme ve değişiklik yapılmadı. Bizim kendi yapmaya çalıştığımız şeyler oldu. Bunlara da yeri geldiğinde idare tarafından engel olunmaya çalışıldı. Hastanın öncelik durumuna göre değerlendirme yapmaya çalıştık. Benim burada Covid şüpheli hastam var dediğiniz zaman o kişiyi gelip alacak kimse yok. Git test yaptır diyoruz, gidip toplu taşımaya biniyor. Alacak kimse yok. Burada tüm sağlıkçıların emekleri boşa gidiyor. İlçe Sağlık Müdürlüğünün kontrolü kapsamında yürüme mesafesi yerlerde test yapılması gerekiyor. Hastalarımızın bize güven duymasından onur duyuyoruz. Yoruluyoruz ancak yine de elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Bizim tek derdimiz destek alamamak. Vatandaşlardan ve idarecilerden durumumuza destek istiyoruz. Havalandırmalarımız yeterli değil. Koridorlarımız havasız, içeride gebe varken ben hasta alamıyorum. Gebe çıkacak ben içeriyi en az 10 dakika havalandırıp öyle hasta almam gerekiyor. Ancak bu durumu vatandaşa anlatamıyorsunuz. Biz neden içeri giremiyoruz tarzında yaklaşımlar oluyor. Bakanlık bunu bizimle beraber anlatsa iyi olacak.

 

"İZMİR'İN ÜÇTE BİRİ UYGUN DEĞİL"

Ege Life | DR. SİBEL UYAN:

Devlet yıkık dökük bir apartmanın bi katını aile sağlığı merkezi olarak kiralamış. Binada cam yok! İzmir'de de durum Türkiye ortalamasından pek farklı değil. İzmir'de aile sağlığı merkezlerinin üçte biri hiç uygun değil. Kalan kısmı bir şekilde tadilat olarak kurtarılabilir. Gebelere idari izin verdiler. Ancak gebe arkadaşlarımız pandemide bile bizimle beraber çalışmak zorunda kaldı. Bunlar bizim acı olaylarımız. Kronik hasta olan, gebe olan arkadaşlarımızın geliyor olması bize ek sıkıntı verdi. Aman onu da koruyalım derdine düştük. Bunun yanında koruyucu ekipman da alamadık. İlk başlarda 17 liraya aldığımız eldivenler şu sıralar 80 civarında. Fiyatını da geçtim piyasada gerçekten düzgün eldiven bulamadık. Bu işler karaborsaya düştü. Bakanlık bir dönem size maske vereceğiz dedi. Biz o maskelerle neden hastalanmadık biliyor musunuz? Çünkü gerçekten virüsle karşılaşmadık. Virüsle karşılaşmış olsaydık hiç şansımız yoktu. Koruyuculuğu sıfır olan kalitesiz maskeleri bize sağlık müdürlüğü alın kullanın diye verdi. Pandeminin ilk zamanlarında aldık bunları. Son 8-9 aydır herhangi bir destek de yok zaten. Artık kendimiz alıyoruz. Merdivenaltı çok maske üretimi oldu, bize şu kaliteden verin diyemedik.

 

"GEÇEN SENEYE ORANLA DAHA İYİYİZ"

Ege Life | DR. SİBEL UYAN:

İş yükümüzün çoğu filyasyon adı altındaydı. Aslında bu bir filyasyon değildi. Telefonla arayıp insanlar bizim sesimizi duyduklarında yaşadıkları rahatlamayı hissetmek çok kıymetliydi ancak bu bir filyasyon değildi. Bakanlıktan açıklanan çelişkili maske açıklamalarından sonra vatandaşla biz karşı karşıya kaldık. Takalım mı yoksa takmayalım mı şeklinde. Biz onlara nasıl korunmaları gerektiğini anlattık. Bakanlık ilk başta bilgilendirme yapamadı. Çok sonraları reklamlara düşmeye başladı. Geçen seneye oranla virüsün etkileri ve bilgilendirmesi açısından daha iyiyiz. Şaşkınlığı üzerimizden attık. Şu an daha sakin ve daha kontrollüyüz. Bu süreyi gerek örgütler, gerek dernekler açısından hep bilgilendirme olarak geçirdik. Boş bir akşam geçirmedik. Zoom üzerinden online sürekli toplantılar yaptık. Televizyonlardan çok fazla bilgilendirilmedik. Biz bunu da kendi aramızdaki yaptığımız eğitim ve toplantılarla hallettik. 15-20 milyona yakın kişiler aile hekimleri tarafından arandı. Bu kişilere bilgilendirme yapmaya çalıştık. Bizde işler o kadar yoğundu ki sağlık merkezimize ikinci telefonu almak zorunda kaldık. İzmir'de bazı ilçelerdeki ilçe sağlık merkezleri kendi bünyesinde bulunan aile hekimleriyle çok güzel çalıştı. Mesela Karşıyaka, Menemen, Bornova, Konak gibi ilçeler işi güzel yürüttü. Bu gibi senkronize ilişkilerin olmadığı ilçeler de vardı. Bunlardan biri benim de çalıştığım Bayraklı. İlçe sağlık müdürlüğünün aile hekimleriyle hiçbir bağı yoktu. İlçe sağlığı arayıp destek alamadık. 2019 yılında ikinci ve üçüncü basamaktan 573 milyon muayene yapılmış. 2020 yılında ise bu rakam 371 milyona düşmüş. Bu aradaki başvuru farkı olduğu gibi aile hekimlerine doğru kaymış.

 

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500