Çok Amaçlı Müzik Robotu: FIRAT ÇAVAŞ

RÖPORTAJ |  || Çok Amaçlı Müzik Robotu: FIRAT ÇAVAŞ
01 Eylül 2021

Çok Amaçlı Müzik Robotu: FIRAT ÇAVAŞ

  • 01 Eylül 2021
  • 219 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

 

Doğa İçin Çal'ın kurucularından, her alanda kendini müziğe adamış, içtenliği ile arkadaş ortamlarının aranan müzisyeni: Fırat Çavaş. Doğa İçin Çal'ın çıkış macerasını, ülkedeki müzisyenlerin durumunu ve gelecek projeleri konuştuk.

 

Fırat Çavaş bize kendini nasıl tanımlar?

Çok amaçlı müzik robotu.
 

"EN BÜYÜK DOĞA PROJESİ"
 

"Doğa İçin Çal" projesiyle milyonlara ulaştınız ve çok güzel tepkiler aldınız. Bu projenin oluşum aşamasından bahsedebilir misiniz?

Doğa İçin Çal bir farkındalık projesidir. Amacımız Doğa İçin Farkındalık yaratmak.
2009 Yılında Benim ve
agaclar.net'in sahibi ve benimde annem olan Vildan Özfenerci tarafından kuruldu. Proje bir müzik eserinin bir çok müzisyen tarafından seslendirilmesi ve çalınması ile oluşuyor. İlkprojemiz olan Divane Aşık Gibi eseri 2 Ekim 2009 yılında "Pop Star Alaturka" da yayınlanarak bir anda geniş kitlelerin ilgisini çekmeyi başardı. 1 yıldır Türkiye'nin en büyük doğa projesi olarak ilgi görüyor.

Ege Life | Çok Amaçlı Müzik Robotu: FIRAT ÇAVAŞ"Doğa İçin Çal" çekim aşamaları videolardan gördüğümüz kadarıyla baya yorucu geçiyor olmalı. Kamera arkasından biraz bahseder misiniz? Yorucu oluyor mu?

Doğa İçin Çal ortalama senede bir kere yapılıyor. Çok uzun yıllardır yapıldığı için artık bir sistematiği var ve dolayısı ile çok zorlanmıyoruz. Birçok müzisyen ile tanışmak onları kaydetmek, videolarını çekmek onları birleştirmek o kadar güzel ki bu yoruculuktan öte bir eğlence.
Dolayısı ile eğer zorlansaydık bile Doğa İçin ne kadar zorlansak ya da yorulsak az. Buna
değer.

 

Ege Life | Çok Amaçlı Müzik Robotu: FIRAT ÇAVAŞ

"MÜZİK HER ZAMAN İLK SUSTURULAN ŞEY"
 

Siz de bir müzisyen olarak pandemi döneminde müzisyenlere karşı tutumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pandemi döneminde ki müzisyenlerin tutumu malumunuz ancak bu sadece pandemi ile sınırlamak yanlış olur. Müzik her zaman ilk susturulan şey oluyor. Ülkemizin başına gelen her şey de ilk müzik susturuluyor, sahneler iptal ediliyor. Bu elbette olabilir ancak sadece müzik ile olmaz. Müzik ile beraber maçlar da durmalı, dizilerde yayınlanmamalı vs...


Gece 24.00'dan itibaren müziğin kesilecek olma durumunu Türkiye'nin müzik geleceği konusunda nasıl değerlendirirsiniz?

24:00'dan itibaren müzik kısıtlaması olacak mı olmayacak mı ben çok anlamadım. Her kafadan başka ses çıkıyor. Turizm bölgelerinde de geçerli olursa bu turistlerin çok hoşuna gitmeyecektir diye düşünüyorum. Türkiye de müziğin geleceği deren müzikalite olarak kastediyor iseniz. Ben her gün harika müzisyenler keşfediyorum. Hepsi çok yetenekli ve ne yaptıklarının farkındalar. Genel olarak müziği kastediyorsanız. Müzik evrenseldir aynı Doğa gibi ve Doğa her zaman yaşayacak bir yolu bulur.

Ege Life | Çok Amaçlı Müzik Robotu: FIRAT ÇAVAŞ"Doğa İçin Çal" devam edecek mi?

Elbette devam edecek!

Müzik yaparken dikkat ettiğiniz hususlar nedir?

Dinlerken benimde hoşuma gidecek müzikleri yapıyorum. Ben seviyorsam bu yeterli. Şansıma herkeste benim sevdiğim şeyleri seviyor sanırım. :)

 

“DOĞA HER ZAMAN BİR YOLUNU BULUR, İNSAN OLMADAN DA VAR OLUR”
 


Gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Doğa İçin Çal projelerini daha fazla yapmak. Daha fazla ülke ve şehir gezmek.
 

Son olarak Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Bizim amacımız Doğayı korumak değil. Amacımız İnsanı konrumak. Doğa her zaman bir yolunu bulur, insan olmadan da var olur. Ancak insanlar Doğa olmadan yaşayamaz.


Doğadan çaldığın yeter! Doğa İçin Çal!

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500