BUİKA: “Yaşadığım Her Şey Beni Güçlendiriyor”

RÖPORTAJ |  || BUİKA:  “Yaşadığım Her Şey Beni Güçlendiriyor”
01 Eylül 2021

BUİKA: “Yaşadığım Her Şey Beni Güçlendiriyor”

  • 01 Eylül 2021
  • 231 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Pasion Turca

 

İkinci albümü Mi Niña Lola” ile İspanyol Müzik Ödülleri’nde “En İyi Prodüksiyon” ve “En İyi İspanyolca Albüm” dallarında ödül alan, “El Ultimo Trago” albümü ile de “En İyi Tropikal Albüm” Grammy'sini kucaklayan Buika, 56. Grammy ödüllerinde “La Noche Mas Larga” albümü ile 'En İyi Latin Caz Albümü’ ve 17. Latin Grammy ödüllerinde “Si Volvere” şarkısı ile “En İyi Kayıt” kategorisi, 60. Grammy ödüllerinde ise Dünya Müziği dalında “Para Mi” ile aday gösterildi. Geçtiğimiz yıl Buika ve Santana'nın uzman eleştirmenler tarafından tam not alan şarkısı "Yo me lo merezco" 2020 yılı “En İyi Rock Şarkısı” kategorisinde Latin Grammy adayı oldu.

 

2019’da Luz Casal ile “Morna” şarkısında unutulmaz bir düete imza atan Buika, NPR radyosu tarafından “Özgürlüğün sesi” olarak anılıyor. Son olarak Carlos Santana’nın “Africa Speaks” adlı son albümünde, Carlos Santana'nın akorları eşliğinde müzikseverlerin büyük beğenisini toplayan Buika, önümüzdeki günlerde yeni albümünü de müzikseverlerle buluşturacak.

Ege Life | BUİKA:  “Yaşadığım Her Şey Beni Güçlendiriyor”

 

“Buika ile 17 Eylül’de Zorlu PSM’de gerçekleşecek konser öncesi keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

İnsanlar sizi “özgürlüğün sesi” olarak anıyor. Sizin için özgürlük ne ifade ediyor?

Özgürlüğün çok değerli ve vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum. Benim için özgürlük, dünyanın herhangi bir yerinde iyi hissedebilmek demek. Özgürlük, hayatın her alanında gerekli… Bu biraz ütopik gelebilir ama bunu sağlayabilmek için elimizden geleni yapmalıyız.

 

Müziğe nasıl, nerede başladınız?

Mayorka’da küçük bir adada doğdum ve büyüdüm. Altı kardeşin olduğu kalabalık bir aileydik ama aslında yalnız bir çocukluk geçirdim. Bölgedeki tek siyahi aile bizdik ve açıkçası dışlanıyorduk. Bu nedenle önümde örnek alabileceğim birileri yoktu. Müzik sanırım o zamanlardan itibaren benim en yakınım oldu.

Ege Life | BUİKA:  “Yaşadığım Her Şey Beni Güçlendiriyor”

Müzik o zaman mı en yakın dostunuz oldu?

Evet. Aslında bana müziği sevdiren ve aşılayan annemdi. Caz efsanelerinin şarkılarını, geleneksel copla şarkıları dinleyerek büyüdüm. Bu müzikler beni ben yaptı ve ruhuma işledi. Sahneye ilk kez çıktığımda 16-17 yaşındaydım. Başlangıçta davul çalmak istiyordum ama o zamanki koşullar buna el vermedi ve şarkı söylemeye başladım.

 

Popüler olmadan önce çeşitli işlerde de çalıştınız. O döneme nasıl bakıyorsunuz ve en zor kısım neydi?

Başıma gelen şeylerin en zor kısmına odaklanmıyorum. Ve yaşadığım her şeyin beni güçlendirdiğine inanıyorum. Bir kumarhanede Tina Turner ve Diana Ross’u taklit ediyordum. Las Vegas zor bir şehir ama orada çok şey öğrendim. Deneyimi kolay bir şekilde elde edemezsiniz.

Müziğiniz farklı tarzıyla dikkat çekmekle birlikte kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Ben sahnede olduğum gibiyim. Hiçbir hesaplama, planlama yapmıyorum. O an ne hissediyorsam onu söylüyorum. Gözlerimi kapatıyorum ve kendimi müziğe, dinleyicilerden aldığım enerjiye bırakıyorum. O nedenle performanslarımın hiçbiri bir öncekiyle aynı olmaz. Hepsi o ana özel. Sanırım bu duygu dinleyicilere de geçiyor.

Ege Life | BUİKA:  “Yaşadığım Her Şey Beni Güçlendiriyor”

“African Speaks” albümünde Santana ile "Yo me lo merezco" şarkısına imza attınız. Şarkı aynı zamanda en iyi rock kategorisinde Grammy adayı oldu. Birlikte çalışmak nasıl bir histi?

 

Santana çok mütevazı bir insan, çok cana yakın ve cömert. Bu yüzden gerçekten çok keyif aldım. Beni yeni projesinin bir parçası olmaya davet ettiğinde sevinçten havalara uçtum. Onunla birlikte rock müziğin ruhunu hissetmek için harika bir deneyimdi.

 

İstanbul’a daha önce birçok defa geldiniz. Nasıl anımsıyorsunuz?

Evet, Türkiye’de menajerliğimi yapan Pasion Turca aracılığıyla defalarca geldim. İstanbul mükemmel bir şehir, her gelişimde kalbim çarpıyor. Yaşadığımı hissediyorum. Bence dünyanın en canlı, en yaşayan şehirlerinden. İnsanların sıcaklığı bana kendimi evimde hissettiriyor.

 

Başarının sizin için ne anlama geldiğini açıklar mısınız?

Başarı, yapmak istediğinin yolunu bulmak ve hayallerinin gerçekleşmesi için cesur olmaktır.

 

Pandemi size neler öğretti?

Herkes gibi salgın benim de planlarımı değiştirmeme neden oldu. Bu garip durumdan iyi ve kötü sonuçlar çıkardım. Tüm insanlık için çok sert bir darbeydi. Bence hayatta her şeyin iki yüzü var. Evde çocuğum ve eşimle birlikte bazen endişe bazen de mutluluk dolu anlar yaşadım. Ama olumlu düşünmenin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hatırladım.

 

Yakın gelecekteki planlarınız neler? Yeni bir albüm müjdesi var mı?

 

Şu kadarını söyleyebilirim, şu an yeni albüm üzerinde çalışıyorum. Yeni şarkılar yazmak ve olabildiğince çok konserle dünyanın her yerinde hayranlarımla buluşmak istiyorum. Uzun bir aradan sonra İstanbul’da sizlerle buluşacak olmayı dört gözle bekliyorum.


Yorumlar

Yorum Yap

500