“Beni Anla”Da Buluşan İki Güçlü Ses: ÇAĞAN ŞENGÜL ve EMRE AYDIN

RÖPORTAJ |  || “Beni Anla”Da Buluşan İki Güçlü Ses:  ÇAĞAN ŞENGÜL ve EMRE AYDIN
01 Ekim 2021

“Beni Anla”Da Buluşan İki Güçlü Ses: ÇAĞAN ŞENGÜL ve EMRE AYDIN

  • 01 Ekim 2021
  • 772 Görüntülenme
  • YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

ÇAĞAN ŞENGÜL:

Derin Ama Kayıp

 

Türkiye'de derinlikli ve hüzünlü şarkılar denilince ilk akla gelen isimlerden birisi: Emre Aydın. O güzel sesi ve güçlü kalemiyle ise belki de ileride Emre Aydın'ın bayrağını devralacak, şiirsel derin anlatımıyla farklı bir rüzgâr yakalayan genç isim: Çağan Şengül. İki derin kalemin buluştuğu nokta ise “Beni Anla” isimli parça. Buluşmalarının nasıl gerçekleştiği, gelecek planlarında neler olduğu, derin kalemlerini kimlere borçlu oldukları gibi güzel konuları işlediğimiz söyleşimiz ile sizlere keyifli okumalar diliyoruz!

 

Çağan Şengül bize kendisini nasıl anlatır?

Derin ama kayıp…

Şarkılarınızı dinledikten sonra hüzünlenmemek elde değil. Kendi yaşamınızda şarkılarınızı seslendirdiğiniz ruh hâlinizi yansıtıyor musunuz?

Aslında bu beni tanıyan insanları çok şaşırtan bir hadise. Normal yaşantımda tabii ki o kadar dipte değilim hatta aksine çok neşeli ve güler yüzlüyüm. Birden fazla kişiliğim var gibi şarkı yazan kimliğim çok farklı biri.

Bir şarkı yapmadan önce kendinize en çok sorduğunuz soru nedir?

Aslında soru sormuyorum; çünkü o zaman kafamda bir muhabbete dalıyorum. Şarkıya hak ettiği ilgiyi veremiyor gibi hissediyorum ama asıl sorulan soru şarkıların içinde hep gizli.

 

“O Kadar İlgili ve Hevesliydi Ki...”

En son Emre Aydın ile "Beni Anla" isimli şarkıyı seslendirdiniz. Bu buluşma nasıl gerçekleşti?

Türkiye’de yaşayan her insan gibi, bende de Emre Aydın’ın izi daima çok büyüktü ve zaten hep yapılacaklar listemde veya hayal ettiklerim köşesinde bir yerde beni bekliyordu. O dönem orkestrasında olan Burak Bedirli sayesinde iletişim şansı yakaladım. Gerçekten çok mütevazı ve ince bir insan. Böyle bir projede bulunmak istediğimi söylediğimde hiç şansım olmadığını düşünmüştüm ama o kadar ilgili ve hevesli davrandı ki… Bu gerçekten bizim yaşlarımızda olan müzisyenler için müthiş bir motivasyon bana da öyle oldu.

Şarkılarınızı dinlediğimiz zaman şiirsel derin bir anlatım kulağa çarpıyor. Kimlerden ilham alıyorsunuz?

Çok net isimler vermek biraz yanlış olur ama dinlediğim, okuduğum her şey bana yol gösteriyor. Özellikle tekrara düştüğümü hissettiğimde yeni şarkılar keşfetmek çok yardımcı oluyor.

“Tüm Gelişimimi Rap Müziğe Borçluyum”

Bir söyleşinizde 14 yaşındayken babanızın aldığı gitar ile müziğe başladığınızdan bahsetmişsiniz. Sizin için şimdiye kadar müzik hayatınız nasıl geçti?

Çok genç yaştan beri gerçekten sıkı bir dinleyiciyim ve tüm gelişimimi bence rap müziğe borçluyum. Henüz çocukken çok fazla rap dinler ve yazmaya çalışırdım bunun katkısı çok büyük benim müziğimde.

Beste yaparken çıkmaza girdiğiniz oldu mu?

Çok tekrara düştüğüm oluyor ve bunu hissettiğimde motivasyon olarak çok düşüyorum.

O süreçte biraz üretime ara verip dinleyici kısmına geçiyorum bol bol ve toparladığımı hissettiğim anda geri dönüyorum.

“Bıkacağımı Düşünmüyorum”

Gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Müziğime aynı çizgide devam etmek istiyorum, beni destekleyen, dinleyen kemik kitlem ile çok mutluyum ve yaptığım müziğin bulunduğu konumu seviyorum, bıkacağımı da düşünmüyorum. Her zaman anlatacak bir şeyler vardır. Umarım daha büyük sahnelerde, daha kalabalık şekilde hep bir ağızdan bu şarkıları söylemeye devam ederiz. Sevgiler…

 

EMRE AYDIN:

Yeni Bir Hitimiz Oldu”

Yazıp bestelediği kült şarkılarla hafızalarda yer edinen Emre Aydın, Beni Anla parçası için de konserlerinde dinleyicilerden çok istek aldığı belirtti ve ekledi: “Yeni bir hitimiz oldu.”

İki duygusal şarkı yazan sanatçının buluşması olan "Beni Anla" parçasını nasıl yorumlarsınız?

Çağan yeni jenerasyondan hayranlıkla takip ettiğim isimlerden biri. Üretimi ve sesi beni hep etkilemişti. Çağan hadi abi şarkı yapalım dedikten sonra uzun bir süreç yaşadık. Şarkının yapım aşamasında Çağan'ı biraz yormuş olabilirim (gülüyor).

Şarkılarınızı yazmadan önce kendinize edindiğiniz dert nedir?

Herhangi bir dert edinmiyorum. Hayal dünyamı ve müziğin matematiğini kullanmaya çalışıyorum. Çevremden gördüklerim ve duyduklarım da elbette beni etkiliyor.

“Türkçe Çok Özel Bir Dil”

Şarkı sözlerinizi şiirden pek farklı görmeyen biri olarak sormak istiyorum: Türkçeyi daha fazla kişiye ulaşmada ve şarkılarınızdaki duyguları anlatma konusunda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkçe çok özel bir dil. Şarkı sözlerinde ve anlatımlarımda her zaman Türkçeyi çok iyi kullanmaya çalıştım. Kelimeleri seçerken ve onları yan yana getirirken büyük özen gösteriyorum.

Özellikle 2006 yılında çıkardığınız “Afilli Yalnızlık” albümünüzden sonra çıkışa geçtiniz ve bazı dinleyicilerinizden sonrasında yaptığınız şarkılar için 'Eski şarkılarındaki tadı alamıyoruz' şeklinde eleştiriler geldi. Siz buna nasıl bakıyorsunuz?

Her yeni şarkıdan sonra bir önceki şarkı her zaman eski olur (gülüyor). Yeni şarkıya alışmak için de zaman gerekir. Hep aynı çizgiyi korumaya ve Emre Aydın tarzının dışına çıkmamaya çalışıyorum. “Beni Anla” ile önemli bir işe imza attık. Çok kısa sürede çok güzel tepkiler aldık. Konserlerimde de seyircimizin Beni Anla'yı istemesinden, yeni bir hitimizin olduğunu çok rahat hissedebiliyorum.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500