ATİYE

RÖPORTAJ |  || ATİYE
01 February 2022

ATİYE

  • 01 February 2022
  • 1084 Görüntülenme
  • YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

Yaptığı işler sayesinde ve enerjisiyle unutulmazlar arasında yerini alan bir isimle konuştuk. Uzun bir ara vermesine rağmen yaptığı başarılı işler sayesinde unutmanın mümkün olmadığı ve hep dinlenen bir isim, Atiye! Unutulmaz hit parçaların püf noktalarından ve bugüne uzanan kariyerinden bahsettik. Yakın zamanda sevenleriyle parçalarını buluşturan Atiye, bu yaz gelecek olan albümünden de bahsetti. Detaylarıyla röportajımızın devamında…


 

Atiye Deniz'i anlatır mısınız? Müzikle ve dansla tanışması ne zaman, nasıl gerçekleşti?

16 yaşımda ilk şarkımı Türkiye’de yayımladım. Profesyonel müzik kariyerim böyle başladı. Çocukluğumdan beri dans ederdim. Hayalim hep bir dansçı olmaktı. 11 yaşımda dans dersleri ile başladım. Onun yanına piyano dersleri geldi. Sonra dansı müzikle birleştirme fikrini hayata geçirmek için şan dersleri aldım. Hepsini tek bir potada eriterek bugün gördüğünüz, bildiğiniz Atiye’ye kadar uzanan kariyer yolunu inşa ettim.

Kariyeriniz çok genç yaşta başladı ve hızla yükseldiniz. Hep hit olabilmenin sırrı neydi?

Çok çalışmak ve disiplin. Yeteneğinizi çalışarak daha uç noktalara taşıyabilirsiniz. Bir de ekip işi. Kolektif çalışma mantığına ve öngörüye sahip olmanız gerekir. Doğru ekip, yanında doğru şarkı aslında bütün kapıların kilidini açıyor. Görsel anlamda da kendinizi istediğiniz gibi modern ve doğal ifade edebilirseniz yolunda ilerler her şey. Sürekli kendinizi geliştirmelisiniz.
 

ÇOK ÇALIŞTIK, ARAŞTIRDIK, EMEK HARCADIK”


 

Hem Türkiye hem de yurt dışı kariyerinizi nasıl var ettiniz?

Dediğim gibi çalışarak. Hiçbir şey oturarak olmuyor. Biraz orada biraz burada yaşayarak… Hayatın ve toplumun içinde yaşayarak, geride kalmayarak. Gözlem yapıp, bol müzik dinleyip, dans ederek… Hem şarkı söyleyip hem dans etmek performans işi.

Bir dünya müziği albümü hayalim vardı. Birçok tarzın buluştuğu, canlı müziğin ön planda olduğu, her şarkının başka bir hikâye anlattığı ve aynı zamanda tüm albümün bir bütün olduğu bir proje. 2018’de hazırlıklar başladı. Sadece kendi bestelerimiz olsun istedik fakat çalışırken ve araştırırken “Ses Seda Yok”un orijinal hâliyle karşılaştık. Devamlı tekrar eden melodisinden ve hissettirdiği duygulardan o kadar etkilendim ki, mutlaka albümde olmasını istedim. Aslında sözü bestesi anonim olan geleneksel bir qawwali eseri, tamamen yeni soundlarla, ritim ağırlıklı ve aynı zamanda eski duygusunu kaybetmeyecek şekilde bir aranje olarak hazırlamak istedik. Bunun için ve albümdeki diğer tüm besteler için ilk etapta Yunanistan’a gidip en özel el yapımı perküsyonlar yaptırdık. Sonrasında 3 ay Hindistan’da kaldık. Hem klasik Hint müziği eğitimi almak için hem de çok beğendiğim büyük müzisyenlerle kayıtları yapmak için. Türkiye ye döndüğümüzde albümü tamamladık. Toplam 10 şarkıdan oluşan bu albüm yaklaşık bir senede tamamlandı. Kısacası çok çalıştık, araştırdık, emek harcadık

 

KIZIM DOĞUNCA SANKİ BEN DE YENİDEN DOĞDUM”

Peki Atiye nasıl biri? Sevenleri ve çevresi tarafından nasıl tanımlanıyor? 

Hayata pozitif bakarım. Olumsuz ve negatif durumlardan hemen uzaklaşırım. İyilik yapmayı seven biriyim. Kızımla vakit geçirmeyi severim. Aileme hep zaman ayırırım.

Kızım doğunca sanki ben de yeniden doğdum, büyüdüm. İnsan olarak geliştim. Annelik boyut arttırıyor sanki. Eminim ki farkında olmadan müziğimi de çok etkiliyor. Çünkü hayatta her şey zincirleme gibi birbiriyle bağlantılıdır diye düşünüyorum.

Ne yaparsan ve nasıl yaparsan sana geri dönüşü de öyle olur. Ailem ve ürettiklerimi paylaşmak beni mutlu etmeye yeter. Hayatı seyretmeyi seviyorum. Arayışta olmak, yeni şeyler keşfetmek ve anlamak beni heyecanlandırıyor. 

 

FARKLI KÜLTÜRLER İÇİNDE BÜYÜDÜM”

Hem şarkılarınızın yüksek enerjisi hem de danslarınızın harikalığıyla klipleriniz çok seviliyordu. Kendinize has tarzınızla Türkçe popa yeni soluk getirmiştiniz. Tarzınızı nasıl yorumluyorsunuz?

Yurt dışında doğdum. Almanya, Amerika, İzmir ve İstanbul’da yaşadım. İstanbul âşığıyım. Farklı kültürler içinde büyüdüm. O ülkelerin enerjileri ve ailemin hep yanımda olup beni yaptığım her işte desteklemesi, benim rahat bir şekilde kendimi ifade etmemi sağladı. Her yaptığım işte çıtayı bir adım yukarı koydum. Bunu da çok seviyorum. Modern bir tarzım var. Son albümde altyapılarda biraz Hint ezgileri yer aldı.

 

ŞARKILARIM DİNLEYİCİLERİME EMANET”

 https://o701-egelife.b-cdn.net/images/Ege%20Life%202022/02%20Ege%20Life%202022/röportaj/atiye/_DSC1913%20copy%20copy.jpg

Bugün hâlâ dinlenen şarkıların sürdürülebilirliğini nasıl sağladınız?

Şarkılarım benden çıktıktan sonra dinleyiciye emanettir. Müzik kanalları ve yerel, ulusal radyoların desteklemesi, duyurunun hızlı olmasını sağladı. Dinleyicim de beni bugüne kadar sevdi ve yalnız bırakmadı.

Uzun süre kariyerinizden uzaklaştınız. Bu dönemde neler yaptınız?

Hindistan ve Yunanistan’a gidip belli süreler oralarda kaldım. Müziği kaydedip araştırmasını yaptık. Yani yine müzik yaparak ve üreterek geçirdim. Bir de kızım doğdu.

Gelecek projelerinizden bahseder misiniz?

Albümden tek tek şarkıları yayınlamaya devam edeceğiz. İkinci single Şubat ayında Allem Kallem adı. Sonra bir trap bir parça. Ardından Anneler Günü’ne özel bir şarkı ve sona sakladığım yaz hitim ile albümü açacağım. 

Son olarak sevenleriniz için ve Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Her zaman üretmeye devam. Siz beni yalnız bırakmadığınız sürece ben de sizi yalnız bırakmayacağım.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500