Prof. Dr. Hasan Mert: “İzmir Türk Milletinin Namusudur”

 |  || Prof. Dr. Hasan Mert: “İzmir Türk Milletinin Namusudur”
1 Eylül 2019

Prof. Dr. Hasan Mert: “İzmir Türk Milletinin Namusudur”

  • 1 Eylül 2019
  • 966 Görüntülenme
  • 0 YORUM

9 Eylül’ü Anlamak

Prof. Dr. Hasan Mert:

İzmir Türk Milletinin Namusudur”

9 Eylül 1922. Şanlı Türk ordusu nal sesleriyle birlikte İzmir’de yürüyor. Bu sene 97. yıl dönümünü kutlayacağımız 9 Eylül 1922 İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu, İzmir ve Türkiye için çok büyük önem arz ediyor. Bu önemli tarihi anlamak, gelecek nesillere anlatmak adına Ege Üniversitesi Atatürk İlkeler ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Mert ile küçük bir söyleşi yaptık. Prof Dr. Hasan Mert 9 Eylül için “En büyük adım” diyor ve ekliyor: “İzmir Türk Milletinin Namusudur”

İzmir’de özgürsek 9 Eylül sayesinde”

Ege Life | Prof. Dr. Hasan Mert: “İzmir Türk Milletinin Namusudur”

Geçmişten bu zamana baktığımızda sizce 9 Eylül İzmir için ne ifade ediyor?

9 Eylül sadece İzmir için değil Türkiye için çok şey ifade ediyor. Bağımsızlığımızın tescillendiği, düşmana demir yumruk indirdiğimiz önemli bir tarih ve İzmir için bir simge. Yaklaşık bin yıllık Türk yurdu olan İzmir her konuda önemli noktalara sahip bir kent olmuştur. Gerek sulak ovaları, gerek iklimi gerekse önemli ticari limanlarıyla her zaman gözde ve ele geçirilmek istenen bir kent olmuştur. İlk demiryolunun İzmir’e yapılmış olması bir tesadüf değil elbette. Yunanların Megali İdea olarak adlandırdıkları bir projeleri var. Osmanlı zamanında başlayan Yunan isyanları çeşitli yerlere yayıldı. Mora’dan adalara kadar yayıldı ve Batı Anadolu’ya da göz diktiler. Burada önemli nokta İzmir olacaktı. Birinci Dünya Savaşı sıralarında yapılan devletlerarası görüşmelerde İngiltere İtalya’yı devreden çıkartmak için nitekim daha kolay kontrol edebileceği Yunanistan’a Batı Anadolu topraklarını vermek istemektedir. Savaşın bitmesiyle Mondros Mütarekesi’ni imzalamak zorunda kaldık. Aslında halk mütarekeden umutluydu da. Çünkü on yıllarca cephelerde savaşmaktan bıkmış bir halk vardı. Ancak bu antlaşmanın bu şekilde işgallere yol açacağı hiç tahmin edilmemişti. Tam da burada yıllar süren direnişimizin sonucunda zaferimizi 9 Eylül ile taçlandırdığımız için bu tarih ülkemiz ve İzmir için çok önemli bir yere sahiptir. 9 Eylül’ü sahiplenmeli, o tarihe nasıl gelinmiş o iyice anlaşılmalı ve bir daha yaşanmaması için her şeyi yapmalıyız. İzmir’de özgürce yaşıyorsak 9 Eylül sayesinde.

Ege Life | Prof. Dr. Hasan Mert: “İzmir Türk Milletinin Namusudur”

İzmir Atatürk için bir Anka Kuşu gibiydi”

Milli mücadelede stratejik bir öneme sahip İzmir, Atatürk için de çok şey ifade ediyordu. Mücadele döneminden sonra barış görüşmelerini ilk olarak İzmir’de yapmayı teklif etmiştir Atatürk. Ancak İtilaf Devletleri tarafsız yerde olmasını istediği için Lozan’da yapılmıştır. Evliliğini de burada yapmış olan Atatürk, 13 Eylülde İzmir’de çıkan ve kordona yayılan İzmir yangını için de çok üzülmüştür. O yangının çıkış yeri Basmane tarafında Ermeni ve Rum mahalleleri olarak o zamanın İzmir İtfaiye Başkanı tarafından rapor edilmiştir. En iyi saklama ve yok etme biçimi yangındır. Evlerini terk etmek zorunda olan kişiler giderken arkalarında sadece küllerini bıraktılar. Bu güzel kente sahip çıkalım ve İzmir’i İzmir yapan değerleri unutmadan bunları koruyalım.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500