Pinkeu Hilal

 |  || Pinkeu Hilal
01 Ocak 2022

Pinkeu Hilal

  • 01 Ocak 2022
  • 386 Görüntülenme
  • YORUM

Röportaj: Dilara İlayda Özsoy

Dünyada son dönemin popüler dans türü olan ve K-pop olarak adlandırılan, K-pop Türkiye elçisi olarak bilinen Pinkeu Hilal ile konuştuk. Danstan daha fazlası olan K-pop'tan bahseden Hilal aynı zamanda diğer türlerden ayıran özelliklerini de okuyucularımız için açıkladı. Yakın zamanda Sony Music bünyesine imza atarak şarkısının çıkacağını sevenleri için duyurdu.

Hilal’i okuyucularımızla tanıştırır mısınız?

Ben Hilal. Kendimi farklı alanlarda geliştirmekten hoşlanırım. Her zaman akademik hayatıma paralel olarak zihnimi ve ruhumu zinde tutacak sanatsal bir uğraşım olur. Küçüklüğümden beri dans ederdim, K-pop ile tanıştıktan sonra dans, hayatımın merkezine yerleşti. Bu konuda yeteneğim olduğunu düşündüğüm ve keyif aldığım için dansa devam ettim. Sonrasında dans videoları çekmeye başladım, yarışmalara katıldım, uzun bir süre eğitmenlik yaptım. Bir senedir de K-pop türünden ilham alarak şarkılar yazıyorum, gerçekten kendimde fark etmediğim bir tarafımmış şarkı yazmak. Şimdilerde hem dans hem de söz-müzik konusunda kendimi geliştiriyor, yeni projeler üretiyorum. İstanbul’da yaşıyorum ve İTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği okuyorum.

YouTube üzerinden takipçilerinizle danslarınızı paylaşıyorsunuz. K-pop öğrenmek isteyenlere öğretici niteliği de taşıyor. İlk videonuzu ne düşünerek paylaştınız? Bugün neler oluyor?

Youtube’a ilk olarak 1 dakika üzeri dans videolarımı paylaşmak için başladım çünkü bazı koreografileri kesmeye kıyamıyorum.  Bir süre sonra öğrendiğim koreografileri öğretmek istedim çünkü gelen yorumlarda nasıl böyle dans ettiğimi, koreografileri nasıl öğrendiğimi soruyorlardı. K-pop koreografilerini öğreten kanallar var ama bunu benim gibi detaylı bir şekilde Türkçe anlatan bir kanal yoktu. Zaten YouTube da uzun içeriklere çok uygun olduğu için özel olarak takipçilerimin isteklerine göre öğretici videolar çekmeye başladım. Benim için de yararlı oluyor hem öğrenip hem de öğretmek. Sanırım artık benim anlatış tarzıma iyice alıştılar, öğrenmek istedikleri koreografileri benden öğrenmek istiyorlar.

K-pop günümüzde gençler tarafından çok sevilse de hâlâ tanışmayanlar için tanıtır mısınız?

K-pop içinde hiphop, elektronik, r&b gibi birçok türü barındıran bir müzik türü. Sözleri Korece olduğu için K-pop deniliyor ama aslında pop müzik türüne ait. Karma bir yapısı var bu yüzden Kpop soundunu bildiğimiz pop soundundan rahatlıkla ayırabilirsiniz. Tabii tek ilgi çeken yanı bu değil, her şarkının bir konsepti, konsepte uygun ilgi çekici kostümleri ve kendine özgü bir koreografisi var. Sahne şovlarına ve kliplerine çok fazla önem veriyorlar, gruplardaki her üye uzun bir eğitim sürecinden geçiyor. Müzik sektöründe yeni bir tür oluşturdular ve tüm dünyada popüler hale geldiler. Benim gibi onları örnek alan, şarkılarında dans eden birçok insan var şu anda.


 

K-pop dans türü hayatlarımıza yakın zamanda girip bir anda popülerleşti. Diğer dans türelerinden ayıran özellikleri nedir?

Aslında uzun süredir hayatımızda, Gangnam Style’ı duymayan ya da klibini izlemeyen yoktur muhtemelen. O da bir Kpop şarkısıydı, dansı da tüm dünyaya yayılmıştı hatta. PSY Türkiye’ye gelmişti. 2013’ te de birçok grup Music Bank Dünya turunda Türkiye’ye gelmişti. O zamanlar evet bu kadar popüler değildi. Şu anda sosyal medya sayesinde K-pop’la bir şekilde karşılaşıyor herkes. Blackpink, BTS gibi gruplar sayesinde daha da popülerleşti K-pop ve dünyaya açıldı. Dans olarak keskin hatları yok aslında, soundları gibi koreografilerin de karma bir yapısı var, hiphop, urban, jazz funk gibi birçok tür barındırabiliyor koreografileri. Artık koreografileri dünyaca ünlü koreograflar yapmaya başladı. K-pop’un daha da popülerleşeceğini düşünüyorum, özellikle ülkemizde…

Aynı zamanda müzisyensiniz. Yakın zamanda Sony music bünyesine dahil oldunuz. Gelecek projeleriniz nelerdir?

Evet, Sony Music ile güzel bir anlaşma yaptık ve gerçekten çok heyecanlıyım. Menajerim Çağlar Tavşanoğlu’nun ve şirketi Pink Limo Entertainment’in de beni yönlendirmesi ve doğru şirketlerle, doğru dansçılarla, doğru imaj maker’lar ile çalışmaya başlamamızla birlikte işler çok hızlandı. Hızlanmakla da kalmadı çok büyüdü. Yakında ilk single çalışmam ve klibimle birlikte insanlarla buluşmak için can atıyorum. Çok yakın bir zamanda ilk şarkım çıkmış olacak. Sonrasında ise yurt dışı projeleri ve konserlerle devam edeceğiz. Müziğin ve dansın bir arada olduğu projelerimiz devam edecek.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500