Küçük Mutfakları Büyütmek İçin İpuçları

 |  || Küçük Mutfakları Büyütmek İçin İpuçları
01 Kasım 2021

Küçük Mutfakları Büyütmek İçin İpuçları

  • 01 Kasım 2021
  • 50 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Hepimiz dolaplarla dolu, yüksek tavanlı, doğal ışıkla aydınlanan bir mutfak istiyoruz. Ancak gerçekte genellikle küçük ve son anda tasarlanmış gibi duran mutfaklarda yemek yapıyoruz. Bu tip mekânlarda genellikle mutfak tasarımı sona bırakılmış oluyor. Neredeyse artık alan denilebilecek bir bölgede mutfak tanımlanıyor. Ancak bu mutfaklar için de muhteşem çözümler var! Doğru küçük alan çözümleri ve şık tasarım fikirleri ile alanımızı olduğundan çok daha verimli kullanıp, büyük gösterebiliriz. Sizler için en akıllı ve şık tasarım fikirlerini derledik! Mutfaklarda alan verimini artırmak isteyenler; içeriğimize!

 

Tavana Asın

Ege Life | Küçük Mutfakları Büyütmek İçin İpuçları

En şık tencere ve tavalarınızı görünür bir yerde sergilemek istemez misiniz? Üstelik dolap ihtiyacınız da olmayacak desek? Pinterest'te gördüğümüz bu fikre benzer bir tasarım yapmanız çok kolay! Bakır ya da pirinç borulara en güzel ve havalı tavaları asmak hem şık bir görünüm hem de dolaplara zorla sığdırdığınız tavalara özgürlük veriyor!

 

Yatay Fayansları Kullanın

Ege Life | Küçük Mutfakları Büyütmek İçin İpuçları

Son zamanlarda yatay şekilde döşenmiş fayanslar son derece moda! Bu fayansları sevmek için öyle çok sebebiniz var ki... Bir alanı daha geniş göstermek istediğinizde, tezgâh üzerinde gördüğünüz tüm yüzeyleri (davlumbaz dahil) bu fayanslarla kaplayın! Klasik bir dokunuş için de nötr, tek renk bir palet kullanın. İşte size daha geniş görünen, ferah bir mutfak!

 

Parlatın!

Ege Life | Küçük Mutfakları Büyütmek İçin İpuçları

İşte karşınızda ünlü tasarımcı Michelle Nussbaumer tarafından yapılmış muhteşem bir mutfak. Şeker mi şeker bir pembe tonu ve koyu mavi lake dolaplar yansıtıcı özellik gösterir. Bu da alanı daha büyük hissettirir. Her zaman kullandığımız ayna hilesinin renkli olduğunu düşünsenize!

 

Dolap Kiler Yaptırın

Ege Life | Küçük Mutfakları Büyütmek İçin İpuçları

Kiler dendiğinde aklınıza illa bir oda ya da bodrum katı gelmesin. Mutfağınızda son derece geniş bir çekmece ile kiler yaratabilirsiniz. Depolama amacı ile yapılan rafların çektiğinizde bir arada gelmesi muhteşem bir fikir değil mi? Genellikle buzdolaplarının yanlarında kalan anlamsız alanları kuru ürünleri depolamak için bir kiler haline getirebilirsiniz!

 

Bembeyaz Olsun!

Ege Life | Küçük Mutfakları Büyütmek İçin İpuçları

Ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Daha beyaz=daha parlak! Her şeyi beyaz tutun, boğmayacak ne ekleyeceğim derseniz; servis gereçleri, sarkıt lambalar, küçük bir halı gibi minik minik renk patlamaları yapabilirsiniz. Bir fikir; turuncu!

 

Ürünlerinizi Sergileyin

Ege Life | Küçük Mutfakları Büyütmek İçin İpuçları

Her şeyi beyaz tutmak küçük bir alanı aydınlatacaktır, ancak bu sonsuza dek ahşabı terk etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Geri kazanılmış ahşap raflar, kontrast ve gerekli depolamayı sağlar. Bu harika mutfakta, en güzel eşyalar, açıkta kalan duvardan duvara raflarda ve küçük bölmelerde sergileniyor, böylece daha az çekici olan temel eşyalar dolaplarda saklanabiliyor.

 

Çeviren ve Derleyen: Damla Maramuroğlu

Kaynak:https://www.housebeautiful.com/roomdecorating/kitchens/g394/small-kitchens/

 

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500