İzmirli Yapımcıdan Müzik Belgeseli ‘’ÇİLE BÜLBÜLÜM’’

 |  || İzmirli Yapımcıdan Müzik Belgeseli  ‘’ÇİLE BÜLBÜLÜM’’
01 Eylül 2021

İzmirli Yapımcıdan Müzik Belgeseli ‘’ÇİLE BÜLBÜLÜM’’

  • 01 Eylül 2021
  • 84 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Haber: Dilara İlayda Özsoy

 

Müzikle geçimini sağlayan müzik insanlarının yaşadığı ekonomik, kültürel ve psikolojik sorunlar, “Çile Bülbülüm” belgeselinde dile geldi.

Ege Life | İzmirli Yapımcıdan Müzik Belgeseli  ‘’ÇİLE BÜLBÜLÜM’’

İzmirli yapımcı Atakan Uğur Karagöz’ün, post prodüksüyonunu ve yapımcılığını üstlendiği “Çile Bülbülüm” belgeseli Temmuz 2021'de Blu Tv'de yayına girdi. 29 konuşmacıyla gerçekleştirdiği belgeselin temelinde toplumsal bir konuya dikkat çekmek istediğini belirten Karagöz, konuşmacılar arasında Deniz Tekin, İrfan Alış ve Peyk Grubunun solisti gibi müzik piyayasında saygı duyulan isimlerin yer aldığını vurguluyor ve şunları söylüyor:

Ege Life | İzmirli Yapımcıdan Müzik Belgeseli  ‘’ÇİLE BÜLBÜLÜM’’

“Müzik yapılan mekânların ve konser alanlarının pandemi döneminde uzun süre kapalı kalması ve müzik insanlarının kısıtlı imkânlarla sahne yapmaya çalışması sebebiyle ekonomik anlamda zorlandıklarını biliyoruz.  Müzik ekonomisi sadece şarkı söyleyen insanlardan ibaret değildir. Enstrümanistler, sahne çalışanları, tone mysterylar, barmenler, garsonlar, güvenlik görevlileri, mekân sahipleri… Bu ekonomiyi oluşturan insanların tamamı pandemi sürecinde çok zor zamanlar geçirdi. Temmuz ayında kısmen açılan sahneler sebebiyle biraz olsun nefes alan müzik insanları, sahnelerini gece 00.00’da bitirmek zorunda olduklarından, uygulanan politikanın onları tam olarak istedikleri noktaya getirdiğini maalesef düşünemiyorlar.  Zira birçok insanın iç içe olduğunu gördüğümüz ve bildiğimiz çoğu sosyal faaliyet sınırsız bir şekilde devam ederken müziğe ve müzisyene karşı sergilenen bu tutum bizleri çok üzüyor ve endişelendiriyor. Belgeselde pandemi döneminde müzik insanlarının neler yaşadığını ve neden intihar ettiğini izleyebileceğiniz bir pencere bulabileceksiniz. Ayrıca sadece pandemi dönemi değil öncesinde yaşanılanlara dair birçok önemli konuyu dinleyebileceksiniz. Ayrıca BluTV ekibine bizlere çalışmamızı duyurabilme imkânı sağladığı için çok teşekkür ederiz.”

Ege Life | İzmirli Yapımcıdan Müzik Belgeseli  ‘’ÇİLE BÜLBÜLÜM’’

Konuşmacılar arasında Peyk grubunun vokalisti İrfan Alış ve Deniz Tekin gibi ünlü ve müzik piyasasında saygı duyulan isimler yer alıyor. Ayrıca İzmirli önemli müzik gruplarından Beyefendi ve Başıbozuk’ da Türkiye’de müzik yapmanın zorluklarını dile getiren gruplar arasında.

Ege Life | İzmirli Yapımcıdan Müzik Belgeseli  ‘’ÇİLE BÜLBÜLÜM’’

Kamera arkasında ise Orkun İşleker, Oğuzhan Karagöz ve Gizem Akgün gibi isimler yer alıyor. Belgeselin müzikleri ise elektronik müzik sanatçısı ve prodüktör Alihan Selçuk tarafından yapıldı.

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500