Geleceğin Piyanisti Arya Su Gülenç

 |  || Geleceğin Piyanisti Arya Su Gülenç
1 Ekim 2019

Geleceğin Piyanisti Arya Su Gülenç

  • 1 Ekim 2019
  • 674 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Altı yaşında piyano ile tanışan Arya Su Gülenç, müzik öğretmeni babasının da yardımıyla enstrümanlar hakkında bilgi aldı. Küçücük yaşında çok çalıştı ve Fransa, Bulgaristan gibi ülkelerdeki yarışmalarda dereceler aldı. Onun bu yeteneğini gören Fazıl Say kendi piyanosunu ona hediye etti. Arya’nın hayali; yurt dışında konservatuar eğitimi alarak dünyanın en önemli konser salonlarında, dünyaca ünlü orkestralarla birlikte konser vererek ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek. Halen piyano çalışmalarına Bursa’da öğretmeni Yıldız Aslanova ile devam ediyor.

Ege Life | Geleceğin Piyanisti Arya Su Gülenç

Arya Su Gülenç. Türkiye’nin Fazıl Say, İdil Biret, Gülsin Onay gibi ünlü piyanistleri gibi potansiyele sahip genç bir yetenek. Dokuz yaşında olan Arya, günde sekiz saat Fazıl Say’ın hediye ettiği piyano ile çalışmalar yapıyor. Bunun yanında öğrenimini de devam ettiren Arya, piyano ile okulu zor da olsa birlikte götürüyor. Arya’nın babası Ümit Gülenç ise devlet desteği alamadıklarından dert yandı.

Ege Life | Geleceğin Piyanisti Arya Su Gülenç

Destek başvuruları sonuçsuz kaldı”

Arya’nın katılması gereken uluslararası yarışmalar için devletin gerekli kademelerine başvuru yaptıklarını ancak sonuçsuz kaldığını söyleyen baba Ümit Gülenç “Bu alanda ilerlemek ve hedeflerini bu yönde geliştirmek isteyen ve aynı zamanda ekonomik olarak da zayıf olan aileler için maalesef bir devlet desteği söz konusu değil. Biz de Arya’nın katılması gereken uluslararası yarışma ve festival programları için hem Kültür ve Turizm Bakanlığına hem de Milli Eğitim Bakanlığına yaptığımız destek başvuruları sonuçsuz kaldı. Maalesef bu konuda devlet desteği söz konusu değil, Yıllar önce yürürlükte olan üstün yetenekli çocuklar yasası ise şu an kullanılmayan bir yasa olarak duruyor. Arya geçen yıl Haziran ayından itibaren ÇEV Sanat adlı kurumun açtığı sınavları kazanarak ÇEV sanat genç yetenekler projesine dâhil oldu. Bu kurumun sanat kurulunda Fazıl Say, Cihat Aşkın, İbrahim Yazıcı ve Bülent Evcil gibi değerli sanatçılar bulunuyor ve bu kurumun desteği ile yurt dışındaki  etkinliklere katılabiliyor.

Ege Life | Geleceğin Piyanisti Arya Su Gülenç

Fazıl Say piyanosunu hediye etti

Arya’nın bu yeteneğini fark eden dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Arya’ya daha rahat çalışması için kendi piyanosunu hediye etti ve onun gelişimini takip ediyor. Konu ile alakalı Arya’nın babası Ümit Gülenç ”Evet Arya için değerli piyanistimiz Fazıl Say’ın yeri bir başka çünkü o her gün kendisine hediye ettiği bir piyano ile müzikal gelişimini sürdürüyor, 9 yaşında olmasına rağmen bunun ne kadar kıymetli bir hediye olduğunun bilincinde. Aynı zamanda Arya’nın müzikal gelişimini de takip ediyor Fazıl Say ve zaman zaman önerilerde bulunuyor. Yine Dünyaca ünlü başarılı piyanistlerimiz İdil Biret ve Gülsin Onay da Arya’nın en çok izlediği konserlerini kaçırmadığı ve çok sevdiği değerli piyanistlerimiz” dedi.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500