Evde Ofis Alanları Nasıl Tasarlanmalı?

01 March 2022
Lâl DALAY

Lâl Dalay, 11 Eylül 1996 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 2014 yılında Tevfik Fikret Anadolu Lisesi’nin bitirdi, lise döneminde Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nü birincilik ile bitiren Lâl Dalay, şu anda yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nde devam etmektedir.

Evde Ofis Alanları Nasıl Tasarlanmalı?

  • 01 March 2022
  • 1185 Görüntülenme
  • YORUM

Pandemi ile birlikte ofislerin birçoğu çalışanlarını evden çalışmaya geçirdi, okullar hibrit sisteme başladı ve bu durum yaşam alanlarımızda toplantılarımızı, derslerimizi izole bir şekilde yapabileceğimizin ihtiyacını da beraberinde getirdi. Evlerde toplantı sırasında birinin arkamızdan geçmeyeceği şekilde fonda düz bir duvar veya bir kütüphane olan köşeler oluşturulmaya başlandı. Peki evde çalışanlar için, çalışma alanında ihtiyaç duyulanlar neler ve bir çalışma alanı nasıl tasarlanmalı?

Evden çalışma veya uzaktan çalışma anlamına gelen home ofis, Pandemi öncesinde yazılımcılar, tasarımcılar, metin yazarları gibi evden çalışmaya kısmen daha uygun meslekleri olanlar tarafından tercih edilirken, çevrim içi ortama taşınan birçok meslek grubu da bu sürece adapte oldular. Özellikle her alanda toplantıların evden, uygulamalar aracılığı ile yürütüldüğü bu dönemde, evlerde bu görüşmeler için mekân yaratmak bir nevi ihtiyaç olmaya başladı.

Bilgisayara çokça baktığımız bu dönemde ise çalışma alanlarımızı konumlandırırken gözlerimizi dinlendirmek ve bakış açımızı değiştirebilmenin çalışma verimimize katkısı büyük. Bu sebeple eğer mümkünse çalışma alanını pencere kenarına konumlandırmak ve ara ara doğa ile göz teması kurmak, temiz hava almak çalışma konforunu arttırmaya etki edecektir.

Eğer evinizde bir çalışma odası tasarlıyorsanız veya ofisinizde değişiklik arayışındaysanız, renklerin çalışma alanlarındaki etkisi hakkında bilginiz olması da önemlidir. Renklerin üzerimizdeki etkisi o kadar büyüktür ki bizim o anki ruh hâlimizi, psikolojimizi ve davranışlarımızı direkt olarak etkileyebilirler. Mesela kırmızı renk, kan akışını hızlandırması ve iştahı açması sebepleriyle özellikle gıda firmalarında tercih edilir. Ciddi ve kurumsal ofislerdense tasarım ofisleri için daha uygun bir tercihtir. Kahverengi tonları ise, samimi bir ortam yaratır. Bu sebeple, çalışma alanları ve bekleme salonlarında tercih edilir. Toplantı odalarında ise ciddiyet sağlanması amacıyla kullanımı pek tercih edilmez. Bunun yanı sıra, toplantı alanlarında beyaz kullanımı, temiz ve güvenilir bir amaç vermek için kullanılabilir.

Evinizde bir çalışma alanı oluştururken ise çalışma verimizi arttıracak renklerin tercih edilmesi sizi motive edebilir. Yeşil ve mavi renk tonları, doğadan ilhamını alan renk paletleri, doğal malzemeler ve bitkilerin iç mekânda kullanılması ise size hem konsantrasyon açısından hem de motivasyonun açısından iç mekân konforuna katkı sağlayarak çalışma verimini arttırmaya yarar.

Gün ışığının enerji verici ve motive edici etkisi ise tasarımınızda bir başka atlanmaması gereken etmendir. Güneş ışığının insanın evrimsel sürecindeki büyük çoğunlukta tek aydınlatma kaynağı oluşu sebebiyle aslında gözlerimiz dış mekân koşullarında en doğru ve verimli şekilde çalışacak şekilde adapte olmuştur. Floresan ve LED ampullerin, parlayan bilgisayar ekranlarından şikâyet etmemizin büyük sebebi gözümüzün alışkın olduğu doğal ışık seviyesinden farkıdır. Araştırmalara baktığımızda ise bol gün ışığı alan çalışma alanlarında çalışanların daha üretken olduğu net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Evde ofis alanı tasarlarken bir diğer önemli nokta ise kullanım kolaylığıdır. Bu kolaylık prizlere ve depolama alanına ulaşımımızı rahatça sağlayabileceğimiz bir ortamla ve aydınlatma koşullarının yeterli olması ile ilgilidir. Örneğin çalışma masamıza ters düşen bir ışık okumamızı zorlaştırarak konforumuzu düşüreceği gibi aynı zamanda göz sağlığımızı da etkilemektedir. Yine çalışma ortamında evrakların düzenli olması ve herhangi bir doküman arandığında hızlı bir şekilde bulabilmek yardımcı ekipmanlar ile sağlanabilir. Bu ekipmanlar kimi zaman bir kütüphane alanı olurken kimi zaman ise daha dar alanlarda çözüm üretmemizi sağlayacak masa üstü renkli dosya ayırıcı raflar olabilir. Çalışma ortamınızın düzenli olması hem dikkatinizin dağılmamasına yardımcı olurken hem de aradığınızı hızlı bulmanızı sağlayarak size zamandan tasarruf sağlar.

 

İyi bir şekilde düşünülmüş ve kullanışlı bir ofis alanlarının tasarımının, üretkenliği arttırma etkisi kaçınılmazdır. Bu alanlarda sade ve düzenli tasarımlara yönelmek, çalışma mekânlarımızı doğa ile bağlantı içinde tasarlamak hem evde çalışma sürecimizi daha konforlu hâle getireceği gibi hem de çalışma verimizi arttıracaktır.


Yorumlar

Yorum Yap

500