COVID-19 Hayatımızı Sonsuza Dek Değiştirebilir Mi?

 |  || COVID-19 Hayatımızı Sonsuza Dek Değiştirebilir Mi?
1 June 2020

COVID-19 Hayatımızı Sonsuza Dek Değiştirebilir Mi?

  • 1 June 2020
  • 609 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ile mücadele küresel bazda devam ediyor. Kayıplar, vaka sayıları artık anahtar kelimelerimiz. Gözümüz, kulağımız gelecek açıklamalarda; evlerimizde sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Siz de ellerinizi sık sık yıkıyor, sosyal mesafenizi koruyor ve mümkün olduğunca evden dışarı çıkmıyorsanız, muhtemelen hayatınızda pek çok şey değişmeye başladı bile. Peki Koronavirüs hayatımızı sonsuza dek etkileyecek değişikliklere sebep olabilir mi?

 

Evden Çalışma

Ege Life | COVID-19 Hayatımızı Sonsuza Dek Değiştirebilir Mi?

Pek çok firma çalışanlarını koruma altına almak ve yayılım hızını düşürmeye katkı sağlamak adına çalışanlarına evden çalışma imkânı tanıdı. Evden çalışabilir meslek sahipleri, tüm evrakları ile evlerine kapandı. Koronavirüs öncesi Amerikalı çalışanların yalnızca %7’si evden çalışabileceğinizi savunuyordu. Yani halkın neredeyse tamamı evden çalışma fikrine sıcak bakmıyordu. Ancak geldiğimiz noktada evden çalışmak gerçek bir gereklilik hâline geldi. Bu gereklilik neticesinde dünya küresel bir evden çalışma deneyi gerçekleştiriyor ve sonuçları bizler de ilk elden görmüş olacağız. Erken dönem sonuçlarını gözden geçirecek olursak, evden çalışan insanların yılda 16,8 gün daha üretken olduğu sonucu görülebiliyor. Belki de bu bizlere pandemi sonrası süreçte işten çıkarılmaların azalabileceği ümidini pompalayabilir.

 

Otomasyon

Ege Life | COVID-19 Hayatımızı Sonsuza Dek Değiştirebilir Mi?

Karanlık fabrika fikirleri ve ilk uygulamaları gerçekleştirilirken, tüm insanlık otomasyonun önemine bir kez daha şahit oldu. Koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerden biri hiç kuşkusuz üretim sektörü oldu. Bir fabrikada binlerce kişi arasında çalışan biri olmak son derece korkutucu geliyor olmalı. Ellerinizle çalışırken ne yazık ki evden çalışmak bir seçenek olamıyor. Ancak tamamen uzaktan yönetilen karanlık fabrikalar için bu asla bir sorun değil. Daha fazla otomasyon kullanan, teknoloji çağının getirdiklerine ayak uyduran şirketler insanları fabrikalarda yoğun şekilde bir araya getirmek yerine, üretim bantlarını uzaktan kontrol ederek çarkın dönmesini sağlıyor.

 

Online Eğitim

Ege Life | COVID-19 Hayatımızı Sonsuza Dek Değiştirebilir Mi?

Tüm özel okullar ve devlet okulları pandemi sebebiyle eğitime ara vermek zorunda kaldı. Ancak okullarda online eğitim televizyon ve internet üzerinden devam ediyor. Teknolojiden uzak öğretmenler dahi bu sisteme adapte olmayı neredeyse başardı. Evde eğitim bazı ailelerin uyguladığı bir sistemdi, bu çocukların bazı testlerde okula giden çocuklara göre daha iyi sonuçlar vermesi evden eğitimin yolunu pandemiden sonra da açacak gibi görünüyor. Ancak erken tepkilere dayanarak, çevrimiçi eğitimin sosyolojik açıdan kabul görmesi pek olası değil.

 

Mail ile Oy Kullanımı

Ege Life | COVID-19 Hayatımızı Sonsuza Dek Değiştirebilir Mi?

15 Nisan’da, pandemi ile hâlâ başa çıkmaya çalışılırken Kore’de bir seçim yapılması gerekti. Bunun için alınmış önlemler ise maske ve eldivenden öteye geçmiyor. Seçmenlerin oy kullanacakları alanlara girmeden önce ateşleri de ölçüldü. Ancak seçimlerdeki bu tarz uygulamalar bu yayılımın hızla artmasına sebep olabileceği gibi, daha az oy kullanımına da sebep olabilir. Amerika’daki bazı hareketlenmeler ise posta yolu ile oy kullanılmasının önünü açmaya yönelik. Zira Kasım ayında ABD’de büyük bir seçim söz konusu olacak ve bu seçimlerde posta yoluyla oy kullanılması hâlinde bu yöntem pandemiden sonra da büyük ihtimalle kullanılacak.

 

Çin’e Karşı Sosyal Mesafe

Ege Life | COVID-19 Hayatımızı Sonsuza Dek Değiştirebilir Mi?

Her ne kadar Çin’in konu hakkında suçlanması doğru olmasa da tüm dünyayı etkisi altına alan adeta yaşamı durduran bu hastalık ne yazık ki Wuhan’dan yayıldı. Pek çok söylenti üretilen bir virüs olduğundan yana iken, bazı çalışmalar öyle olmadığını iddia ediyor. Tüm bu karmaşanın üzerine, Çin’e karşı insani birtakım duygularımız da kabarıyor; öfke. Kendilerine karşı geliştirdiğimiz sosyal mesafe fiziki değil, beynimizde. Çin’in dünya üretiminin %20’sini karşıladığı düşünüldüğünde, Çin’e olan güvenimizi yeniden kazanmamız gerektiğini düşünmüyor değiliz.

Kaynak: www.listverse.com

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500