Bursa Gezi Rehberi

 |  || Bursa Gezi Rehberi
1 June 2020

Bursa Gezi Rehberi

  • 1 June 2020
  • 715 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Türkiye'nin dördüncü büyük şehrini bu ay sizler için mercek altına aldık. Bursa'ya şimdilik gidemesek de en yakın zamanda gezi planlarımız canlanacak. Osmanlı'nın ilk başkenti olması ile ünlü Bursa, köklü bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Tarihi dokusu ile birlikte Türkiye Yaşanabilir Şehirler Listesi'nde birinci sırada yer alıyor. Gelin hep birlikte Bursa'da nereye gideceğiz, ne yiyeceğiz bir bakalım!

 

Nereye Gidilir?

 

Cumalıkızık

Ege Life | Bursa Gezi Rehberi

Osmanlı'nın Bursa'da ilk yerleştiği yerlerden biri olan bölge, UNESCO Dünya Mirasları listesinde girmeyi başarmıştır. Osmanlı ve kırsal bölge mimarisinin en güzel örneklerini hâlâ bünyesinde barındırmaktadır. Öyle ki Osmanlı döneminde kullanılan evlerin birçoğu günümüzde de kullanımdadır. Neredeyse tüm evler harika bir renk cümbüşüne ev sahipliği yapmaktadır. Sarı, beyaz mavi ve mor renklere boyanmış evlerin arasında tarihi içinize çekebileceksiniz.

 

Uludağ

Ege Life | Bursa Gezi Rehberi

Eğer Bursa gezinizi kışın planlıyorsanız Uludağ elbette vazgeçilmez rotalarınızdan biri olacak. Türkiye'nin en önemli kış turizmi mekânlarından biri olan Uludağ'ı biz kelimelere dökecek gibi değiliz. 2486 metre yüksekliğindeki bölgede kayak yapmasanız da harika otellerden birinde inanılmaz bir doğayı izleyerek huzura kavuşmak da mümkün!

 

Bursa Atatürk Evi Müzesi

Ege Life | Bursa Gezi Rehberi

Atatürk'ün Bursa'ya geldiğinde yaşadığı evi, Cumhuriyetin 50. yılında müzeye dönüştürülmüş ve halka açılmıştır. Ahşap mimarinin en güzel örneklerinden olan müzeyi mutlaka gezmeli, Atamızın tüm anıları ile karşılaşmalısınız. Zira müzede bulunan eşyaların tamamı Atatürk'ün kullandığı eşyalardır.

 

Ayvaini Mağarası

Ege Life | Bursa Gezi Rehberi

Bursa'nın en doğal güzelliklerinden biri en kalabalık şehirlerden biri olan Nilüfer'de yer alıyor. Macera ve doğa severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken mağara görenleri kendine hayran bırakıyor. Türkiye'nin altıncı en uzun mağarası olan Ayvaini, içerisinde onlarca su birikintisini de barındırıyor. Mağaranın içindeki su birikintisi özel kıyafetler olmadan girilemeyecek kadar soğuk. Ancak 400 metreye varan derinliklerdeki çeşitli su birikintilerinin neredeyse tamamının dibini görmek mümkün!

 

Ulu Cami

Ege Life | Bursa Gezi Rehberi

Bursa'nın bir numaralı sembolü olan Ulu Cami, Bursa gezinizde rotanıza eklemeseniz bile yolunuzun düşeceği bir klasik. 1399 yılında tamamlandığı bilinen Ulu Camii'nin mimarı Ali Neccar'dır. 3165 metrekare alanı ile en büyük ve anıtsal camilerden biri olma özelliğine de sahip. İçi ile ayrı, dışı ile ayrı hayranlık uyandıracak bu yapıyı muhakkak suretle gezmeniz gerekiyor.

 

Ne Yenir?

Ege Life | Bursa Gezi Rehberi

Bursa mutfağı, et ve sebzenin bolca kullanıldığı, saray yemeklerini de unutmayan oldukça leziz bir mutfak. Peki siz Bursa ziyaretinizde en çok ne yemelisiniz? Bizden tavsiye öncelikle elbette Bursa İskenderi’nin tadına bakmanız olacak. Adını ilk yapan İskender Efendi'den alan yemeği bilmeyeniniz yoktur. İskenderi bir de Bursa'da deneyin. Çok meşhur bir başka Bursa yemeği de cantıktır. Cantık normal pide ya da etli ekmeğe benzetilebilir. Ancak oldukça lezzetli olduğunu söylemeden geçmeyelim. Son olarak, Bursa'nın kahvaltısı ile meşhur olduğunu biliyor muydunuz? Şöyle leziz bir kahvaltı için harika mekânlar keşfedebilirsiniz. Evinize dönerken ev yapımı reçellerden depolamayı ihmal etmeyin!

 


Yorumlar

Yorum Yap

500