Bitki Dekorasyonu İçin 8 İpucu

 |  || Bitki Dekorasyonu İçin 8 İpucu
01 Ocak 2022

Bitki Dekorasyonu İçin 8 İpucu

  • 01 Ocak 2022
  • 46 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Evinizde bitkilere yer vermenin son derece önemli olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalara göre bitkilerin restoratif etkisi tüm evler için son derece önemli! Hangi odalarda hangi bitkiler daha faydalı, bitki dekorasyonunda önemli ipuçları neler, evi en çok seven bitkiler hangileri hepsini sizin için derledik. İşte karşınızda birbirinden faydalı ipuçları.

 

En basitten başlayın ve yaşayarak görün.

Ege Life | Bitki Dekorasyonu İçin 8 İpucu

İlk alışverişte mağazadaki her bitkiyi satın almak cazip gelebilir, ancak bitkilerle dekorasyon yaparken çok basitçe başlayın. Büyütmesi kolay birkaç bitki satın alın ve onlara nasıl bakacağınızı öğrenmek için zaman ayırın. Araştırma yapmadan çok fazla bitki almak, ileride bir ev dolusu ölü bitkiye yol açabilir. İşte birkaç öneri; bambular, sukulentler, kaktüsler ve pothos.

 

Bitkilerinizi yerel bir seradan alın.

Ege Life | Bitki Dekorasyonu İçin 8 İpucu

Tüm bitkilerin aynı şekilde yetiştirildiğini düşünüyor olabilirsiniz ancak evinize yakın bir mahalle serası bu iş için son derece önemli bir mekândır. Zira yalnızca bu işi yapan kişiler bu konuda uzmandır ve ölmeden satılabilmesi için bakımları çok düzenli yapılır. Üstelik sizler için son derece önemli bir bilgi bankası da olacaklardır. Bitkilerinizin gelişmesine yardımcı olmak için sulama, güneş ışığı, saksı değiştirme gibi konularda ipuçları onlarda gizlidir.

 

En iyi görünüm için tarzınızla bitkileri eşleştirin.

Ege Life | Bitki Dekorasyonu İçin 8 İpucu

Bitkileri sırf sevdiğiniz için satın almanın yanlış bir tarafı yok. Ancak bitkilerle dekorasyon yapmakla ilgileniyorsanız, evinizin görünümüne uygun bitkileri seçmek isteyebilirsiniz. Modernizmi seviyorsanız, incir veya kauçuk ağacı gibi büyük boy bitkileri düşünün. Görünümü tamamlamak için onları uzun ya da yüksek saksılarla eşleştirin. Çiftlik evi görünümüne bayılıyorsanız, eski metal saksılarda otlar veya aloevera gibi işlevsel bitkiler tercih edin.

 

Banyonuza nemi seven bitkiler yerleştirin.

Ege Life | Bitki Dekorasyonu İçin 8 İpucu

Bitkilerle dekorasyon yaparken banyo ilk fikriniz olmayabilir, ancak yüksek neme sahip bitkiler için harika bir yerdir. Eğrelti otları, orkideler ve barış zambakları, duştan gelen havadaki eklenen nem ile gelişecektir. Hatta salonda bekleyen orkidenizi bir süre banyoda değerlendirmeyi deneyin, özellikle güneş ışığı alan bir banyoda orkideler inanılmaz güzel gelişir.

 

Karanlık köşelerde ışıkla arası olmayan bitkiler kullanın.

Ege Life | Bitki Dekorasyonu İçin 8 İpucu

Evinizin ışık almayan bölümlerine bitki yerleştirmek istemiyor olabilirsiniz. Ancak bu konuda önyargılı olmayın. Güneşten çok haz etmeyen pek çok bitki de evinizin karanlık köşelerini sizler için aydınlatabilir. İşte birkaç örnek: Pothos ve difenbahya.

 

Her boyutta bitki ile hareket yaratın.

Ege Life | Bitki Dekorasyonu İçin 8 İpucu

Tek bir bitki yalnız ve sönük görünebilir. Ancak bir grup bitki, herhangi bir alanla çalışan güzel bir hareket yaratabilir. Tek sayılı ürün gruplarının insan gözüne daha hoş göründüğünü belirten iç mekân tasarımı kurallarından "üç kuralı"na uymanızı öneririz. Eşleşen saksılarla tasarımınızı basit tutun ve tarzınıza uygun çeşitli saksılarla renk katın.

 

Çiçekli bitkileri es geçmeyin.

Ege Life | Bitki Dekorasyonu İçin 8 İpucu

Ev bitkileri denildiğinde genellikle sadece yeşillikleri düşünürüz. Ancak bitkilerle dekorasyonu kolaylaştıran bir dizi renkli ve çiçekli bitki de evlerde son derece ilginç bir görünüm oluşturur. Evinizde harika dekorasyonlar yapmanıza olanak sağlayacak Afrika menekşeleri ve begonyaları düşünün. Hepsi, gür yeşilliklerin yanı sıra cesur ve benzersiz çiçekler de içerir. Renkli yapraklı geleneksel ev bitkileriyle daha çok ilgileniyorsanız, renkli yaprakları olup çiçek açmayan bitkiler de evde bitki dekorasyonunuza fayda sağlayabilir.

 

Saksılar veya bitki stantlarını önemseyin.

Ege Life | Bitki Dekorasyonu İçin 8 İpucu

Evinizde hangi mekâna hangi bitkiyi yerleştireceğinize karar verdikten sonra, mutlaka saksıları da tarzınızla ve bitkilerinizle eşleştirin. Hem form hem işlev güzel olsun derseniz saksılarınızın içine bitkinizin en iyi verimi alacağı fidelik saksısını yerleştirebilirsiniz. Bu noktada askılar ve stantlar da son derece keyifli bir tasarım sürecinin kapılarını açacaktır.

 

Çeviren ve Derleyen: Damla Maramuroğlu

Kaynak: https://www.skh.com/thedirt/interior-decorating-with-plants/

 

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500