Bilecik Gezi Rehberi

 |  || Bilecik Gezi Rehberi
01 March 2022

Bilecik Gezi Rehberi

  • 01 March 2022
  • 791 Görüntülenme
  • YORUM

Ülkemizin en küçük ama en güzel illerinden biri olan Bilecik bu ay rehberimizde! Doğal güzelliklerinin yanı sıra antik çağlardan bu yana son derece önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmasıyla da göz kamaştıran ilimizde, nereye gidilir, ne yenir sizin için derledik. İşte Bilecik!

 

Nereye Gidilir?

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

Muhteşem mimarisiyle göz dolduran kervansaray, 17. yüzyılda yaptırılmış ve günümüzde de restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Avlulu yapısıyla gerçek bir kervansaray mimarisine sahip, Bilecik'e gelip burayı görmeden dönmeyin.

 

Ertuğrul Gazi Türbesi

Osmanlı Devleti'nin kurulduğu Bilecik'in Söğüt ilçesinde bulunan türbe, Osman Gazi tarafından 13. yüzyılda yaptırılmış. Günümüze kadar korunarak gelmeyi başararak çeşitli eklentilerle bugünkü hâlini almıştır.

 

Metristepe Zafer Anıtı

İnönü Savaşlarının kazanılıp, tarihi destanların yazıldığı yer olan, Türk milletinin yenilmezliğini gösteren Metristepe Zafer Anıtı, Bilecik'in en önemli sembollerinden biri. İnönü savaşları boyunca kaybettiğimiz şehitlerimizin anısına yapılmıştır. Tarihin en güzel anılarını hissetmek isteyenler için harika bir rota!

 

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Bilecik'te etnografik, tarihi ve kültürel bir müze yok mu diyorsanız Söğüt ilçesinde Ertuğrul Gazi Müzesi sizi bekliyor. 2000'li yıllarda Türk evi mimarisiyle restore edilerek müze işlevine getirilmiştir. Müzede yalnızca Osmanlı değil Roma ve Bizans dönemlerine ait arkeolojik eserleri de görmek mümkün.

 

Kömürsu Yaylası

Ve doğa aşıkları için de Bilecik'te gidilebilecek muhteşem bir yayla, Kömürsu yaylası! Son derece çeşitli bitki örtüsü ve muhteşem kaynak suyu ile doğa severlerin tutkunu olacağından hiç şüphemiz yok!

 

Ne Yenir?

Verimli toprakları ile tahıl ambarı diyebileceğimiz Bilecik, mutfakta da tahıldan vazgeçmiyor. En popüler yemeklerinden olan kömme ekmeği, ateşin içine gömülerek pişiriliyor.

Bilecik mutfağından bükme ve hodalak gibi ekmek türlerini de denemenizi tavsiye ediyoruz. Et ve pide konusunda da son dere iddialı bir ilimiz olan Bilecik'te mutlaka bir Bileciklinin evinde keklik kebabı yemeyi ihmal etmeyin.

Eğer içinizi ısıtacak bir şeyler arıyorsanız, ekşili kesme aşı çorbası tam damağınıza göre olacak.

 

Hazırlayan ve Derleyen: Damla Maramuroğlu

Kaynak:

www.gezimanya.com

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ertuğrul_Gazi_Türbesi

https://bilecik.ktb.gov.tr/TR-69107/ertugrul-gazi-turbesi.html

http://www.bilecik.gov.tr/sogut-ertugrul-gazi-muzesi#gallery-1

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/bilecik/gezilecekyer/sogut-ertugrulgaz-muzes

http://www.bilecik.gov.tr/komursu-yaylasi

https://gastromanya.com/bilecik-mutfaginda-one-cikan-lezzetler/

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/bilecik/neyenir/cevizli-buzme-tatlisi

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500