Anadolu Efes’in Yenilik Atölyesi İzmir’de

 |  || Anadolu Efes’in Yenilik Atölyesi İzmir’de
01 Kasım 2021

Anadolu Efes’in Yenilik Atölyesi İzmir’de

  • 01 Kasım 2021
  • 59 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Haber ve Fotoğraf: Dilara İlayda Özsoy-Süleyman Gülen

Anadolu Efes Ar-Ge çalışmalarının son halkası olarak Anadolu Efes Yenilik Atölyesi adını verdiği inovasyon merkezi İzmir'de büyük bir heyecanla kurdu. Yeni ürünlerin ortaya çıkarılması, üretim teknikleri üzerine yeni çalışmaların yapılması beklenen atölye ile ilgili Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, heyecanlı olduklarını ve Türkiye'nin dünya bira pazarında daha fazla söz sahibi olmasını sağlayacaklarına inandıklarını belirtti.

+1 Dinlendirme Tekniği Geliştirildi

Anadolu Efes Yenilik Atölyesi’ndeki buluşmada Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş ve Anadolu Efes Türkiye Üretim Direktörü Koray Anar, burada yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Redd grubunun kurucusu ve gitaristi, arkeolog Doç. Dr. Güneş Duru da Anadolu topraklarından doğan biranın arkeolojisi üzerine bir konuşma yaptı.

Anadolu Efes, dünya bira literatürüne üçüncü bir üretim tekniği olarak girmesi beklenen +1 Dinlendirme Tekniği’ni bu merkezde geliştirdi. İki yıllık Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen ve tamamen Anadolu Efes’e özgü olan bu teknik, dünyanın önde gelen uluslararası bira standartları enstitüsü VLB Berlin tarafından onaylandı. Ardından patent başvurusu da yapıldı.

Ege Life | Anadolu Efes’in Yenilik Atölyesi İzmir’de

Türkiye’nin İlk Gluten İçermeyen Ürünü Burada Üretildi

Anadolu Efes Yenilik Atölyesi’nin sektöre kazandırdığı bir diğer yenilik ise yakın zamanda piyasaya sunulan ve gluten içermeyen kategorisindeki ürün oldu. Üç yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen ürün ile şirket Avrupa Çölyak Derneği standardı uygunluk belgesi ve aynı zamanda uluslararası geçerliliği bulunan Crossed Grain logosunu da İngiltere Çölyak Derneği’nden almaya hak kazandı.

İzmir Bilinçli Bir Tercih

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, “Yolculuğumuza 1969 yılında İzmir’de kurduğumuz fabrikayla başladık. İlhamımızı aldığımız bu kent, bizim için varoluş hikayemizi yazdığımız önemli bir noktadır diyebilirim. Bu yüzden Anadolu Efes Yenilik Atölyemizi İzmir’de kurmamız rastlantı değil, bilinçli bir tercih. Bu topraklarda doğmuş bir marka olarak, ürünlerimizi dünyanın 70’ten fazla ülkesinde tüketicilerle buluşturuyoruz. Dünya çapında rekabet eden bir bira üreticisi olarak geldiğimiz nokta, dönüştürücü bir role bürünmeyi, değişime öncülük etmeyi ve geleceği şekillendirmeyi gerekli kılıyor. Anadolu Efes Yenilik Atölyemizde de tam olarak bunu yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

Ege Life | Anadolu Efes’in Yenilik Atölyesi İzmir’de

Biranın Tarihi 12-13 Bin Yıl Öncesine Dayanıyor

Biranın arkeolojisi üzerine bir sunum gerçekleştiren arkeolog Doç. Dr. Güneş Duru, “Son arkeolojik bulgulara göre biranın tarihçesi en az 12-13 bin yıl öncesine dayanıyor. Gelişen arkeolojinin sunduğu olanaklar bize biranın insanlığın olasılıkla en eski içeceği olduğu ve Anadolu’nun malta, biranın üretimine ve gelişimine ev sahipliği yaptığını gösteriyor. Tarihte bira, insanların doğa ve bitkilerle kurduğu etkileşimin en önemli belirleyicilerinden biri. Geçmişte ani değişkenlik gösteren iklim koşullarında besin değeri sayesinde toplulukların hayatta kalmasında bir etken. Üstelik bu besini yıl boyu sağlayabilmek ve koruyabilmek için tahıl üretimine, dolayısıyla tarıma vesile olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500