Olumlu Düşünme Defteri

01 Aralık 2018
Reyhan TANSU ŞENAY

Reyhan Tansu Şenay, Marmara Üniversitesi Radyo TV Sinema bölümünü bitirdikten sonra uzun yıllar çeşitli televizyon kanallarındaki çalıştı ve daha sonra İzmir'deki bir gazetede muhabirlik, editörlük ve yurtdışı yayınları koordinatörlüğü yaptı. İnsan kaynakları ve çocuk gelişimi üzerine eğitimler aldı. Şu anda pazar günleri TRT Kent Radyo'da yayınlanan Sen Büyürken adlı çocuk gelişimi programını ve Anahtar adlı kişisel gelişim programını hazırlayıp sunmaktadır. Bir erkek ve bir kız çocuğu annesi olan Şenay, aynı zamanda kendisine ait yazılarını mutlubiz.com sitesinde paylaşmaktadır.

Olumlu Düşünme Defteri

  • 01 Aralık 2018
  • 527 Görüntülenme
  • 0 YORUM
Olumlu Düşünme Defteri

Her yeni yıl, kendimi, hayatımı, tutumları gözden geçiririm. Olumsuzlukları tekrar etmeme sözü veririm. Hedefler mutlaka belirlidir. Geçen sene yapamadıklarım ilk sırada… Mesela sevdiğim işi yapmak…Daha çok kitap okumak, sinemaya, tiyatroya daha çok gitmek, ya da sevdiklerime daha çok zaman ayırmak gibi…Mesela 2019 için Ege Life yazılarını düzenli yazmak, maddelerimden biri… Pozitif Dergisi’ni ihmal etmemek ikinci… Bazı şeyler var yapmadıkça, görmedikçe uzaklaşıyoruz. Öncelikle bunların farkına varmak gerek. Mesela düzenli olarak çocuğunuzla oyun oynamazsanız, bir süre sonra oyun oynamak aklınıza gelmiyor. Ya da düzenli spor yapmazsanız, bir süre sonra ayaklarınız değil, kafanız bile spor salonuna dönüp bakmıyor. İşte bu listede, önce işe kendimizden uzaklaştırdıklarımızla başlayıp, aslında bizi mutlu eden şeylere zaman yaratmak olmalı. “Zamanım yok” bahanesinin arkasına saklanmamalıyız.

En önemlisi de ağzımıza kim bilir nereden pelesenk olmuş olumsuz düşüncelerden kurtulmalıyız.

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür…
Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür…
Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür…
Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür…
Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür…
Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür…
Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür…
Mahatma Gandhi

Özlü sözler, sosyal medya ortamında yaşam gurularının elinde oyuncak oluyor. O yüzden yazılarımda bu tür sözleri paylaşmayı sevmiyorum. Ancak bu sözler, benim 2019 Mottom olacak. Özellikle “Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelere dönüşür…” kısmı. Çünkü düşünceler de çoğu zaman enerjiyle açığa çıkarak, kalıcı mesajlara ve davranışlara dönüşür. İşte yeni yıl arifesinde dilimizi, düşüncemizi temizleyerek, bir başlangıç yapmayı denemeliyiz. En kötüsü ne olabilir ki? Eğer bunu bireysel olarak başarabilirsek, çocuklarınıza da bir yaşam alışkanlığına çevirebilirsiniz.

Ege Life | Olumlu Düşünme DefteriOğlumun gittiği okulda geçen sene başından beri tuttukları bir olumlu düşünme defteri var. Her gün hayata olumlu bakmayla ilgili kendi belirledikleri mottoları yazıyorlar. Geçen gün bir ders sırasında 25 öğrenci ayağa kalkıp, mottolarını bağırarak dile getirmiş. O kadar güzel cümleler var ki içinde, insan 5.sınıf öğrencilerinin bu kadar yaratıcı olabileceğine inanamıyor. 

Ege Life | Olumlu Düşünme Defteri“Görevim yeni ve farklı bir şekilde dünyaya bakmaktır.”

“Başkalarını sevmeye açığım.”

“Mutlu bir dünya yaratmak için, kendi yarattığım korku ve sınırlamalarının ötesine geçiyorum.”

“Amaçlarımı gerçekleştirmekte yeni kaynaklar arıyorum.”

“Sahip olduklarımın farkındayım.”

“Yaşadığım her an kıymetlidir ve ben bunun farkındayım.”

“Hedeflerimi gerçekleştirmek için mükemmel bir yaştayım.”

“Bunun üstesinden gelebilirim diyerek, korkunun yıkıcı etkilerini ortadan kaldırıyorum.”

“Paylaşmak ve sevgiyi çoğaltmak için şu an bir fırsattır.”

“Şu an, bir armağandır.”

Ege Life | Olumlu Düşünme Defteri
Buraya yazdıklarım sadece bir kısmı… İşte bu olumlu cümleler hepimizin hayatını kolaylaştırıyor. 10 yaşında da olsanız, 70 yaşında da olsanız, şu an bir armağan ve yeni yıl bu armağanı kutlamanın en keyifli zamanlarından biri.

Biz de kendimize olumlu düşünme defteri yaratıp, zihnimizi çözüm yaratmaya programlayabiliriz. Bunu önce kendimiz, sonra da sevdiklerimiz için yapsak, fena olmaz mı?
Herkese sağlıklı, mutlu, huzurlu ve olumlu düşünebildiğimiz bir yıl diliyorum.
 
Reyhan Tansu Şenay

Yorumlar

Yorum Yap

500