Not Alın, Not Akademi Açıldı!

 |  || Not Alın, Not Akademi Açıldı!
1 Eylül 2018

Not Alın, Not Akademi Açıldı!

  • 1 Eylül 2018
  • 680 Görüntülenme
  • 0 YORUM


NOT ALIN, NOT AKADEMİ AÇILDI!

Ege Life | Not Alın, Not Akademi Açıldı!


Her yaşta insana İngilizce öğretme gayesiyle yola çıkan Not Akademi, Çankaya'da eğitim vermeye başladı. Akademinin kurucusu Özge Aslan ile Not Akademi’yi ve “Yabancı dil nasıl öğrenilmeli?” konusunu konuştuk.


Not Akademinin ilk başta kimin elinde doğduğunu öğrenebilir miyiz?


Ben Özge Aslan. İngilizce ve Rusça öğretmeniyim.  Dil eğitimi konusunda çift diplomam var. On yıldır öğretmenlik yapıyorum. On yıllık tecrübenin sonunda da artık kendi eğitim kurumumuzu açmaya karar verdik.


Bu kurumu kimlerle birlikte açtınız? Eğitim kadronuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kurucusu olarak ben kendimi şöyle anlatayım. İki yaşındayken Amerika’ya gittim. Lise eğitimim de dahil olmak üzere üniversiteye kadar orada okudum.  Türkiye'ye döndüğümde önce Rus Dili ve Edebiyatı, ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü tamamladım.  Virginia International University'de master yaptım.  

Diğer öğretmenlerimize gelecek olursak eğer, buradaki eğitim kadrosunda da ana öğretmenimiz Simge Özler’in -o da kardeşim olur- aynı şekilde yurt dışı tecrübesi olmakla birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi'nden mezun. Hem Almanca hem İngilizce olmak üzere yine onun da çift diploması var. Onun dışındaki öğretmenlerimiz de yurt dışı tecrübesi bulunan kişilerden oluşuyor. Bunun nedeni ise,  burada aksana çok dikkat etmemiz. Biliyorsunuz yanlış öğretilen bir şeyi düzeltmek çok daha zordur her zaman. O yüzden telaffuz bakımından güçlü, öğretmenlik bilgisine eğitimine ve diplomasına sahip kişilerle çalışıyoruz. Yani sırf yabancı olması benim için öğretmenlik yapabileceği anlamına gelmiyor. Şöyle değerlendirin, bir Türk olarak Fransa’ya gittiğinizde siz de yabancı kategorisindesiniz ama bu size Türkçe öğretme yetkinliği vermiyor. Bu yüzden öğretmen seçiminde en dikkat ettiğimiz hususlar bunlar olmuş oluyor. Hem aksan hem de öğretmenlik bilgisi ve yeterliliği. 

Ege Life | Not Alın, Not Akademi Açıldı!


“Öğrenci merkezli bir eğitim vermeye önem gösteriyoruz.”

Nasıl bir eğitim veriyorsunuz? Eğitim sisteminiz nedir? 

Biraz farklı olarak biz burada daha çok öğrenci merkezli bir eğitim vermeye önem gösteriyoruz. Yani öğretmen daha çok yol gösteren kişi, destekleyen kişi oluyor. Çünkü açık konuşmak gerekirse dil öğrenmek matematik öğrenmeye benzemiyor. Ben size burada kalkıp üç saat boyunca formül ezberletemem, formül ezberleyerek de dil öğrenilmez. Çünkü en büyük yaptığımız yanlış şu, dilin bir iletişim aracı olduğunu unutuyoruz. İletişim demek gramer bilmek anlamına gelmiyor. Okuduğunu anlamak da bir iletişimdir. Gramer gerekiyor mu, evet ama gramer bilgisi her zaman entegre edilir. Yani bizim vermek istediğimiz şey hiçbir zaman gramer değil; çünkü bunu zaten öğreneceksiniz. 

Çeşitli aktiviteler üzerinden öğrenci merkezli bir eğitim sistemiyle ilerliyoruz. Öğrencilere her dönem sunumlar yaptırıyoruz.  Kitap okuma alışkanlığını kazandırıyoruz. Farklı olarak “Movie  Club” etkinliğimiz var. Türkiye'de çoğu okul ve kurumdan farklı olarak yapıyoruz bunu. Uzun bir süre çalışılmış bir projedir. Farklı sistemlerle öğretiyoruz. Yani öğretmen direkt sınıfa gelip “Haydi filmi izleyelim.” demiyor. Bunun ayrıca ön çalışması gerekiyor. Sonrasında ayrı bir çalışma oluyor ve her hafta düzenleniyor. Öğrencilerin daha aktif rol aldığı bir eğitim sistemiyle ilerliyoruz. Kitap bizde sadece bir araçtır, bir kaynaktır. Kitabın, hangi seviye olursa olsun, hangi kitap olursa olsun, her sayfası bizde tamamlanmaz. Öncelikle her öğrencinin bir birey olduğunu unutmamak gerekiyor. Öğrencilere bir birey olarak yaklaşıyoruz. Yedi yaşında da olsa, yetmiş yaşında da olsa... Farklı öğrenme stillerini  entegre ederek  aktarmaya çalışıyoruz.  Avrupa dil portfolyosuna da uyumlu gidiyoruz.


Ege Life | Not Alın, Not Akademi Açıldı!


Eğitim felsefeniz var mı? Sisteminizi bir felsefeye dayandırıyor musunuz?

Blended Learning modelini kullanıyoruz. Flipped Classroom tekniklerini ve Immersion tekniklerini kullanıyoruz. Yani bir nevi biz sizi İngilizcenin içine atıyoruz.  Yaşatarak öğretmek... Şunu da belirtmek isterim ki; öğrenci kuruma girdiği andan itibaren bizimle tamamen İngilizce  iletişim kuruyor.  Burada kantinde ve  teneffüsler dahil İngilizce iletişim kuruluyor. Öğrenci kapıdan girdiği andan itibaren İngilizce eğitim odaklı hale geliyor. 

Bizde “Teacher” (öğretmen) kelimesinin  kullanmak yasak; çünkü “teacher”  bir hitap ediş şekli değil. “Teacher” sadece bir meslek adıdır. Burada, Türkiye'de siz  öğretmen diye hitap etmiyorsunuz öğretmene, öğretmenim ayrı bir kavramdır. Böylece dildeki ince detayları  öğrencilerin kavramasını amaçlıyoruz.  Bunu da tabii yaşayarak görerek öğrenecek, tam da buna odaklanıyoruz. 


Açılışınızı ne zaman yaptınız? Kayıtlarınız ne zaman  başlıyor? 

11 Ağustos’ta büyük açılışımızı  yaptık. Kayıt dönemimiz başladı, şu an indirimli kayıt alıyoruz.  İlk yılımız olduğu için  Eylül-Ekim döneminde  kış kurslarımız başlayacak. Yıl boyu süren eğitimlerimiz var, dönem dönem tamamlanan eğitimlerimiz var. Bunun nedeni de şu; biliyorsunuz ki küçük öğrencilerin hem okulu hem sosyal  aktiviteleri var -ki olması gerekiyor- o yüzden çift günlü programlar ağır gelebiliyor. Biz de buna göre düzenliyoruz. Yetişkinlerde çift günlü program olanakları daha fazla. Kayıtlarınız açık ve devam etmekte...


Ege Life | Not Alın, Not Akademi Açıldı!


Yaş grupları nasıl oluşuyor?

Bütün yaş gruplarımız mevcut. Küçük  yaş gruplarını da alıyoruz, yani okuma yazmayı bilmeyen  öğrencilerimiz de var. Fakat onların grupları biraz daha farklı. Onlarda hafta içi saatlerinde olan programlar tercih ediliyor. Tamamen oyun üzerine ve  sadece ve sadece İngilizce  konuşularak ilerleniyor. 

Yetişkinlerde genellikle hafta içi akşam hafta sonu akşam saatlerini tercih ediyoruz; çünkü hafta sonu gündüzleri daha çok ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri  burada olmuş oluyor.

İzmir’de kurulan kurumumuz kaliteli eğitimi kendisine ilke edinmiştir. İngilizce öğrenmek isteyen herkesi hedef kitlesi içerisinde düşünen kurumumuz en son yöntem, teknik ve kaynakları kullanmakta ve uygulamaktadır.

Biz insana yatırım yapmayı, müşteriyi memnun etmeyi ve uzman personel ile çalışmayı kendimize misyon ediniyoruz. 

-Kullandığımız eğitim modelleri : Blended Learning Modeli, Flipped Classroom Modeli, Immersion Tekniği.

-Genel İngilizce - Sınav İngilizcesi - İş İngilizcesi olmak üzere çeşitli programlarımız mevcut. 
İletişim bilgileri: 

Telefon: 0232 483 4833 - 0555 183 4833        

Adres: İsmet Kaptan Mah. Hürriyet Bulv. No:5/1 Musullugil İşhanı Kat:4 No:43 Konak İzmir

Web Sitesi: http://www.notakademiingilizce.com/

Instagram: not_akademi  /  Facebook: Notakademi

 

Yorumlar

Yorum Yap

500