Naz Ölçal: “KENDİ SEVGİ ANLAYIŞIMI YANSITIYORUM”

 |  || Naz Ölçal: “KENDİ SEVGİ ANLAYIŞIMI YANSITIYORUM”
01 Ekim 2020

Naz Ölçal: “KENDİ SEVGİ ANLAYIŞIMI YANSITIYORUM”

  • 01 Ekim 2020
  • 484 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj: Süleyman Gülen

 

Naz Ölçal:

KENDİ SEVGİ ANLAYIŞIMI YANSITIYORUM”

 

“Yoksun” parçasıyla bir zamanlara damga vurarak çıkış yapan genç, dinamik ve duygulu bir şarkıcı: Naz Ölçal. Hayallerinden, motivasyonlarına kadar hayatta gelmek istediği yerleri bize samimi bir şekilde anlatan şarkıcı, önüne çıkan binlerce engele rağmen mücadeleyi sürdüreceğini belirtti. Takipçilerine hayallerinden vazgeçmemeleri gerektiğini ve kötüye kulaklarını tıkamaları mesajını veren Ölçal, harika sürprizlerinin olduğunu da ekledi.

 

“SEVGİYİ HATIRLATAN BİR ŞARKI OLDU”

 

Son tekli parçanız “Sarıl Bana” dinleyicilerinizle buluştu. Toplamda altıncı tekli parçanız oldu. Son parçanızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Sarıl Bana’yı her zamanki “sevgi” anlayışımı yansıtmasıyla tanımlıyorum. Sarılmanın, hayatın kısalığının ve öngörülemezliğinin farkında olarak sevmenin, iyi kileri fark etmenin bende her zaman için büyük bir yeri olmuştur. Hep bunları düşünerek yaşadım, bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Ve bu şarkıyla birlikte de birbirimize sarılmanın bize büyük duyguları hatırlatmasını sağlamak amacıyla bir akım başlattık. Sosyal medyada birbirimize, diğer canlılarımıza sarılırken paylaştığımız fotoğrafların altına sarılmanın bizim için önemini anlattık. Herkesçe samimi bulunan ve samimi duyguları hatırlatıp tekrar yaşatan, ilan edilmesi gereken en önemli duyguyu; sevgiyi hatırlatan bir şarkı oldu sanırım.

 

Ege Life | Naz Ölçal: “KENDİ SEVGİ ANLAYIŞIMI YANSITIYORUM”

 

Şarkı sözleri yazarken nelerden ilham alıyorsunuz?

İlham denen şey her an, her şeyden gelebilen; bazen zorlasanız da bekleseniz de hiç gelmeyen bir araç. Çünkü zaten içinizde ve kafanızda olan hisleri kelimelere ve melodiye döken sizsiniz. Bunları harmanlayarak belirli bir armoni yaratan ise ilhamdır. Rolü küçümsenemez ama işin büyük payı da size düşer. Bu yüzden benim şarkılarımı yazmam ve bestelemem tamamen yaşadıklarım, hayal gücüm ya da ruhumdur. Ama bunları bir armoni içerisine sokmama yardım eden şey, yani ilhamım okuduğum kitaplardır diyebilirim ancak.

 

“BAŞKA DÜŞÜN BAŞLANGIÇ ÖYKÜSÜ”

 

Şebnem Ferah için “Yoksun” parçasını yazdınız ve daha sonra kendisiyle tanışma fırsatı yakaladınız. Sizin için nasıl bir duyguydu?

Her zaman kurduğum hayallerin bir gün mutlaka gerçekleşeceğine inanan biriydim zaten. O yüzden, öyle ya da böyle, bir gün ona ulaşacağımı biliyordum. Ama bu şarkı sayesinde olacağını tam tahmin edemezdim. Bu yüzden benim için öngörülebilen bir olaydı ama tarifi imkânsız, insana kendini “Her şeyi yapabilirim” dedirten ve mucizevi hisler yaşatan bir duyguydu. Hayatımın tamamen başka yerlere yönlendiği bir sürü anım oldu, olacak da... Ama hiçbiri onun kadar özel olmayacak. Çünkü ilk “en büyük hayalim” oydu ve şu an “en büyük hayalim” dediğim bir sürü başka düşün başlangıç öyküsüydü.

 

Ege Life | Naz Ölçal: “KENDİ SEVGİ ANLAYIŞIMI YANSITIYORUM”

 

“Yoksun” parçanızın çıktığı dönemde bu kadar beğeni almasını bekliyor muydunuz? Hisleriniz ne oldu?

Hayır beklemiyordum. Çünkü bu sadece Şebnem Ferah’ın görmesini istediğim için yazıp kaydettiğim bir şarkıydı. Youtube’un gücünü bilmiyordum ki o zamanlar zaten yeni yeni ivme kazanmıştı dijital ortamda müzik. O yüzden o yaşta, tamamen masum ve saf niyetlerle ve ütopik hayallerle “Belki YouTube’da şarkımı görür, tanışırız ve silerim şarkıyı” düşüncesiyle paylaştım bu şarkıyı. Zaten utangaç biri olarak milyonların beni izleyerek, hiç üzerinde çalışmadığım, kimseden yorum almadığım, benim bile nasıl olduğunu bilmediğim sesimden benim sözlerimi dinlemesi benim için bambaşka bir hayatta mümkün olabilecek bir durumdu ancak. Fakat ilk günden itibaren inanılmaz bir izlenme gerçekleşti, 5 ay sonra 1 milyon izlenmeye ulaşmıştım. Çok farklı, yine çok özgüven kazandıran ve gururlandıran bir duyguydu. Basitçe, masumca, hiçbir şey beklemeden yapılan minik bir olayın, devleştirilip, herkesin evinde yuva bulduğuna şahit olmuştum. Ve ilk kez bu kadar yuvam olmuştu.

 

“KASITLI ENGELLER İLK MOTİVASYONUMDU”

 

Güzel sesinizle ve genç yaşınızla fark yarattınız. Bu uzun yolda motivasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz?

Kötü niyetli eleştiriler, acımasızca yapılan aşağılamalar, önüme konulan binlerce kasıtlı engel benim ilk motivasyonum oldu sanırım. İlk başta bunun gerçekten engel olduğunu düşünüyordum ama sanırım hırslı yapım bunları engelden çok, teşvik olarak algıladı. Engelledikleri insanların, engelleyen insanların egolarını tatmin etmeleri için bir nimet olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden onların egolarını değil ama kendi hayatımı tatmin etmek için ilerlemenin daha önemli olduğunu biliyorum. Ailemin bana verdiği emek, benim hayatta kalma savaşım, yazmam, üretme aşkım, hırsım, başarı inadım, hayatı sevişim, bir şeyler yapıyor olmak isteğim benim motivasyonlarım arasında. Pes etmemek... Zaman zaman bu hataya çok fazla düşüp, ne kadar yanlış olduğunu sonradan fark ettiğim tek yanlış olsa gerek. Pes etmeyip, gözlerini yanlışlara, kötü niyetlere kapattıktan sonra yalnızca kendini dinlerse insanın başaramayacağı şey yok.

 

Ege Life | Naz Ölçal: “KENDİ SEVGİ ANLAYIŞIMI YANSITIYORUM”

 

Genç şarkıcılara yeterince şans verildiğini düşünüyor musunuz?

Dijital ortamın hızı ve büyüklüğü herkes için çok büyük şans. Üstelik herkes kendi müziğini kendi yapabiliyor ve anında dijital ortama yükleyebiliyor. Gerisi şans, müziğin, sözlerin gücüyle alakalı. Tabii bu işin reklamı, elinden tutanı, yol göstereni gibi birçok detay var ki bunlar da işin çok büyük kısmını kapsıyor. Bazen müziği çok iyi olan insanlar, sırf reklamı olmadığından, kendini gösteremediğinden fark edilmeyebiliyor. Bazıları da bu kadar çok kendini göstermeye çalışan üreticiler arasında kaybolup gidiyor. Büyük sanatçılarımızın da genç sanatçılara şans verdiği gerçeğini de yadsıyamayız, fakat sanırım biraz daha fazla görmek gerekiyor.

 

“DEĞİŞİK BİR NAZ İLE GELİYORUM”

 

Gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

1 ay içinde 2 yıldır üzerinde çalıştığım ve önüne sürekli engeller konan, ama benim için çok farklı bir insanı, duyguyu ve kısıtlanmışlık, yalnızlık, bunalmışlık hissini anlatan yeni şarkım çıkıyor. Klibi üzerinde ise aylardır çalıştık, fikirler ürettik, bozduk, yeniden ürettik… Öncelikle, sözü-bestesi bana ait olan bu şarkım için çok heyecanlıyım. Daha sonra, single’dan sonra çıkacak olan ve konserlerimde benden duyulması çok sevilen bir şarkının cover versiyonunu yayınlayacağız. Artık daha değişik bir tarz, değişik bir Naz ile geliyorum diyebilirim. Çok heyecanlıyım.

 

Ege Life | Naz Ölçal: “KENDİ SEVGİ ANLAYIŞIMI YANSITIYORUM”

 

Sizi İzmir’de dinleyicilerinize şarkılar söylerken görecek miyiz?

İzmir’e gitmeyi, orada konserler vermeyi çok istiyorum. Pandemi biter bitmez, sosyal hayat normale döner dönmez orada bulunmak hedeflerimiz arasında. Az kaldı diyebiliriz. (gülüyor)

 

Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Herkese mutlu, hayallerinin hiç bitmeyeceği bir hayat diliyorum. Hayallerinizden, hedeflerinizden ve yolunuzdan asla vazgeçmemenizi, kötüye kulaklarınızı kapatıp, her zaman nasıl istiyorsanız öyle olmanızı dilerim. Ve beni takipte kalın, çünkü harika sürprizlerimiz var.

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500