Dönem Şapkaları Geri Döner mi?

MODA |  || Dönem Şapkaları Geri Döner mi?
1 Şubat 2020

Dönem Şapkaları Geri Döner mi?

  • 1 Şubat 2020
  • 598 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Tarih ilginç insanlarla, olaylarla ve fikirlerle doludur- her dönemi benzersiz kılan şeyin bir kısmı modadır. Dünyanın neresinde olursanız olun, moda seçimleri herhangi bir zamanda kültüre sıkı sıkıya dokunmuştur. Şapkalar, özellikle pratiklikten daha fazla estetik değer taşıyan bir aksesuardır ve her birinin tarihi büyüleyicidir. Sizce insanlar tarih boyunca ne tür şapkalar giydiler ve neden? Eski dünyadan nispeten yeni zamanlara kadar, şapka söz konusu olduğunda garip moda trendleri vardı, ancak muhtemelen en seçkin terzi tekliflerinden birkaçını geri getirmenin zamanı geldi. Tarihi başlıklar elbette boyut, pratiklik ve çekiciliğe göre değişir; ancak içeriğimizde tarihi kafaların üzerinde ortaya çıkan en dikkat çekici tarihi şapkalardan bazıları mevcut! Eski moda trendleri, moda dünyasında geri dönüş yapma eğilimindedir. Tarihsel şapkalar söz konusu olduğunda, sizce hangi şapkalar geri dönmeli?

 

1. Cloche Şapkalar

Ege Life | Dönem Şapkaları Geri Döner mi?

1908 yılında Caroline Reboux tarafından Fransa'da tasarlanan cloche şapkaları, I. Dünya Savaşı'ndan sonra popüler oldu. Fransızcada "çan" anlamına gelen cloche, keçeden oluşuyordu ve bir kadının kafasına kişiselleştirilmiş bir uyum sergiliyordu. Cloche şapkalar daha önceki dönemlerin ayrıntılı, büyük şapkalarının karşısına konan zarif bir görünüm yaratır. Cloche moda trendi 1920'lerde zirveye ulaştı, 1930'larda da kullanılmaya devam ettiler. 1940'larda ve 1950'lerde düşüşe geçtiler, ancak 1960'larda tekrar moda oldular. Cloche şapkasında belirli bir cazibe var; sofistike ve kullanıcıların göz temasından kaçınmasına olanak sağlarken, dağınık saçları gizleyebilir. Bir geri dönüş kötü olmazdı doğrusu.

 

2. Kep (Cap) Şapkalar

Ege Life | Dönem Şapkaları Geri Döner mi?

Düz bir cap, 19. yüzyılda sokak köşesinde gazete satan bir çocuğun görüntülerini uyandırabilir veya golfçülerle ilişki kurabilir. Her iki durumda da düz kapak bir süredir var ve farklı formlar aldı.

Önde kısa bir uzantısı olan küçük, yuvarlak bir başlık olan düz kepler, İngiltere'de 15. yüzyılın başlarında kullanılmaya başladı. Düz kepler, tüvit veya yünden oluşuyordu ve yün endüstrisini teşvik etmek için İngiliz Parlamentosu, soylular hariç, altı yaşın üzerindeki tüm erkek ve erkeklerin onları giymelerini gerektiren bir yasa çıkarmıştı. Mevzuat sadece 16. yüzyılın sonlarına kadar duruyordu; ancak o zamana kadar düz kapak işçi sınıfı kıyafetin bir parçası hâline gelmişti. İngilizler ve İrlandalılar kitlesel olarak düz kapaklar giydiler ve ABD’ye göçmen olarak gittiklerinde yanlarında götürdüler. ABD'de düz şapkalar "gazeteci çocuk şapkaları" veya "cabbie şapkaları" olarak biliniyordu; ancak alt sınıf erkeklere özel değildi.

3. Stetsonlar

Ege Life | Dönem Şapkaları Geri Döner mi?

Stetson kovboy şapkası, temel yapısında güneşe, rüzgâra ve yağmura direnmek için yapılmış geniş kenarlı, yüksek taçlı bir şapkadır. 1830'larda New Jersey'de bir şapkacı olan John B. Stetson ilk Stetson'u yaptı. Stetson'da tüberküloz tanısı vardı, bu yüzden sağlığı için batıya taşındı. Sınıra girerken şapkasını kunduz postundan biçimlendirdi ve çok amaçlı oldu. Başının üstünde bir soğuk hava cebi tuttu (bir erkek ya da atı için su tutabilir) ve yüzünü dış etmenlerden gölgeledi. Efsaneye göre, insanlar ilk başta şapkasını ciddiye almadılar; ancak 1860'larda sağlığı iyileşti- böylece küçük bir şapka şirketi kurmak için doğuya geri döndü. 1865 yılında Philadelphia'da Stetson Hat Company'yi kurdu ve şapkalarını satmaya başladı, dayanıklı, koruyucu ve ömür boyu yatırım olarak tanıttı. 1950'lerde, çoğu Stetson şapkalarını batıya devretti; ancak başlık da erkeklik ve tokluk ile yakın bir ilişkiye sahipti. Stetson şapkalar hâlâ popüler ve ülke müzisyenleri bu şapkaları filmlerde ve televizyonda giymeye devam ediyor. Bununla birlikte, Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri dışında yaygın bir yeniden canlanma muhtemel görünmemektedir.

 

4. Panama Şapkalar

Ege Life | Dönem Şapkaları Geri Döner mi?

Ekvador, Peru ve Venezuela gibi Güney Amerika ülkelerinde yapılan şapkaların adı Panama, çünkü 19. yüzyılda sadece Panama'da mevcuttu. 16. yüzyılda İspanyollar bölgeyle temas etmeden önce insanlar şapka takıyordu. Panama şapkaları, güneş ışığını saptırabilen hafif ancak güçlü ve nefes alabilen bir başlıkta birlikte dokunmuş samandan oluşuyordu. Teddy Roosevelt ve Humphrey Bogart gibi kayda değer Amerikalılar ve Kral VII bu şapkaları kullandı. Fotoğraf ve yazılı basın, herkesin bildiği, popüler erkeklerin görüntülerini sunarak bu trendin artmasına yardımcı oldu. Dünya gezginleri, seçkin sporcular ve diğer yüksek sınıf erkekler arasında popülerdi. Panama şapkaları bir zamanlar olduğu kadar popüler değil ama bu bir diriliş yaşamayacakları anlamına gelmiyor.

 

5. Bere Şapkalar

Ege Life | Dönem Şapkaları Geri Döner mi?

Bir bere, diğer birkaç şapka stilinin temelini oluşturur, ancak aslında bir erkeğin veya kadının kafasının etrafına giyilen basit ve yumuşak bir bez parçasıdır. Orta Çağ boyunca, ucuz, bol ve hava koşullarına dayanıklı olduğu için bereler en çok keçe ile yapıldı. Erken modern döneme kadar, keçe şapkalar olarak bilinen bereler, köylü sınıflarının temeliydi. Fransızlar 19. yüzyılda "bere" terimini üretti ve şapkalar köylü ve köylü ayaklanmalarını temsil etmeye devam etti. 20. yüzyılın başlarında, siyah bereler, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kadınlar için moda oldu; ancak yüzyılın ortalarında, bereler askeri üniformalarda yaygınlaştı. Hâlâ sanat ile ilgili kişilerin kullandığı bereler mevcut, çok da geride kalmış sayılmazlar.

 

6. Süvari Şapkası (Cavalier)

Ege Life | Dönem Şapkaları Geri Döner mi?

Süvari şapkası -büyük, geniş kenarlı bir başlık- bir tüy ile süslenmiş keçe veya kunduz postundan oluşuyordu. Tüy genellikle bir devekuşu tüyü idi. Şapka genellikle bir tarafa eğiktir; ancak şapkalar büyüdükçe, bir tarafı bir iğne ile tutturuldu. 16. ve 17. yüzyıllarda popüler olan cavalier şapkalarının, Avrupa'da popüler olanları daha büyük ve gösterişliydi. Erkekler tarz bir görünüm elde etmek için fırfırlar, dantel ve cesur renkler giyerlerdi. Şapka bu görünüm için gerekliydi. İngiltere'de, 1640'ların İngiliz İç Savaşı sırasında Kral I. Charles'ın destekçileri, bu abartılı şapkaları giydikleri için "cavaliers" lakabına sahiptiler.

 

7. Bicorne

Ege Life | Dönem Şapkaları Geri Döner mi?

Bicorne şapkaları tanıdık gelmeyebilir; ancak neye benzediklerini biliyorsunuz: Napolyon'u düşünün. Napolyon'un bicorne şapkası yandaydı- böylece insanlar onu kolayca tanıyabilirlerdi. Bicorne trendinde şapkanın ön ve arka boynuzları vardı. İki boynuzu için adlandırılan Bicornelar, tricorne şapkalarının bir uyarlamasıydı ve 19. yüzyılda tipik olarak keçe ve kunduzdan yapılmış askeri üniformalarda öne çıktı. Ön ve arkada boynuzları sayesinde, kullanıcılar güneşten ve sert havalardan gözlerini koruyabiliyorlardı. Donanma amiralleri ve kaptanları yani, başarı seviyelerine göre giyinmekle ilgilenen üst düzey memurlar, bu şapkaları tercih ediyordu. Bicornelar bugün hâlâ bazı deniz subayları için tören kıyafetlerinin bir parçasıdır.

 

8. Escoffion

Ege Life | Dönem Şapkaları Geri Döner mi?

Avrupa'da 14. ve 15. yüzyıllarda popüler olan eskofyonlar, çok sayıda varyasyona sahip bir başlıktı; ancak genellikle bir kadının kafasını çerçeveleyen doldurulmuş bir bezden oluşuyordu. Eskofyonlarda boncuklar, kurdeleler ve çiçekli süslemeler vardı. Gazlı bez veya ipekten yapılmış bir eskofyonun altında genellikle bir çene, yanak veya boyun kaplaması vardı. Bir kadının kafasında kulaktan kulağa uzanan bir versiyonunun yanı sıra konik, kelebek veya kalp şeklinde çıkıntılar içeren İtalyan ve Fransız türleri de kullanılıyordu. Bu şapkalar orta çağ prensesleriyle ilişkilendirilir ve bu kişiler tarafından sıkça kullanılırdı. Eskofyonlar asla geri gelmeyebilir, özellikle de en büyük ve çılgın olanlar- ama bir prenses gibi görünmek istediğinizde onu arayacaksınız.

Kaynak: www.ranker.com

 

  • Damla KILINÇ MARAMUROĞLU

Yorumlar

Yorum Yap

500