Mert Rüstem: “Her Fotoğraf Belgeseldir”

 |  || Mert Rüstem: “Her Fotoğraf Belgeseldir”
01 Ağustos 2020

Mert Rüstem: “Her Fotoğraf Belgeseldir”

  • 01 Ağustos 2020
  • 326 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Röportaj ve Fotoğraf: Süleyman Gülen

Karşıyaka Belediyesi tarafından 2011 yılında açılan Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi’ni, şimdiye kadar binlerce insan ziyaret etti. Dedesi Hamza Rüstem’den fotoğraf bayrağını devralan kültürel mirasın son temsilcisi Mert Rüstem ile müze ve fotoğraf üzerine konuştuk. Fotoğrafın tarihi önemine vurgu yapan Rüstem, “Her fotoğraf belgeseldir” dedi.

İzmir Karşıyaka’da bulunan Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, hem Karşıyaka hem de İzmir tarihinin belgelerini taşıyor. Haftaiçi 08.00 ile 17.00 arası ziyarete açık, sadece Pazar günü kapalı olan müze, adını bir Müslümanın kurup işlettiği ilk fotoğrafhanenin (1897) kurucusu Bahaeddin Rahmi Bediz’in çırağı olan Hamza Rüstem’den alıyor. Film stüdyosu, karanlık oda, Hamza Rüstem Salonu ve cihazlar şeklinde 4 bölümden oluşan müzenin bahçesi oldukça geniş. Karşıyaka Belediyesi’nin tahsis ettiği alanda müze; bahçesinde amatör fotoğrafçıları desteklemek için sergi salonu, gerçek fotoğraf deneyimi yaşatmak için de Camera Obscura odası barındırıyor. Bahçesinde bir de İzmir’e fotoğraflarıyla büyük katkı sağlayan Hamza Rüstem’in heykelini barındıran müze görülmeye değer.

Ege Life | Mert Rüstem: “Her Fotoğraf Belgeseldir”

Böyle bir müze fikri nereden çıktı?

Biriktirenler iki türlüdür. Bir kısmı biriktirir ve saklar onları gördükçe mutlu olur. Bu sınıfa giren koleksiyonerler sahip olmayı sever, herkesten saklarlar. İkinci grup toplamayı da paylaşmayı da sever. Biriktirdiklerini göstermekten keyif alır. Herkesin içinde yaptıklarını göstermek, paylaşmak, gururlanmak duygusu vardır. Sadece kendiniz için bir şeyler saklarsanız topluma faydanız olmaz.

 

“KOLEKSİYONERLİĞİM 1997 YILINDAN…”

 

Ben ikinci gruba dâhilim. Biriktirmeyi de paylaşmayı da severim. Koleksiyonerliğimin başlangıcı 1997’dir. Tutkuyla başladığım koleksiyonculuk serüvenime aldıklarımı ofisimde sergileyerek başladım. Gelen giden dostlarımın müşterilerimin ilgisini çekmeye başladı. Zamanla sergiler açmaya, sunumlar yapmaya başladım.

Zamanla elimdekiler çoğaldı, çoğaldıkça değerlendi. Sergilerime gelenler, sunumlarımı izleyenler ülkemizde bulunmayan Fotoğraf Müzesini açmam konusunda beni yüreklendirdiler… Zamanla elimdekileri paylaşmak, daha geniş kitlelere ulaşmak için kalıcı bir müze fikri mantıklı geldi. Açılacak müze ile daha çok fotoğraf severe ulaşabilecek, konuya duyarlı kesimleri bir araya getirebilecektim. Araştırmacılar içinde yeni bir olanak olacaktı. İşte böyle başladı bende müze fikri 2002 yılında.

 

Ege Life | Mert Rüstem: “Her Fotoğraf Belgeseldir”

 

“GEÇMİŞİN GÜNÜMÜZE TAŞINMASI”

 

Fotoğraf sizin için neyi ifade ediyor?

Fotoğraf benim için belgedir. Anıların saklandığı yerdir. Rastgele çekilen bir fotoğraf bile yıllar sonra bize içinde akladıklarını anlatır. İşte bu yüzden çok değerlidir fotoğraf. Geçmişi günümüze taşır, belgeler… Kiminde bir şehrin, bir yerin bir köşesi tüm ihtişamı ile yer alır, bazılarında basit bir reklam çok şey söyler bize, birkaç genç hanım dönem giyim kuşamını, belki de takıları, saç modellerini fısıldar kulağımıza, kimi kareler tarihtir, törenler, açılışlar, ünlüler, siyasiler…. Kısaca her fotoğraf belgeseldir.

 

“GEÇMİŞE SAHİP OLUN”

 

Genç fotoğrafçılar için ne gibi planlarınız var?

Gençler geleceğimiz yarınlarımızdır. Müzemizi de ziyaret eden en kalabalık kesimdir. Gençlere iki konuda ilham vermek isterim: Fotoğraf sanatı ve geçmişe sahip olmak. Fotoğraf sanatı gerçekten çok zevklidir. Fotoğraf çekmek, özellikle klasik fotoğrafçılık kişisel gelişim için çok faydalı olacaktır. Bir kare ile mesajınızı verebilir, sanat yapabilirsiniz. Hele S&B film kullanıyor, kendiniz tab ediyorsanız çok güzel anlar yaşarsınız. Cep telefonu ile bile fotoğraf çekmek güzeldir ama mühim olan bir fotoğraf makinesi ile film kullanmaktır.

Müze ziyareti ile gençlerin geçmişlerine sahip çıkmasını öğütlemek, ne de olsa sahip olduğum pek çok fotoğraf ve obje aileleri tarafından sahiplenilmemiş satılmış parçalardır. Geçmişimiz olmadan geleceğimiz olmaz…

Müzenize fotoğraf severler bağışta bulunabiliyor mu?

Müzemiz her türlü bağışı kabul etmektedir. Yapılacak değişikliklerde kullanılmak üzere, araştırmacılara sunulmak üzere her türlü bağışı kabul ediyoruz.

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500