“Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 |  || “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us
1 Eylül 2019

“Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

  • 1 Eylül 2019
  • 922 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Mars” ile Dünya Yolculuğu

Trail of Us

Herkesin kıyıda köşede kalan hayalidir karavan ile dünya turuna çıkmak. Karavanı istediği şekilde dekore edip rengarenk boyamak… İşte karşınızda bu hayalini eyleme dökmüş olan Burçin&Erdi çifti var. Karavanlarına isim bile vermişler: Mars. Yeni yerleri keşfeden çift, bu gezintilerini sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Yaptıkları seyahatlere Trail of Us diyen ve Instagram’da bu isimde sayfaları olan çift, dergimize de yaptıkları yolculuklardan, kamp tavsiyelerine kadar birçok konuda bilgiler vererek “Detaylara takılmayın, deneyimin tadını çıkarın” dedi.

 

“Hazır hissettiğimizde harekete geçtik”

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Güzel, yorucu ve azim gerektiren bir yolculuğa başladınız. Bu yolculuğun çıkış noktasından biraz bahseder misiniz?

Bir süredir aklımızda “Dünya Turu” konseptli bir yolculuk yapmak vardı. Tam zamanlı çalıştığımız dönemde bu plan için kararlı bir şekilde birikim yapıyorduk. Fakat aklımızda net bir plan yoktu. Yağmurlu bir İstanbul günü evimize giden yolların kapandığı bir gece karavan yapıp bu yolculuğu daha sürdürülebilir, uzun soluklu bir yaşam tarzına dönüştürebilir miyiz fikri düştü aklımıza. Üzerine epey araştırma yaptık, her geçen gün daha net bir plana dönüştürdük. En sonunda da İstanbul’daki işlerimizi, yaşadığımız evi, kısacası tüm düzenimizi bırakıp bu yolculuğa atılmaya karar verdik. Kendimizi hazır hissettiğimiz anda ertelemeden hızlıca harekete geçmek istedik.

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Seyahat planlaması yaparken nelere dikkat edilmeli?

Biz planlama yaparken öncelikle gideceğimiz bölge hakkında yoğun bir araştırma yapıyoruz. Araştırma yaparken kalabalıktan ve turistik bölgelerden uzak kalabileceğimiz “how to avoid crowds” ya da “hidden gems” gibi bazı anahtar kelimeler de kullanıyoruz. Yapmak istediğimiz aktivitelere göre kalacağımız gün sayısını ve uğrayacağımız bölgeleri belirleyip ulaşımları ve konaklamayı ayarlıyoruz. En son da tekne turu, milli park ya da müze gibi farklı deneyimler için rezervasyonları gerçekleştiriyoruz. Her zaman dikkat ettiğimiz bir başka konuysa aktiviteler arasındaki dengeyi düzgün planlamak. Her günü çok yoğun geçirmeyeceğimiz, bazı günler aktif olduğumuz, arada dinlenerek gittiğimiz şehrin tadını çıkardığımız planlar yapmayı seviyoruz. Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler için “Seyahat Planlama” üzerine YouTube kanalımızda bir adet videomuz da var.

 

“Ani planlara hızlı adapte olun”

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Minumum bütçeyle maksimum seyahat sırlarınız nedir?

Daha uyguna seyahat edebilmek için ani gelişen planlara hızlı adapte olabilmek faydalı oluyor. Yine YouTube kanalımızdaki “Nasıl Ucuza Uçak Bileti Buluyoruz?” videomuzda anlattığımız gibi Hopper vb uygun uçak bileti takip ettiğimiz yardımcı uygulamalar kullanıyorduk. Son dönemde daha çok karavanımız “Mars” ile geziyoruz. Fakat son bir seneye kadar tüm seyahatlerimizi uygun uçak bileti kovalayarak gerçekleştiriyorduk. Uçak bileti genelde yurt dışı seyahatlerindeki en büyük gider kalemi oluyor. O nedenle onu uyguna hallettiğimizde diğer harcamaları kontrol altında tutmak daha kolay yönetilebiliyor. Konaklamalarımızı araştırarak mümkünse Airbnb üzerinden ayarlıyorduk ve Türkiye’den uçakta taşınabilir kuru ve paketli gıda götürerek evimizin mutfağında yemek pişirerek bütçelere sadık kalmaya çalışıyorduk. Şehir içi ulaşımlarda da genelde yürümeyi tercih ediyoruz.

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Hazır bir karavan almak yerine, kendi karavanınızı kendiniz yaptınız. Neden bu seçeneği seçtiniz?

Böyle bir tercih yapmamızın birkaç nedeni var aslında. Amacımız bu araçta bir süreliğine de olsa tam zamanlı bir yaşam kurmak olduğu için klasik karavanlardan ziyade, kendimizi daha çok evde hissedebileceğimiz bir araç yapmak istiyorduk. Dünyada Van Life olarak bilinen, daha çok ahşap ve doğal ürünlerle dönüşüm yaptıkları akımı yakından takip ediyorduk. Biraz araştırma yaptığımızda kendi tasarımımızı, kendi istediğimiz gibi doğal ve organik ürünlerle yapmanın maddi açıdan da çok daha faydalı olacağını fark ettik ve kolları sıvadık.

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Mars'ı bugüne nasıl hazırladınız?

Araç bulma ve planlama süreci iki ay kadar sürdü, iki ay kadar yapım işleriyle uğraştık. Bir ay da ruhsat ve belgelerle uğraştıktan sonra Mars tam zamanlı seyahate hazır durumdaydı.

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Kurumsal hayattan Van Life'a geçişin güzellikleri ve zorlukları nelerdir?

Tam zamanlı seyahat etmeyi sürdürülebilir bir hayat tarzı hâline getirmek istediğimizden en stresli kısım; ofis bağımsız gelir yaratma yöntemleri bulmak ve öğrenmekti. Ek olarak giderleri kontrol altına almak adına şu an aktif bir evimiz bulunmuyor. Maaşlı işlerimizi, 6 senedir emek verdiğimiz kariyerlerimizi ve evimizi bırakmak elbette ki zorlayıcı bir süreçti. Bu emeklerin karşılığında ise sayısız ülke ve yer gezdiğimiz, her gün yeni deneyimler yaşadığımız ve öğrendiğimiz harika bir hayat kazandık. Bu hayat tarzını ne kadar sürdürebiliriz bilmek imkânsız ama şu an sahip olduklarımız için kendimizi çok şanslı hissediyoruz.

 

“Tek bir yer seçseydik bu Urla olurdu”

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Ege'de gidip en çok beğendiğiniz yer neresiydi? Neden?

İzmirli olmamızın da etkisi vardır. Biz Ege’yi çok ama çok seviyoruz. Bu sene İzmir’den başlayıp Antalya’ya kadar tüm Ege ve Güney kıyılarını gezdiğimiz 3 aylık bir tur yaptık. Her metrekaresine bayıla bayıla gezdik. Fakat tek bir yer seçme zorunluluğumuz olsa sanırım kendimizi her daim yeni bir yer keşfederken bulduğumuz Urla derdik.

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Kamp yapmanın maliyeti düşük, eğlencesi yüksek olduğu için son dönemde popülerleşti. Sizin de birçok kamp tecrübeniz olduğunu biliyoruz. Kamp için önerileriniz nedir?

Kamp için doğru ekipman oldukça önemli diye düşünüyoruz. Tekrar tekrar kullanılabilir ekipmanlara yatırım yapıp plastik tabak, bardak, çatal, bıçak gibi materyalleri hayatımızdan çıkarmak, uygun olmayan yerlerde ateş yakmamak ve her zaman doğayı bulduğumuz gibi bırakmak bizim için çok önemli.

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Seyahat ederken yapmış olduğunuz tasarruflarınızdan bahseder misiniz?

Şu an karavanla seyahat etmemizin bir faydası olarak konaklama ve yeme-içme masraflarından tasarruf edebiliyoruz. Araç içinde birçok ihtiyacımızı kamp yerleri bağımsız giderebildiğimiz için Avrupa rotamızda günlük konaklamayı 5 Euro gibi bir tutara denk getirebilmiştik. Bunun dışında özellikle yurt dışında şehir içindeki marketler yerine büyük süpermarketleri tercih ediyoruz. Bu şekilde daha uyguna seyahat edebiliyoruz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi yanımızda erzak da götürebiliyoruz.

 

“Güvenle kalabileceğimiz yerler belirliyoruz”

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Uzun soluklu seyahatlerinizde konforunuzu nasıl sağlıyorsunuz? Olmazsa olmazlarınız neler?

Uzun soluklu seyahatlerde şehirlerle ilgili iyi araştırmalar yapmaya ve bir miktar esnek zaman bırakmaya özen gösteriyoruz. Böylece sevdiğimiz ve beğendiğimiz yerlerde ekstra zaman geçirme şansımız oluyor. Araştırma yaparken güvenle kalabileceğimiz, karavan işlerini halledebileceğimiz yerleri de önden belirliyoruz. Böylece seyahat ederken devamlı bu konulara odaklanmak zorunda kalmıyoruz. Son olarak minik evimizi yanımızda taşıyabildiğimiz için ister yemek, istersek de dinlenmek için ev rahatlığı daima ulaşabilir oluyor. Bu anlamda Mars uzun soluklu seyahatlerde bize çok fayda sağlıyor.

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Seyahate çıktığınızda bavulunuzda olmazsa olmaz eşyalar nedir?

Kitaplar, taşınabilir hoparlör, kulaklıklar, su mataraları, yağmur/rüzgâr vb durumlar için çok amaçlı ceketler, yürüyüşe uygun ayakkabılar, katlanabilir çantalar vb.

 

“Yakın yerlere minik kaçamaklar planlayın”

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Tatil için az vakti olanlara pratik tatil önerileriniz nelerdir?

Seyahatler her daim tatil tadında geçmeyebiliyor. O nedenle dinlenmeli seyahatler dışında hafta sonlarına, daha yakın yerlere minik kaçamaklar planlayabilirler. Çok zengin topraklarda yaşıyoruz. Her köşe başında bir antik şehir, tarihi bir bina ya da yaşanmışlıklar var. İnsan araştırdıkça doğduğu şehirde bile görmediği, bilmediği ne çok yer olduğuna hayret ediyor. Yakın yerlere yapılan minik keşifler zamanla seyahat anlayışınızı bile değiştirebilir. :)

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Az bir bütçeyle yapılabilecek günlük aktivitelerle oldukça dikkat çekiyorsunuz. Okuyucularımız için önerileriniz nelerdir?

Doğa yürüyüşleri, kamp ve piknikler favorilerimiz. Mümkün olan her anda, özellikle gün doğumu ve gün batımlarını bu aktiviteler ile birleştirip günlerimize renk katmaya gayret ediyoruz.

 

“Detaylara takılmayın, deneyimin tadını çıkarın”

 

Ege Life | “Mars” ile Dünya Yolculuğu Trail of Us

 

Seyahatte hayatı kolaylaştıracak ipuçları verebilir misiniz?

Ne kadar planlama yaparsak yapalım seyahatlerde hesapta olmayan aksilikler çıkabiliyor. Hava durumu, ulaşım araçlarında yaşanan aksilikler vb detaylara çok takılmamak elimizden geldiğince yaşadığımız deneyimin tadını çıkarmak önemli diye düşünüyoruz. Ek olarak mümkünse her yere yürümeye gayret ediyoruz. Her neredeysek o şehrin sokaklarını yaşamak ya da doğanın içinde kaybolmak insana farklı bir farkındalık kazandırıyor diye düşünüyoruz. Seyahatlerinize yürüyüşü daha çok dahil etmenizi tavsiye ederiz. :)

 

 

  • Dilara İlayda ÖZSOY

Yorumlar

Yorum Yap

500