Loreena McKennitt: “Şarkılarım Müzikli Seyahat Yazısı”

 |  || Loreena McKennitt: “Şarkılarım Müzikli Seyahat Yazısı”
1 Haziran 2019

Loreena McKennitt: “Şarkılarım Müzikli Seyahat Yazısı”

  • 1 Haziran 2019
  • 794 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Loreena McKennitt: “Şarkılarım Müzikli Seyahat Yazısı”


Sesinde ve müziğinde tutkuyla ihtirasın dans ettiği, Kelt müzik denince ilk akla gelen; sakinliği ve hayat enerjisiyle yaşayan bir melodi: Loreena McKennitt. Kanadalı olan ünlü vokalist ve piyanist McKennitt, ünlü şiirleri Kelt müziğinin yapısına göre bestelemesiyle tanınıyor. Müzik tarzından Türkiye’deki müzik kültürüne kadar pek çok konuda konuştuğumuz ünlü sanatçı Türk Halk Müziği ezgilerini çok hoş bulduğunu söyledi. Geri kalanlar ise söyleşimizde saklı, keyifli okumalar.

Ege Life | Loreena McKennitt: “Şarkılarım Müzikli Seyahat Yazısı”

Müziği nasıl tanımlarsınız?

Ben 1970’li yıllarda Manitoba’da dinlediğim Kelt müziğinden çok etkilendim ve ben de mutlaka bu müzikle iç içe olmalıyım dedim. Şarkılarımı sorduklarında “müzikli seyahat yazısı” diyorum. Çünkü benim seyahatlerim biraz da araştırma gibi oluyor. Yeni kültürler tanıyorum, farklı coğrafyaların tarihini öğreniyorum ve tüm bu edindiğim bilgiler benim şarkılarıma yansıyor. Dolayısıyla dinleyicilerimi de bir anlamda bu seyahatlere ortak ediyorum. 

Doğadaki her şeyden müzik üretilebilir mi sizce? Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doğa benim için müthiş bir ilham kaynağı… Doğaya yaklaştıkça yaratıcılığım artıyor. Doğayı gözlemlerseniz ve ona kulak verirseniz müthiş şeyler duyacağınıza, göreceğinize eminim. 

“DÜNYA TARİHİNDEN İLHAM ALIYORUM”

Ege Life | Loreena McKennitt: “Şarkılarım Müzikli Seyahat Yazısı”

Yaptığınız müziklerde hangi hikâyelerden ilham alıyorsunuz?

Az önce de söylediğim gibi yaptığım seyahatler, okuduğum ve öğrendiğim tarihi bilgiler, insanlık tarihine dair okuduklarım hepsi müziğimi etkiliyor. Örneğin dünya turnesini yaptığım Lost Souls albümümde, antropolog Ronald Wright’ın “A Short History of Progress” (İlerlemenin Kısa Tarihi) isimli kitabından esinlendim. Uzun zaman önce kaleme alınmış o kitapta Wright şundan söz ediyordu: Sanayi Devrimi’nden önce insanlar etik ve ahlaki değerleri teknolojik ilerlemeden daha çok önemserken, Sanayi Devrimi’nden sonra teknoloji, etik ve ahlaki değerlerin önüne geçti. Bunlar benim de fazlasıyla kafa yorduğum konular. 

Sanatı insanlığa fayda sağlama konusunda nerede görüyorsunuz?

Tek başına yeterli olmasa da kesinlikle çok önemli bir bileşen. İnsanlara diğer araçlardan çok daha direkt bir yoldan ulaşıyor ve onlara dokunuyor.

“MÜZİK İŞİTSEL BİR TEDAVİ”

Ege Life | Loreena McKennitt: “Şarkılarım Müzikli Seyahat Yazısı”

Besteleriniz dinlendiğinde ruhta dinginlik hissi yaratıyor. Peki, müziğin insanlarda yarattığı etki üzerine neler söylersiniz? 

Müziğin bir insanın duygu durumu üzerindeki etkisi beni gerçekten büyülüyor. Bunu işitsel bir tedavi olarak açıklıyorum ben. Birçok insan da özellikle belli tür müziklerin yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi üzerinde hemfikirdir. Örneğin klasik müzik ya da caz sizi farklı duygu durumlarına götürebilir. Birçok kişi müziği aynı zamanda bir meditasyon takviyesi olarak da görüyor. Bunun yanı sıra harekete geçirme, hareketlendirme özelliği de var. Örneğin Kelt geleneğinde, savaşlarda, üflemeli çalgıların, davulların kullanıldığı melodiler var. Daha modern zamanlarda ise heavy metal müziklere rastlıyoruz. Hepsinin insanın üzerindeki etkisi farklı ve büyüleyici. 

ARİF SAĞ’DAN NİLÜFER’E KADAR

Türkiye’deki müzik kültürü ile ilgili düşünceleriniz nedir?

Türk müziği konusunda çok nitelikli bir bilgim olmasa da duyduğum çok hoş melodiler oldu. Daha çok zaman ayırıp daha fazla dinleyince olağanüstü güzelliklerle karşılaşacağıma inanıyorum. Halk müziği ezgileri kulağıma çok hoş geliyor. Arif Sağ, Belkıs Akkale tanıdığım halk müziği sanatçılarından. Batı müziğini ve yerel tınıları çok güzel harmanlayan Barış Manço da bildiğim isimlerden. Yine herkesin bildiği gibi 1990’ların sonunda “Tango to Evora” şarkımı yorumlayan Nilüfer… (Çok Uzaklarda şarkısı) Onun seslendirdiği bu yorum sayesinde Türkiye’de daha çok dinleyici benim müziğimden haberdar oldu.  

Ege Life | Loreena McKennitt: “Şarkılarım Müzikli Seyahat Yazısı”


“TÜRKİYE’DEN BÜYÜLENİYORUM”

Daha önce de Türkiye’de konserler verdiniz. Tekrar Türkiye’de konser verecek olmak nasıl bir duygu? Neler düşünüyorsunuz?

Türkiye ve ülkenin güzel insanlarıyla ilgili söylenecek çok şey var. Türkiye’ye zaman zaman seyahatlerim oluyor. Misafirperver karşılamalarınız, içtenliğiniz, alçakgönüllülüğünüz beni çok mutlu ediyor. Tarih ve kültür zenginliğinizden söz etmiyorum bile… Büyüleniyorum. Coğrafya olarak muazzam bir çeşitliliğe sahip, ülkenin her bölgesi başka güzel… Üç şehirde sizlerle tekrar buluşacağım için çok mutluyum. 

Gelecek planlarınızı öğrenebilir miyiz?

İklim değişikliğinin vardığı boyutları göz önüne alacak olursak bunu bir ölçüde düzeltmek ya da yavaşlatmak için çok az zamanımız var. Dolayısıyla kariyerimi bir süre askıya alma düşüncem var. Bir süre performanslara ara vereceğiz. Hayattaki önceliklerim ailem ve yaşadığımız toplum, çevre olacak. Enerjimi ve sahip olduklarımı bu doğrultuda değerlendirmeyi düşünüyorum. 

Ege Life | Loreena McKennitt: “Şarkılarım Müzikli Seyahat Yazısı”


Son olarak Ege Life Dergisi okuyucularına neler söylemek istersiniz? 

Tüm İzmirlileri 29 Haziran akşamı İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatro’suna bekliyorum, orada görüşmek üzere…


Yorumlar

Yorum Yap

500