Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

 |  || Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış
01 Ocak 2018

Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

  • 01 Ocak 2018
  • 1024 Görüntülenme
  • 0 YORUMKöpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Köpeklerin eşi benzeri olmayan ve bazen kafanızı karıştırabilen davranışlarını ve özelliklerini anlamak, onlara daha doğru bakabilmemizde büyük rol oynuyor. Ancak duyduğunuz, okuduğunuz her şey doğru değil! En yakın arkadaşlarımız, köpekler hakkında doğru bildiğiniz yanlışları sizin için derledik.

1-Köpekler Renk Körüdür


Ege Life | Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Sadece siyah ve beyazı algılayabildikleri söylenir. Bir efsane olan bu bilgi köpeklerin görüşlerinin, renkleri bizimle aynı şekilde algılayamaması ile ilgilidir. Gri tonlamalı bir spektrum yerine, sarılar, maviler ve morları görmeye eğilimlidirler. Bu da demek oluyor ki, insanların spektrumunda mevcut olan kırmızı yeşil ve turuncu, küçük dostlarımızda yok. Köpekler ve insanların görüşlerinde farklılık meydana getiren durum retinalarımızın içindeki çubuklar ve koniler. Bu koniler insanlara daha keskin görüş açıları sağlıyor.


2-Kuyruk Salladığında Çok Mutludur


Ege Life | Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Bu tamamen yanlış değil, bir köpeğin kuyruğunu sallaması mutluluğunu gösteriyor olabilir. Ancak her zaman geçerli değildir. Köpekler, insanların aksine, yüz ifadeleri yerine kuyruklarıyla duygularını ifade ederler. Bir köpeğin kuyruğunun birinci işlevi iletişim kurmaktır. Farklı hareketlerinin ne anlama geldiğini öğrenmek evcil hayvanınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Jestleri nispeten açıktır. Örneğin bacakları arasına sıkışmış bir kuyruk korkuyu simgeler, kuyruğunu dik tutup yavaşça sallayan bir köpek dikkatli davrandığını göstermek istiyordur. Köpeğe yabancı iseniz bu aranıza biraz mesafe koymanız gerektiğini gösterir.3-Vücudu Büyükse Ömrü Uzundur


Ege Life | Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Genel olarak doğru olan tam tersidir. Chihuahua gibi küçük köpek ırklarının ortalama ömrü 14-15 yıl civarında olmasına rağmen, Alaskan gibi daha büyük ırkların ortalama ömrü 8-10 yıldır. Hayvanlar için genel yargının vücudu ne kadar büyükse ömrü o kadar uzundur şeklinde olması yanlış değildir. Dünyanın en küçük memelisi, yaban arısı yarasalarının ömrü 5-10 yıl arasında değişirken, dünyanın en büyük memelisi mavi balinanın 80-90 yıllık ömrü vardır. Bilim adamları büyük hayvanların, vücut hücrelerinin daha yavaş ve verimli olduğunu yani daha uzun süre yaşadığını ispatladı. Peki, köpeklerde durum neden tam tersi? Ne yazık ki, bu durum bakım ile oldukça değişiyor.

4-Düz Ekranları GöremezlerEge Life | Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Köpeklerin farklı görme deneyimlerinden dolayı düz ekran televizyonları tamamen algılayamadıkları düşünülür. Ancak bu da tam olarak böyle değil. Eski moda televizyonlar saniyede 24 görüntü üretiyor ve bu görüntüler bize hareket olarak görünüyor. Bunun nedeni saniyede 16-20 kare civarında, titremesiz sürekli filmi algılayabilmek için bir saniyede görmek zorunda olduğumuz titreşim sıklığımızdır. Bu oran köpeklerde insanlara göre yüzde 40 daha fazladır. Ancak yeni ve modern televizyonlar saniyede eski televizyonlara göre onlarca kat daha fazla görüntü ürettiği için köpeklerin plazma televizyonlardaki görüntülere tepki verdiği görülmektedir.


5-Kabus Gördüklerinde Onları Uyandırmalısınız


Ege Life | Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Köpeklerin rüya görüp görmediği henüz kesinleşmemiş olsa da kanıtlar gördükleri yönünde. Kendilerinin REM uykusunda yani rüya gördüğümüz uykuda bulunabildikleri gözlenmiş. Köpeklerin kabus gördüğünden emin olamadığımız gibi onları uyandırmak daha stresli ve zararlı olabilir. Köpek yavruları ortalama 14-16 saat uyku eğilimi gösterir ancak bunun çok az bir kısmı derin uykudur. İyi bir zihinsel sağlık ve gelişim için derin uykuya ihtiyaçları tıpkı insanlar gibi fazladır. Bu uykudan çalmamalısınız.


6-Burunları Islaksa SağlıklılardırEge Life | Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Aslında burnu sıcak, kuru bir köpek, burnu soğuk ve ıslak bir köpekten daha sağlıklı olabilir. Bir köpeğin burun sıcaklığı ve nemi her gün farklılık gösterir. Bu onların son yaptıkları aktivite ve çevre koşullarına göre değişir. Islak, soğuk burunlu bir köpek tıpkı kuru burunlu bir köpek gibi bir hastalıktan acı çekiyor olabilir. Hastalandıkları yönünde endişeye kapılmamak için yeme alışkanlıkları ve hareketlerine dikkat etmelisiniz.


7-Pastırma ZararsızdırEge Life | Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Köpeklere çikolata verilmemesi gerektiği konusunda yaygın bir bilgi olmasına rağmen, pek çok kişi birçok gıda türünün de köpekler için zararlı olduğunu bilmiyor. Bu yasaklar listesinde en şok edici gıda ise pastırma gibi duruyor. Köpekler için iyi bir hediye olarak görülen pastırma, uzun vadede büyük sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Pastırmanın içindeki zengin yağ ve gres seviyeleri sebebi ile pankreaslarında uzun vadede işlevsizlik görülebilir ve büyük sıkıntılar yaşayabilir.


8-Sarılmaktan Hoşlanırlar

Ege Life | Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Bu gerçek ne yazık ki köpek severler için çok üzücü olacak. İnsanlar arasında sarılmak sevecen, rahatlatıcı bir jesttir. Ancak köpekler bu davranışı aynı şekilde yorumlamıyor. Köpekler için vücudunun üzerine bir şeyler yerleştirilmesi, özgürlüklerini kısıtlıyor ve endişe veriyor. Bu tüm köpekler için geçerli olmayabilir. Köpeğinizin sarılma ile ilgili ne düşündüğünü onun hareketlerini gözlemelisiniz.


9-Hasta Oldukları Zaman Çim Yerler
Ege Life | Köpekler Hakkında Doğru Bilinen 9 Yanlış

Genellikle çim yiyen köpeklerin tek amacının midelerinden zararlı bir şeyleri temizlemek ve kendilerinin hasta olduğunu hissettirmek için yaptığı düşünülür. Gerçekte bu durum çok nadir geçerlidir. Çim yiyen köpeklerin yüzde 10’undan azının hasta olduğu gözlemlenmiş. Bazen köpekler, hayvanların besin maddeleri ve bazı mineraller için eksiklik duymasına sebep olan pika adı verilen bir sendromdan ötürü ot yiyebilirler. Pika, aynı zamanda can sıkıntısı sonucu da ortaya çıkabilir. Bu durum talaş, boya gibi maddeler yemesine sebep olabilir. Bir olasılık daha var; köpeğiniz sadece çimin tadını merak ediyor ya da tadını beğeniyor olabilir. :)

Çeviren ve Derleyen: Damla Kılınç

Kaynak: www.listverse.com


Yorumlar

Yorum Yap

500