Köklerim Flamenko’da CAÑIZARES

 | || Köklerim Flamenko’da CAÑIZARES
1 Nisan 2020

Köklerim Flamenko’da CAÑIZARES

 • 1 Nisan 2020
 • 727 Görüntülenme
 • 0 YORUM

Röportaj:Hakan Akoğlu - Passion Turca

 

Çağımızın en büyük Flamenko müzisyenlerinden biri olan Cañizares, 40 yılı aşan başarılı kariyeri boyunca dünyanın en önemli müzisyenleri ve orkestralarıyla aynı sahneyi paylaştı. Kendi bestelerinin yanı sıra klasik müzik repertuvarına da hâkim olan sanatçı, Sir Simon Rattle yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası ile Concierto de Aranjuez seslendirmek üzere davet edildi. Dünyanın saygın orkestraları arasında yer alan Staatskapelle Dresden, NHK Symphony, Birmingham Symphony gibi topluluklarla çaldı.

 

Flamenko’nun efsane ismi Paco De Lucia ile 10 yılı aşkın süre birlikte çalışan sanatçı, şimdiye kadar 100'ü aşkın albüm kaydında yer aldı. Enrique Morente, Alejandro Sanz, Peter Gabriel, John Paul Jones, Mauricio Sotelo gibi önemli isimlerle müzikal iş birliklerine imza attı.

 

İspanyol Ulusal Balesi'nin projelerindeki besteleriyle büyük övgü toplayan İspanyol Akademi Ödüllü Cañizares, Carlos Saura filmleri için de müzikler besteledi.

 

Ege Life | Köklerim Flamenko’da CAÑIZARES

 

Müzik yolculuğunuz nasıl başladı?

Gitar çalmaya 6 yaşında başladım ve ilk andan itibaren bu benim için hayatımın en doğal parçası hâline geldi. 8-9 yaşlarında kendi müziğimi bestelemeye başlamıştım bile. İlk ne zaman olduğunu tam olarak hatırlamıyorum ama her zaman müzisyen olmak istedim. Eğer müzisyen olmasaydım, sanırım astronot olmak isterdim. Astronomi hep ilgi odağım oldu.

 

Flamenko ve Klasik Müzik sizin içinizde hangi duyguları uyandırıyor? Müzikal yaklaşımınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

Bir metafor olarak, sanırım Platon’un Mağara Alegorisi, flamenko müziği hakkındaki duygularımı ve tutumumu doğru bir şekilde ifade ediyor. Çocukluğumdan beri müzikal deneyimlerimin her zaman iki temelde olduğunu hissettim. Bir yanda Flamenko geleneği, diğer yanda müzik teorisi. Flamenko geleneği, bana mağaradaki gölgelerin dilini öğretti. Yıllar sonra, konservatuvarın akademik disipliniyle, bu metaforun üzerinde bir güneş ışığı olarak tanımlayabileceğim müzik teorisini öğrendim. Bu farklı bir müzik dünyasına girmeme izin veren entelektüel bir algıydı. Albéniz, Falla, Granados ve Scarlatti gibi ustaların eserlerini transkripsiyon ve yorumlama deneyimi müzikal vizyonumu genişletip zenginleştirdi.

 

Ege Life | Köklerim Flamenko’da CAÑIZARES

 

Genç nesillere de masterclass veriyorsunuz, peki müziğe başladığınızda siz nasıl bir öğrenciydiniz? Sizce müzik hakkında öğrenilecek en önemli şey nedir?

Her zaman her türlü müziği çok merak ettiğimi hatırlıyorum. Köklerim flamenkoda olmasına rağmen sürekli başka türde müzikler de dinledim. Gençken çok fazla gitar çalışıyordum. Arkadaşlarımla oynamak için dışarı çıkmazdım, ama hiç oynamadım da diyemem. Profesyonel olmak istemeniz durumunda çalışmak için belirli bir günlük saat ayırmanız önemli.

 

Ege Life | Köklerim Flamenko’da CAÑIZARES

 

Carlos Saura filmleri için müzikler de bestelediniz. Sinema için beste yapmak nasıl bir duygu? Film endüstrisi ile ilgili yeni bir projeniz var mı?

Evet, Carlos Saula'nın birkaç filmi, Rocio Jurado'nun “Lora se va a los Puertos” filminin müzikleri ve Arantxa Aguirre'nin “El Amor y la Muerte- Historia de Enrique Granados” filmi için müzikler hazırladım. Filmlerdeki bu iş birlikleri, normal bir müzik bestelemek veya konser vermekten çok farklı. Yakında başka bir film için çalışmaya başlıyorum henüz yönetmen ve film ile ilgili bilgi veremiyorum; ancak çok ilginç bir çalışma olacak. Açıklamak için sabırsızlanıyorum.

 

Ege Life | Köklerim Flamenko’da CAÑIZARES

 

Uzun zamandır müzik endüstrisindesiniz. Kariyerinizin ilk yıllarından bu yana müzik dünyasında neler değişti?  Yeni dijital platformlar müzik endüstrisinin gelişimini nasıl etkiliyor?

Bugün müziğin keyfini çıkarmanın birçok yolu olmasına rağmen, canlı bir konser deneyiminin cep telefonunuzdan veya bilgisayar ekranından dinlemekten çok farklı olduğunu düşünüyorum. Teknoloji tüm sanatçıların kolayca kayıt yapmasına izin veriyor, ancak her zaman kalitenin nicelikten daha önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Ege Life | Köklerim Flamenko’da CAÑIZARES

 

Dünyanın birçok ülkesinde konser veriyorsunuz. Sizi en çok etkilen ülke ve müzikleri hangisi?

Her ülkenin müziğinin çok farklı ve çok ilginç olduğunu düşünüyorum. Her türlü yeni karşılaşma ve keşif için heyecanlıyım. Özellikle Japonya'nın müziği çok ilginç, pentatoniği bazen flamenkoya çok benziyor. Türk müziğinin de çok ilginç bir tarihi var. Her şeyden önce, Türk antik müziği ilgimi çekiyor, ayrıca orijinal telli çalgıların diğer müziklerden çok farklı sesleri var. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

 

Ege Life | Köklerim Flamenko’da CAÑIZARES

 

Müzik dışındaki ilgi alanlarınız neler? Sahneye çıkmadan önce yaptığınız özel bir ritüeliniz var mı?

Satranç oynamayı gerçekten çok seviyorum. Birçok satranç kitabım var, çünkü sadece oynamaktan değil aynı zamanda derinlemesine incelemekten de keyif alıyorum. Sahneye çıkmak için özel ritüellerim yok ama her zaman 200 veya 5000 kişi fark etmez, konserlerimde elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum. Bunun için her gün gitar çalışıyorum ve sağlığımı korumak için spor yapıyorum.

 

Yaşam sloganınız nedir?

Gerçekten sevdiğim bir Japonca ifade var: Ichigo-Ichie. Bu, “yalnızca bu sefer” veya “ömür boyu bir kez” olarak çevrilebilir. Her konsere bu gözle bakarım. Bu konser hayatımda sadece bir kez diye düşünürüm, bu yüzden her zaman elimden gelenin en iyisini yapmak isterim.

 

Ege Life | Köklerim Flamenko’da CAÑIZARES

 

Yeni projeleriniz neler? Bir albüm çalışması var mı?

Şu an üzerinde çalıştığım eş zamanlı birçok projem var. Bazı orkestralar ve festivaller için besteler yapıyorum aynı zamanda bir sonraki albümümü kaydediyorum. Son zamanlarda üzerinde en çok çalıştığım şey, Tokyo Olimpiyat Oyunları için İspanyol Ulusal Yüzme Yüzme Takımı'na hazırladığım kompozisyon. Duo ve Takım için bir çalışma olacak. Bu dünyayla yaptığım iş birliği benim için ilk deneyim, birlikte bir şeyler yaratmak çok ilginç ve gerçekten hoşuma gidiyor.


Yorumlar

Yorum Yap

500