Kışın Hasta Olmaktan Koruyacak Çaylar

 |  || Kışın Hasta Olmaktan Koruyacak Çaylar
1 Şubat 2018

Kışın Hasta Olmaktan Koruyacak Çaylar

  • 1 Şubat 2018
  • 688 Görüntülenme
  • 0 YORUMTıbbın; yani bilimin gereği ve faydası reddedilemez. Tabii siz de benim gibi hastaneye gitmeyi sevmiyorsanız, “Hastaneye gidip gelirken daha çok hasta oluyorum yahu!” diyorsanız; bu içerik sizin için hazırlandı.

Bitki çayı deyince hiç şüphesiz olarak aklımıza ilk ıhlamur, adaçayı gibi bitkiler geliyor. Bunlardan birkaçını sizin için derledik ve onlar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Tüm bu çaylar şekersiz olarak içilmeli. Ayrıca çok fazla tüketildiğinde çok masum görünen bitkiler bile zehirli bir etki yaratabiliyor. Ya da her insanda farklı etki gösterebiliyor… Bitki çaylarının abartılmadan içilmesi gerektiğini hatırlatırız ve her duyduğunuza inanmamanızı öneririz. :)

Soğuk Algınlığına Karşı: Ihlamur Çayı


Ege Life | Kışın Hasta Olmaktan Koruyacak Çaylar

Bahar ve yaz aylarında, sokağımızdaki ya da bahçemizde kokusuyla bizi mest eden ıhlamur. Kışın ise vücudumuzu içerisindeki sağlıkla mest ediyor. Soğuk havalarda sıcak bitki çayı deyince akla ilk gelendir ıhlamur. Seneler geçse de, bitki çaylarının çeşidi her geçen gün artsa da yerini her zaman korur. Hepimiz için çocukluktan kalma bir soluktur. Ağrı giderici, iltihap geçirici olması ile özellikle boğaz enfeksiyonları ile başınız beladaysa sıcak bir ıhlamur size yardımcı olacaktır. Öksürük şikayetinde ise yine 3 dakika demlediğiniz ıhlamur içeriğindeki yatıştırıcı madde (linalool) ile rahatlamanıza destek olur.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin: Ekinezya Çayı


Ege Life | Kışın Hasta Olmaktan Koruyacak Çaylar

Senelerdir ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyoruz. Kapalı bir ortamda çalışanlar özellikle solunum yolu enfeksiyonları ile daha sıklıkla karşılaşabiliyor. İşte bu noktada sağlığınızı kaybetmeden koruyucu etkisinden yararlanmak için, dozunu abartmadan “ekinezya” çayı içmelisiniz. Unutmayın, hastalık başlamadan önce düzenli kullanım ile doğru etkiyi sağlayabilirsiniz…

Boğaz İltihaplarına Karşı: Adaçayı

Ege Life | Kışın Hasta Olmaktan Koruyacak Çaylar

Yakarak evlerde dolaştırılıp, evi adaçayı ile tütsülemek pek meşhur oldu. Evlerimizden kötü enerjiyi arındırdığı inanılan adaçayı vücudumuzdan da mikrobu arındırıyor. Hastalıktan korunmak denildi mi akla gelen ilk bitkilerden biri adaçayıdır. Özellikle demleyerek yapacağınız adaçayının boğaz ağrı ve yanmasına karşı yararlı etki yaratabileceğini unutmayınız. Ayrıca ders çalışırken, rapor hazırlarken, işleriniz başınızdan aşkınken stresle başa çıkmak için de yine rahatlatıcı etkisi ile adaçayı içmeyi deneyebilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin: Zencefil Limon

Ege Life | Kışın Hasta Olmaktan Koruyacak Çaylar

Her ikisinin de bağışıklık sistemi üzerine etkisi bilinen bir gerçek. Yıllarca soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkili kabul edilen zencefil çayı, vücut direncini artırıyor. Hem bağışıklığı güçlendirmek hem de metabolizmayı canlı tutmak için özellikle sabah saatlerinde tercih edebilirsiniz. Böylece gün içinde kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Soğuk Algınlığı ve Öksürüğe Karşı: Hatmi Çiçeği Çayı

Ege Life | Kışın Hasta Olmaktan Koruyacak Çaylar

Hatmi bitkisi soğuk algınlığına karşı, özellikle grip sezonu için harikadır. Bitkinin çayı iltihaplı bölgeyi ve boğaz ağrısını yatıştırır. Bu etkisi bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü uyarır ve balgam söktürücü olarak akciğerlerin nemlenmesi için çalışır. Yapılan son bilimsel çalışmalarda güçlü bir anti-tusif (öksürük kesici) olduğu da ortaya çıkmıştır.

Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin: Yeşil Çay

Ege Life | Kışın Hasta Olmaktan Koruyacak Çaylar

Sıcak bitki çayı derken yeşil çaydan bahsetmemek olmaz. Kışa girerken kalın kazakların altına gizleyebileceğimiz kiloların rahatlığına girmek yerine metabolizmanızı her daim canlı tutarak yaza doğru daha az kilo kaybını sağlamak için uğraşabilirsiniz. Yapılan binlerce çalışma yeşil çayın metabolizma üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Özellikle abdominal bölge olmak üzere vücut yağını düşürdüğü yapılan birçok çalışma ile ispatlanmıştır. Bu çalışmaların birinde 240 yetişkin kadın ve erkek 12 hafta boyunca gözlenmiştir. Çalışmanın sonunda ise vücut yağ yüzdesinde, vücut ağırlığında, bel çevresinde ve abdominal bölgede önemli derecede farklar olduğu gözlenmiştir.

Günde içeceğiniz 3 fincan yeşil çay ile kışın kilo artışınızı durdurabilir, metabolizmanızı canlı tutabilirsiniz. Ayrıca yeşil çaydaki en önemli bileşik olan Epigallokateşin Gallat (ECGC)’dir. ECGC birçok hastalığa iyi gelen ve tedavi edici özelliği olan bir bileşiktir. Yeşil çayın içerisindeki vitamin ve mineraller de sağlık için büyük önem taşır. Yeşil çaydaki C vitamini, grip ve genel soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olur.

Yorumlar

Yorum Yap

500