Kedi ve Köpeklerin Yurt Dışına Çıkışları

 |  || Kedi ve Köpeklerin Yurt Dışına Çıkışları
1 Mayıs 2018

Kedi ve Köpeklerin Yurt Dışına Çıkışları

  • 1 Mayıs 2018
  • 663 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Kedi ve Köpeklerin Yurt Dışına ÇıkışlarıMerhabalar,

Beslediğimiz evcil hayvanlarımızı, genellikle seyahatlerimizde de yanımızda götürmek istiyoruz. Fakat bu seyahatler yurt dışına yapılacak ise yerine getirmemiz gereken bazı prosedürler var. Kedi ya da köpeklerin yurt dışına çıkış prosedürleri çok merak edilen konular arasında.


Ege Life | Kedi ve Köpeklerin Yurt Dışına Çıkışları

Her ülke için farklı kurallar olmakla birlikte Avrupa Birliği ülkeleri standart kurallar uyguluyor. Diğer ülkelerin kedi ve köpek girişleri için uyguladığı kuralları öğrenmek için seyahatinizden önce, mümkün olduğunca erken, gideceğiniz ülkenin konsolosluğu ile iletişime geçerek bilgi alınız.Ege Life | Kedi ve Köpeklerin Yurt Dışına Çıkışları


Genel olarak Avrupa Birliği ülkelerine dostunuzu götürmek istediğinizde yerine getirmeniz gereken işlemler ise şöyle:


Ege Life | Kedi ve Köpeklerin Yurt Dışına Çıkışları


Bu ülkeler pet transportunda "Kuduz Titrasyon Testi" şartını aramaktadırlar. Ve bu testin sonucu alındıktan üç ay sonrasına kadar da ülkeye kedi ya da köpek girişine izin vermemektedirler. Bu durumda, eğer evcil hayvanınız ilk kez yurt dışına çıkacaksa, en az 4,5 ay önce bir veteriner hekime giderek yardım istemelisiniz. Daha önceden kuduz aşısı olan ya da kuduz aşılamasının üzerinden 30 günden fazla geçen kedi ve köpekler için bu süre 3,5 aydır. Kuduz aşısı uygulanan petinizin kanında kuduza karşı yeterli antikor oluşması için gereken süre yaklaşık bir aydır. Bu sebeple kuduz titre tayini yapılmadan önce aşı uygulamasının üzerinden bir ay geçmesi beklenmelidir. Bu bir ayın sonunda dostunuzdan alınan kan örneğinden çıkarılan serum, veteriner hekiminiz tarafında akredite bir laboratuvara gönderilir. Laboratuvardan sonuç gelmesi 15 günü bulabilir. Akredite laboratuvardan alınan onaylı, müspet test raporunun, onaylanma tarihinden üç ay sonra ve yolculuğunuzdan önce, ilinizin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ndeki ilgili birime götürülerek gerekli işlemlerin yapılması gerekir. İşlemler sonucu alınacak olan AB Pet sağlık formu, dostunuzun yurt dışına çıkış vizesi niteliğindedir.
Ege Life | Kedi ve Köpeklerin Yurt Dışına Çıkışları


Diğer önemli bir husus ise, kedi ve köpeklerinizin işlemlerden önce mutlaka mikroçip taşıyor olmasıdır. Dostunuza ait bütün kayıtlar bu mikroçip numarası üzerinden tutulacaktır. Mikroçip takılması çok basit, ağrısız ve kısa süren bir işlemdir. Veteriner hekiminiz size bu konuda yardımcı olacaktır. Mikroçip, diğer yandan dostunuz adına düzenlenen karnenin ona ait olduğunun ispatıdır. Daha önce kuduz titre tayini yapılmış ve yurt dışına çıkmış hayvanların kuduz aşıları düzenli olarak yaptırıldığı takdirde ise, her seyahat için ayrı bir titre tayinine ve anlattığım prosedürlere ihtiyaç kalmayacaktır. 


Ege Life | Kedi ve Köpeklerin Yurt Dışına Çıkışları


Diğer yandan her yolcu şirketinin farklı kuralları olabileceği göz önüne alındığında yolculuğunuzdan önce mutlaka yolculuk edeceğiniz şirketten bu konudaki uygulamalarını öğreniniz.

İyi yolculuklar.  


 

Yorumlar

Yorum Yap

500