Kedi ve Köpeklerdeki İç Parazitler

 |  || Kedi ve Köpeklerdeki İç Parazitler
1 Eylül 2017

Kedi ve Köpeklerdeki İç Parazitler

  • 1 Eylül 2017
  • 575 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Kedi ve Köpeklerdeki İç Parazitler

 

Merhaba,

 

Bu yazımda kedi ve köpek gibi evcil hayvanlardaki iç parazitlerden kısaca bahsetmek istiyorum. “Kısaca” diyorum çünkü parazitoloji başlı başına üzerine günlerce konuşabileceğimiz kadar önemli ve özel bir konudur.

 

Ege Life | Kedi ve Köpeklerdeki İç Parazitler

 

 

Hemen her kedi ya da köpek, yaşamları boyunca mutlaka bağırsak parazitleri ile karşılaşırlar. Bu parazitler her zaman evcil dostumuzun hasta görünmesine yol açmayabilir ve bu sebeple gözden kaçabilir. Fakat iç parazitlerin hayvanlar üzerindeki genel etkileri de şu şekilde sıralanabilir: Parazit istilası ile karşılaşan kedi ya da köpeğin ilk olarak dışkısında değişim gözlenir. Bazen dışkıda şerit, solucan, ya da larva gibi parazit formları görülebilir. Diğer yandan dışkı yumuşamış, sulu ve mukuslu bir hal almıştır. Zaman zaman dışkıda kan da görülebilir. İlerleyen olgularda hayvanın genel durumu bozulur, kilo kaybeder, iştahsızlık baş gösterir ve kusma görülebilir.

 

Parazitler evcil dostlarımıza farklı yollarla bulaşırlar. Çiğ et tüketmek, kuş fare vb. avlamak, pireler, anne sütü ve dışkıyla temas başlıca bulaşma yollarıdır.

 

Ege Life | Kedi ve Köpeklerdeki İç Parazitler

 

Bu parazitlerden bazıları insanlarda da hastalıklara yol açabildiği için, hem evcil hayvanınızın hem de ailenizin sağlığı için, gerekli önlemleri almak büyük önem taşımaktadır. Bazı parazit türleri çeşitli organlarda kist meydana getirebilirken, bazıları bağırsaklara yerleşebilir. Kimisi de yumurtaların kan yoluyla vücuda dağılmasından sonra bazı organlarda kapsülle çevrili yapılar oluştururlar. En yaygın olarak bilinen ve korkulan parazit türlerinden Toxoplazma, kedide bulunur ve kedi dışkısıyla temas edildiğinde insana bulaşır. Gebelerde düşüğe sebep olabilir.

 

Her ne kadar korkutucu görünse de bu parazitlerden korunmanın etkin yolları vardır ve veteriner hekiminiz düzenli antiparaziter uygulamalarla sizi ve evcil dostunuzu paraziter bulaşmalardan korumakta yardımcı olabilir. Yaygın bir yanlışı da düzeltmek gerekirse “kist aşısı” diye bir şey yoktur. Uygulanan antiparaziter enjeksiyon aşı değil bir ilaçtır. İnsanlarda görülen kist hidatik hastalığı, kedi ya da köpeğin tüylerinden değil, o tüylere bulaşmış olan parazit yumurtalarından kaynaklanır. Net olarak söyleyebilirim ki kedi-köpek tüyü kist yapmaz. Bu sebeple düzenli olarak antiparaziter uygulamaları yapılan evcil dostumuz parazit taşımayacağından tüylerinde de bu parazitlerin yumurtaları bulunmayacaktır.

 

Ege Life | Kedi ve Köpeklerdeki İç Parazitler

 

Paraziter bir bulaşma olsun olmasın, periyodik uygulamalar düzenli olarak yapılmalıdır. Periyodik paraziter uygulamaların koruyuculuğu tartışmaya açık bir konu değildir. Eğer evcil dostunuza parazit bulaştığını düşünüyorsanız mutlaka zaman geçirmeden bir veteriner hekime uğramanızı öneririm.İlaçların dışında çiğ gıdadan uzak tutmak da evcil dostunuzu korumada yardımcı olacaktır.

 

Mutlu ve sağlıklı günler dileğiyle, hoşçakalın.

 

 

 

01.09.2017


Yorumlar

Yorum Yap

500