Karadenizin Gülen Yüzü: Şevket Çapkınoğlu

 |  || Karadenizin Gülen Yüzü: Şevket Çapkınoğlu
1 Ekim 2019

Karadenizin Gülen Yüzü: Şevket Çapkınoğlu

  • 1 Ekim 2019
  • 797 Görüntülenme
  • 0 YORUM

 

Sempatik, güldürme kodlarını çok iyi bilen, seyirci nabzını iyi yoklayan, tiyatro mezunu olup önemli dizilerde de boy gösteren Karadenizli: Şevket Çapkınoğlu. İlk olarak dizi serüveni “Benim Annem Bir Melek” ile başlayan Çapkınoğlu, birçok tiyatro oyununda da yer aldı. Daha çok komedi üzerine oyunlar oynayan usta oyuncu ile oyunculuğu, motivasyon kaynağını ve yeni projeleri üzerine çok güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

HERKES BİR YANA OYA ABLA BİR YANA”

 

İlk dizi deneyiminiz “Benim Annem Bir Melek” ile oldu. Bu projede usta oyuncularla birlikte yer almak nasıl bir deneyimdi?

Ben tiyatro mezunuyum ve hep tiyatro yaptım. ‘Benim Annem Bir Melek’ dizisi benim ilk dizi deneyimim oldu. Oya Başar’ı televizyondan görüp çok beğenirdim. İnsan usta oyuncuların yanında çok şey öğreniyor. O zaman herkes bir yana Oya Abla bir yanaydı, çok başkaydı. Çok keyifli bir deneyimdi. Ben Karadenizliyim. İlk dizi deneyimimde Karadenizli oynamak beni çok rahatlattı. Başka bir rol oynasam ilk etapta çok zorlanabilirdim.

 

Ege Life | Karadenizin Gülen Yüzü: Şevket Çapkınoğlu

 

 

Oyunculuk totemleriniz var mı?

İçimden “Allah’ım ne olur yardım et” tarzı bir şey var bende. Arkadaşlarımdan kimisi parmak ucunu yere vurur, kimisi elleriyle bazı tip hareketler yapıyor. Herkeste bir totem vardı benim öyle çok olduğu söylenemez, sadece içimden “Allah’ım hadi şanslı olayım” tarzı şeyler söylerim. Ben prova adamıyım, çok prova yaparsam hiçbir şeye ihtiyacım olmuyor. Çok çalışmayı severim.

 

Şimdiye kadar birlikte oynamaktan keyif aldığınız oyuncular kimdi?

Öncelikle, komedi oynamak çok keyifli. Dram da keyifli ama ben komediyi daha çok seviyorum. Güldürmeyi seviyorum, çok güzel. Güldürünce gol atmış gibi oluyorsun. Her gelen kahkaha benim için gol gibi. Komedide en önemli unsur zamanlama. Bu şekilde güzel “gol” atabilirsin. Bunun için de karşındaki adamın zamanlaması çok iyi olması lazım. İyi paslaşmanız lazım. Biz Ufuk Özkan ile çok iyi anlaşıyorduk. “Yerden Yüksek”te Alper Saldıran ile uyumumuz vardı. Çağlar Ertuğrul ile “Benim İçin Üzülme”de oynuyorduk. Komedi değildi ama ben karakterimi hafif komik yapıyordum ve onda da Çağlar ile çok eğleniyordum.

 

Ege Life | Karadenizin Gülen Yüzü: Şevket Çapkınoğlu

 

İzmir sizin için ne ifade ediyor?

İzmir’e oyunlar dolayısıyla çok gelip gittim ve çok oyun oynadık. Bunun yanında çok yakın dostum Oktay İzmir’de ressamlık yapıyor. Onun sayesinde de eskiden beri severim İzmir’i.

 

Peki, şu an oynadığınız tiyatro oyunu var mı?

Hayır, yeni diziye başlayacağım. ATV’de başlayacak Osmangazi dizisinde oynayacağım. Onun için şu sıralar, at sürme, ok atma, kılıç kullanma gibi eğitimler alıyorum. Bizi bildiğiniz komando gibi eğitiliyoruz.

 

Ege Life | Karadenizin Gülen Yüzü: Şevket Çapkınoğlu

 

AVLU’DA YENİ SEZONDA YER ALMAYACAĞIM”

 

Avlu dizisinde de yer aldınız…

Evet, aslında önceleri istemiyordum. İşte teklif geldi bak şöyle güzel, böyle güzel dendi. Neymiş bu diye şöyle bir inceledim, ya çok hoşuma gitti. Jeneriği, kalitesini çok sevdim. Karakter genel oynadıklarıma ters köşe olsa da karakteri de çok sevdim. Orada iki tane yönetmen vardı. 2. yönetmen Şafak Bal vardı. Ben ikinci ekip ile çalışıyordum ve Şafak Bal ile çalışmak çok keyifliydi. Oyuncunun dilinden çok iyi anlıyordu. Kendisini tanıdığıma çok sevindim. Bundan sonra başka bir iş olsun ve onun adını göreyim gitmek için daha pozitif bakarım öyle söyleyeyim. Başka yeni bir dizi ile anlaştığım için artık Avlu’da yer almayacağım.

 

AİLEM BENİM MOTİVASYON KAYNAĞIM”

 

Bunca oyunculuk serüveninizin bir yerinde çok zorlanıp “Yeter artık bırakıyorum” dediğiniz oldu mu?

Olmadı ancak şöyle bir şey oldu: mesela istediğim gibi proje gelmezse oynamak istemiyorum. İstemediğimde oynarsam sıkılırım, sıkılırsam da arıza çıkartırım sonra adım arıza oyuncuya çıkar. Çünkü istemediğin şeyi yapamazsın. Öyle zamanlarım oldu. Çalışmak istemiyorsun ancak hayatını devam ettirmen için para lazım. Ben bu konuda çok şanslıydım, ailem hep yanımdaydı. Oflayıp pufladığım zamanlar oluyordu ancak ailem çok destek oldu. Motivasyonumu ailem ve eşimden alıyorum.

 

Ege Life | Karadenizin Gülen Yüzü: Şevket Çapkınoğlu

 

Tiyatro oyunculuğundan dizi oyunculuğa geçiş zor olduğu için mi tiyatroyu üç senede bir yapıyorsunuz?

Ben bölünmeyi sevmiyorum. Önceden dizi ve tiyatro oyunculuğunu aynı zamanlarda götürdüğüm de oldu. Şimdilerde ise kendine daha çok zaman ayırmak istiyorsun. Dizi 4 gün sürüyor, diğer oyuna ayıracak zaman olmuyor. Diğer tarafta tiyatroda o işten para kazanan arkadaşların oluyor. Onlara ayıp oluyor. Program sıkışıyor. Strese giriyorum. Buna gerek yok, hayatımdan stres olabileceğim her şeyi çıkarmaya çalışıyorum. Dizi yaptığımda tiyatro yapmamaya çalışıyorum, tiyatro yaptığımda da dizi yapmamaya çalışıyorum.

 

ÇAĞLAR ERTUĞRUL’U ÇOK SEVERİM”

 

Hiç film çekmeyi düşündünüz mü? Film çekseniz hangi Türk oyuncuları oynatmak isterdiniz?

Hayatımda hiç film çekmeyi düşünmedim. Bu hiç yapmayacağım anlamına gelmiyor tabii. Oynamayı daha çok seviyorum. Bir gün çekecek olursam sevgiye inanan bir insan olduğum için birlikte keyif aldığım insanları oynatmak isterim. Çağlar Ertuğrul’u çok severim o da beni çok sever, o yüzden onun olmasını isterim. Çağlar ile set dışında da çok eğleniriz. Diğer bir isim de Erkan Köse olur. Onunla aşırı gülmekten oynayamayabilirim, o derece :) Hiç çalışamadık ama çalışmayı çok istiyoruz.

 

Ege Life | Karadenizin Gülen Yüzü: Şevket Çapkınoğlu

 

Bu kadar yoğun çalışmanın arasında “Artık kendime vakit ayırmam lazım, çok bunaldım” dediğiniz oluyor mu?

Evet oluyor. Özellikle ilk zamanlar yoğun ve güzel giderken ne güzel gidiyor diyorsun. Artık dizi oturduktan sonra “Amaann” falan demeye başlıyorsun. Sonra tekrar motivasyonu toplayıp devam ediyorsun. Bu durum karakteri ve ekibi sevmenle ilgili bir şey. Onları sevdiğin zaman böyle bir şey demiyorsun. Ayakların geri geri gidiyorsa partnerin kıl bir tipse böyle şeyleri çok diyorsun.

 

Son olarak Ege Life okuyucuları için neler söylemek istersiniz?

Sosyal medyadan bana sorulan soruların genelde hepsini yanıtlamaya çalışırım. Bana Instagram’dan akıllarına gelen her şeyi yazabilirler. Benimle ilgili olumlu, olumsuz düşüncelerini paylaşırlarsa çok sevinirim. Ancak önce mesleklerini yazarlarsa çok sevinirim. Çünkü herkesin hayata mesleki bakış açısı vardır. Herkese kocaman sevgilerimi gönderiyorum.

 

 

  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500