José Huertas Flamenko Topluluğu’ndan Don Kİşot

 | || José Huertas Flamenko Topluluğu’ndan Don Kİşot
1 Mart 2020

José Huertas Flamenko Topluluğu’ndan Don Kİşot

 • 1 Mart 2020
 • 672 Görüntülenme
 • 0 YORUM

José Huertas Flamenko Topluluğu, Miguel de Cervantes’in dünya edebiyatına kazandırdığı ölümsüz eseri Don Kişot’tan sahneye uyarladıkları muhteşem bir gösteri ile Türkiye’ye geliyor.

Ege Life | José Huertas Flamenko Topluluğu’ndan Don Kİşot

Flamenko’nun duayenlerinden Antonio Gades ve Aida Gómez ile işbirlikleri yapan ve başarılarla dolu parlak kariyerine devam ederken kendi dans topluluğunu kuran José Huertas’ın sahneye koyduğu bu Don Kişot yorumu, “asil şövalyenin” yaşamını tüm yönleriyle ele alıyor.

Gösterinin sanat yönetmeni, koreografı ve baş dansçısı José Huertas ile Türkiye’deki gösterileri öncesinde söyleştik.

 

Dansla ilgili ilk anılarınız nelerdi? Dans ve müzik ailenizin ve yaşamınızın bir parçası mıydı?

Hatırlayabildiğim gençlik anılarım, Endülüs’ten göç ettikten sonra beni içine alan Barcelona’ya dair… İlk dans adımlarımı orada, José de la Vega ile Theatre Institute’da attım. Hayat bana bunu meslek olarak yapabilme şansını verdiği için mutluyum.

Ege Life | José Huertas Flamenko Topluluğu’ndan Don Kİşot

Flamenko’nun, dansın yaşamınızda nasıl bir yeri var?

Sadece Flamenko’yu değil, aslında tüm sanat dallarını çok seviyorum. Sahne benim için yaşamımın olmazsa olmazı gibi. Dans dünyasının her zaman yaşam tarzım olduğunu biliyordum. Ama aynı zamanda bunun yalnızca bir iş olduğunun da bilincindeyim. Sahnede José Huertas’ım ama günlük yaşamda José’yim.

Ege Life | José Huertas Flamenko Topluluğu’ndan Don Kİşot

Yaratım sürecinizle ilgili biraz bilgi verir misiniz? Gösterilerinizi nasıl hazırlıyorsunuz?

Her şey küçük bir fikirle başlıyor. Sonrasında çok çalışarak ve çok düşünerek olgunlaşıyor. Bana yardımcı olan ekibim sayesinde sevgiyle yapılandırıyoruz, onlarsız bu mümkün olmazdı. Özellikle sağ kolum Marta Fernández’e şükran borçluyum.

 

Dansa ve hayata dair esin kaynaklarınız neler?

Sabah kalkmak ve idealleriniz, artistik felsefeniz için mücadele etmek…

Ege Life | José Huertas Flamenko Topluluğu’ndan Don Kİşot

Biraz da “Don Kişot” gösterinizden konuşalım. Bu gösteriyi bizim için nasıl anlatırsınız? Koreografiyi oluştururken size ne esin verdi? Bu asil şövalyenin yaşamını siz nasıl yorumluyorsunuz?

Benim “Don Kişot” uyarlamam tamamıyla tarihteki o yalnız adama ve içinde boğulduğu deliliğe dayanıyor. Ancak insanlığın geçirdiği evrimi göz önünde bulundursak bile Cervantes’in yarattığı bu karakter hiçbirimizden daha deli değil. Bugün bizim duygusal gelişim olarak adlandırdığımız duyguları yaşayan ve yansıtan bir karakter.

Belki de Don Kişot kendi korkularını yenmek için rüzgârgüllerini birer canavar olarak görmek istedi. Belki de çok sevdiği eşinde saf sevgiyi aradı. Belki de sakin bir hayat sürebilmek için kendini deli bir adam gibi gösterdi. Ve elbette, sadık dostu Sancho’da kendi iç sesini duydu. Biz de işte bu asil şövalyenin yaşamını dansla aktarmaya çalışacağız.

Ege Life | José Huertas Flamenko Topluluğu’ndan Don Kİşot

Don Kişot, 400 yıldan daha uzun bir zaman önce yazıldı. Peki, bu hikâyeyi bu denli ölümsüz kılan ne?

Şüphesiz ki belli nedenler karşısındaki hezeyanlar…

 

Antonio Gades, Aida Gomez gibi önemli isimlerle ve önemli topluluklarla çalıştınız. Kendinizi şanslı hissediyor musunuz? Bu tecrübeler sizin kariyerinize nasıl katkı sağladı?

Tabii ki kendimi hem çok şanslı hissediyorum hem de onlara büyük bir şükran borçluyum. Ama benim kariyerimde çok büyük bir ize sahip olan isim, öğretmenim ve artistik babam Antonio Gades’tir. Onun sanatsal yönlendirmelerini hala hissediyorum, aynı zamanda bu anlamda büyük bir sorumluluk duygusu da taşıyorum.

Ege Life | José Huertas Flamenko Topluluğu’ndan Don Kİşot

Bedeninize ve sağlığınıza nasıl dikkat ediyorsunuz?

Mutlu bir zihin için her zaman egzersiz yapıyorum, sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. Bedenim ve zihnim için yeteri miktarda uyumaya ve dinlenmeye çalışıyorum.

 

Bir yaşam mottonuz var mı?

Seguimos! Yani “ilerle, devam et!”.

Ege Life | José Huertas Flamenko Topluluğu’ndan Don Kİşot

Son olarak, Türkiye hakkında izlenimleriniz neler?

Türkiye’ye daha önce de gelmiştim. Kültürünü, yemeklerini, insanlarını çok seviyorum. Her yönden muhteşem bir coğrafya.

 


Yorumlar

Yorum Yap

500