İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Ağustos 2020

01 Ağustos 2020
Ademi Fahri PİRHAN

Ademi Fahri Pirhan, 1975 Kırşehir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. Ege Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı'nda doktorasını tamamlayan Pirhan, halen aynı anabilim dalında Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır. Doğduğu günden beri yemek ve içmek en büyük ilgi alanlarından biri olmuştur.

Instagram: izmirlezzetrehberi

İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Ağustos 2020

  • 01 Ağustos 2020
  • 661 Görüntülenme
  • 0 YORUM

Tüm dünyada yaşanan ve ülkemizde de birtakım ağır tedbirler alınmasına sebep olan Covid-19 süresince evde kal uyarılarını dikkate alarak olabildiğince temastan kaçındık, bu yüzden bir süre yazılarımı göremediniz. Öncelikle bu pandemi sürecinin en kısa sürede ve en az zararla atlatılmasını ve ağzımızın tadının tekrar eski günlerde ki gibi lezzetli olmasını diliyorum.

 

Öteyaka Buca- İzmir

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Ağustos 2020

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Ağustos 2020

Bir hayalin peşinden koşan Erdem Regay Bey’in 2017 yılında Buca’nın çıkmaz bir sokağında eski, dökük bir binayı alıp yenileyerek hizmete açmasıyla gerçeğe dönüşüyor Öteyaka. “Sade güzeldir” lafının tam karşılık bulduğu bu mekân olabildiğince minimalist ve sıcak, Erdem Bey’in oğlu Yiğit Regay’ın eski eşyalara olan merakı da her yere yansımış. Mekân gibi menü de oldukça sade. Köfte, ciğer, pamuk ve antrikot ve bunlara eşlik eden piyaz ve yoğurttan oluşuyor. Bu sadelik ürünlerde kalite ve standardı yakalamalarına sebep olmuş, özenle seçilen etler kömür ateşinde suyu kaçırılmadan yumuşacık ve lezzetli bir şekilde pişiriliyor. “Öteyaka” sıcak samimi bir aile işletmesi, butik bir et restoranı. Babanın hayaline hanımı ve çocuklarının da destek olmasıyla İzmir güzel bir mekân kazanmış. Afiyet olsun.

Adres: Adatepe, Erdem Cd. No: 68/A, 35400 Buca/İzmir

Telefon: 0505 3195869

 

Başka Steak House- Turgutlu, Manisa

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Ağustos 2020

 

Ege Life | İzmir Lezzet Rehberi – Ademi’nin Mekânları Ağustos 2020

Ülkemizde son on yıldır et ve et restoranları oldukça hızla gelişmekte ve yaygınlaşmakta. Geçtiğimiz yıllarda, kasaplarda birkaç çeşit et dışında ürün bulunmaz ve bizler de bunları pişirmesini çok bilemezdik. Başta Cüneyt Asan ve onun yetiştirdiği Nusret Gökçe gibi kasap şeflerin sayısının artması ile etin birçok farklı pişirme yöntemi ön plana çıkartıldı. Bu şefler Türkiye’deki et sektörüne olumlu bir ivme kazandırarak her yörede et pişiricisi ya da steak house adıyla anılan birçok mekânın açılmasına öncülük ettiler. Manisa’nın Turgutlu ilçesinde Ankara yolu üzerinde hizmet veren “Başka Steak House” da bunlara verilebilecek iyi örneklerden biri. Şahin Çelik Bey’in işlettiği bu mekân, bilhassa ızgaraya uygun seçilen etlerin her türlüsünün pişirildiği ve pişirilmeden satıldığı bir yer. Öncelikle, etlerden önce gelen mezeler ve salata oldukça başarılı. Daha sonra menüden hangisini seçerseniz seçin hepsi birbirinden lezzetli olan etlerle devam edebilirsiniz. Dry age etler uzun süre dinlendirilerek hazırlanmakta ve sunulmakta. Yolunuz Turgutlu’ ya düşerse mutlaka denemenizi öneririm.

Adres: Avşar, İzmir Uşak Yolu, 45400 Turgutlu/Manisa

Telefon: 0530 4033860

Ademi Fahri Pirhan


Yorumlar

Yorum Yap

500