İyi Fotoğraf Çekmenin 5 Yolu

 |  || İyi Fotoğraf Çekmenin 5 Yolu
1 Temmuz 2019

İyi Fotoğraf Çekmenin 5 Yolu

  • 1 Temmuz 2019
  • 780 Görüntülenme
  • 0 YORUM


Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güzel havaların büyülü coşkusuna katılıyor insan, dolayısıyla fotoğraf çekme dürtüsü de artıyor. Çiçek, böcek, kuş, deniz, güneş… Hepsini kadrajımıza sığdırmak, gördüğümüz güzel görüntülerin hepsini ölümsüzleştirmek istiyoruz. Tabii bazılarımız ölümsüzleştirme konusunda çok hassas ve en iyi şekilde olmasını istiyor. Bu yazımız tam da bu konuda hassas olan kişiler ve iyi fotoğraf çekmek isteyen kişiler için. Gelin size beş adımda iyi fotoğraf çekmenin püf noktalarını anlatalım. Nice güzel kadrajlarınız olsun!


1- Işığı iyi yakalayın!

Ege Life | İyi Fotoğraf Çekmenin 5 Yolu

Fotoğrafın olmazsa olmazlarının en başında ışık gelir. Fotoğraf zaten ışıkla yazmaktır. Herhangi bir obje çekseniz bile ışığı iyi ayarladığınızda en iyi sanat fotoğraflarıyla yarışır. Işık konusunda sabahın erken saatleri ve öğleden sonraki saatleri seçmenizi öneririm. O saatlerde güneş ışıkları daha yatay geleceği için soft ışıklarda keskin fotoğraflar elde edebilirsiniz. Ön plana almak istediğiniz konunun iyi ışıklandırılmış olmasına dikkat edin.  


2- Kompozisyon

Ege Life | İyi Fotoğraf Çekmenin 5 Yolu

Kompozisyon fotoğrafınızı vezir de eder, rezil de. Ana ögenin iyi konumlandırıldığı kompozisyonlara bakmaya doyamazsınız. Ancak bazen o kadar güzel görüntüler vardır ki, kötü kompozisyonla berbat olup gider. Kompozisyonunuzun sade olmasına özen gösterin. Kadrajınızda çok fazla gereksiz obje olmasın. Kompozisyonlarınıza, baktığınızda görmek istediğiniz kareleri yansıtın. Nesne veya kişilerin kadrajınızda üst üste binmemesine özen gösterin. Kısacası fotoğrafınız nefes alsın; yaratacağınız kompozisyonlarınızla ona nefes aldırın.


3- Bakış Açısı

Ege Life | İyi Fotoğraf Çekmenin 5 Yolu

Çok güzel bir görüntü var ve bunu hemen fotoğraflamanız gerekiyor. Mümkün olduğu kadar görüntüyü farklı açılardan fotoğraflamaya çalışın. Eğilin, kalkın, geri gidin, yaklaşın, sağına veya soluna geçin. Bol bol farklı açılardan alın. Farklı açılardan fotoğraf çekmenin size farklı bakış açıları kazandıracağına garanti verebilirim. Ben daha çok eğilerek objenin sol tarafından fotoğraflamayı seviyorum. Kadrajınızı yukarı doğru çapraz açılarla çekerseniz fotoğrafınızda derinlik hissini yaratabilirsiniz. Siz put değilsiniz, biraz kımıldayın!


4- Doğallık

Ege Life | İyi Fotoğraf Çekmenin 5 Yolu

Şimdi bahsedeceğim başlık reklam fotoğrafçılığı yapacaklar için geçerli değil. Onlar kurgu üzerine çalışarak fotoğraflama yapıyor. Sokağa çıktığınız zaman görünmez olmaya çalışın ve insanların doğal hâllerini fotoğraflayın. İnsanlarla konuşun, onlarla aynı duyguları hissetmeye çalışın. İçten gelen bir gülümsemeyi yakalamak, kadraja verilen en “cool” pozdan bile güzeldir. En başta siz doğal olun, doğallık da sizi bulacaktır. Bize en güzelini doğa veriyorsa en güzel fotoğrafları da doğallık verecektir.

5- Denemekten Korkma!

Ege Life | İyi Fotoğraf Çekmenin 5 Yolu

“Aman efendim ben çektim olmuyor, bir türlü doğru düzgün çekemiyorum, en iyisi sadece selfie çekeyim” gibi serzenişlerinizi bir kenara atın. İnsanlar annelerinin karnından fotoğrafçı doğmuyor. Emeklemeden yürüyemezsiniz. Teknoloji çağındayız, fotoğraf makineniz olmasa bile herkesin elinde akıllı telefonlar var. Hafıza kartınız dolasıya kadar bol bol çekim yapın. Denemekten korkmayın. En iyi öğrenme şekli kendin deneyimlemektir. Bir hafta boyunca her gün düzenli olarak farklı yerlerde çekimler yapın. Bir hafta sonunda farkı göreceksiniz.


Fotoğraf ve Yazı: Süleyman Gülen


 
  • Süleyman GÜLEN

Yorumlar

Yorum Yap

500