İlham Veren 8 Kadın – 8 Mart Özel

 |  || İlham Veren 8 Kadın – 8 Mart Özel
1 Mart 2018

İlham Veren 8 Kadın – 8 Mart Özel

  • 1 Mart 2018
  • 750 Görüntülenme
  • 0 YORUMKimi der ki kadın;
Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın;
Yeşil bir harman yerinde,
Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki hayalimdir,
Boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran,
Kimi der ki çocuk doğuran…
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal
O benim kollarım, bacaklarım, başım,
Yavrum, annem, karım, kız kardeşim
Hayat arkadaşımdır…

Nazım Hikmet Ran


Sizlere kadının gücünü uzun uzun anlatmak istesek de kadının mucizevi gücünü anlatmaya kelimeler yetmez. Her daim baş üstünde taşınacak kadınlarımız ne yazık ki günümüzde fiziksel ve duygusal şiddete maruz kalıyor. Kadına yapılan şiddeti içtenlikle kınıyor ve tüm kadınların kadınlar gününü kutluyoruz! Kadın olmanın verdiği muhteşem hazzı tüm okurlarımıza hatırlatmak adına tarih boyunca ilham kaynağı olan 8 kadını sizler için derledik, neredeyse olmayan imkânlar içinde geldikleri yerlerle kadının gücünü gösteren 8 kadından bahsedeceğiz. 


Ancak biliyoruz ki yüzlerce, binlerce güçlü kadın ülkemizin her yerinde! Unutmayın; kadın olarak dünyaya gelmek başınıza gelebilecek en güzel şey! (Hâlâ!) Sabiha Gökçen (1913-2001)


Ege Life | İlham Veren 8 Kadın – 8 Mart Özel

Ulu önder Atatürk'ün okuttuğu Sabiha Gökçen, Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından olup “dünyanın ilk kadın savaş pilotu” unvanına sahiptir. Çeşitli ödüller ve zamanının durumuna rağmen vazgeçmeyen, 7 erkek öğrenciyle Kırım'da uçuş dersleri alan Gökçen, kadınların yılmaz gücünü simgeliyor. Afife Jale (1902-1941)


Ege Life | İlham Veren 8 Kadın – 8 Mart Özel


Türk kadınının en güçlü seslerinden biri olan Afife Jale, Müslüman kadınların sahneye çıkmasının yasak olduğu 1918 yılında, Şehir Tiyatroları’nda sahneye çıkar. Polis baskınlarından birinde yakalanarak tiyatroyu bırakması sağlanmaya çalışılsa da cumhuriyetin ilanıyla birlikte özgürce sahnelerde rol almaya başlar. Uzun yıllardır, onun anısını canlı tutmakta büyük rol oynayan Afife Jale Ödülleri, en prestijli tiyatro ödüllerinden biridir. 


Halide Edip Adıvar (1884-1964)

Ege Life | İlham Veren 8 Kadın – 8 Mart Özel


Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nden lisans derecesi alan ilk Müslüman kadın olmayı başaran Halide Edip, milli mücadele döneminde yaptığı mitingler ile kurtuluş mücadelesine büyük destek olmuştur. Kendi hayatını, milli mücadele dönemlerini ve ailesini anlattığı pek çok romanı vardır. Yaşamının son 14 yılını yurt dışında geçirmiş ve günümüze kadar ulaşmayı başaran izler bırakmıştır. Türkan Saylan (1935-2009)


Ege Life | İlham Veren 8 Kadın – 8 Mart Özel


Sağlık ve eğitim gibi pek çok alanda hem ulusal hem uluslararası takdire şayan başarılara imza atan Türkan Saylan, yüzlerce hatta binlerce insana umut ışığı olmuştur. 1968 yılında tıp fakültesini bitirdiği yıl baş asistan olarak göreve başladı. Çalışmalarıyla göz dolduran Saylan, Dünya Sağlık Örgütü'nün cüzzam danışmanı oldu. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cüzzamla Savaş Derneği ve Kardelen Projesi gibi büyük ses getirerek umut ışığı dağıtan organizasyonların öncülüğünü yapmıştır.Benal Nevzat Arıman (1903-1990)

Ege Life | İlham Veren 8 Kadın – 8 Mart Özel


İzmirli gazeteci Tevfik Nevzat Bey'in kızı olarak dünyaya gelen Arıman İzmir'de öğrenimlerini gördükten sonra Sorbonne Üniversitesi'nde eğitimini tamamlamıştır. Cumhuriyet Halk Fırkası’nda görev aldıktan sonra seçme ve seçilme hakkını kullanan ilk kadın olarak milletvekili seçilmiş ve uzun yıllar bu görevini başarıyla sürdürmüştür. Kadın haklarının en büyük savunucularından biridir. Betül Diker 

Ege Life | İlham Veren 8 Kadın – 8 Mart Özel

Türkiye'nin ilk kadın polisi ve okçusu olan Diker, 19 Mayıs gösterileri esnasında Mustafa Kemal Atatürk tarafından görülmüş ve kendisi ile ilgilenilmesi talimatı verilmişti. Türkiye'nin ilk korkusuz kadınlarından diyebileceğimiz Betül Diker kadının korkusuz gücünü temsil ediyor.Safiye Ali (1891-1952)

Ege Life | İlham Veren 8 Kadın – 8 Mart Özel

Türk tarihinin ilk kadın doktoru olan Safiye Ali, ülkede bir kadın olarak tıp okuması imkânsız durumdayken, kendini göstermeyi başararak Almanya'ya tıp okumaya gönderildi. Okulu biter bitmez ülkesine dönerek çalışmaya başlayan Ali, pek çok doktordan yardım alarak çalışma hayatını sürdürdü. Kadın ve çocuk doktorluğu yaparak kendini insan sağlığına adayan Ali'den kadının merhametini okumak mümkün!Selma Rıza Feraceli (1872-1931)


Ege Life | İlham Veren 8 Kadın – 8 Mart Özel

Ailesinden kaçarak gizlice Paris'te eğitim alan Feraceli, ilk Türk kadın gazetecidir. İyi derecede Fransızca bilir ve İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin ilk kadın üyesi olup uzun yıllar tek kadın üye olarak kalmıştır. Osmanlının kimlik arayışı içerisinde olduğu dönemlerde roman yazımının ilk önderlerinden olmayı başarmıştır. 


Yorumlar

Yorum Yap

500